PAL vs NTSC

Mies

Itselläni on harkinnassa ostaa eräs dvd filmi mutta huomasin että se on myynnissä kahtena eri versiona, Pal:ina ja NTSC:nä.

Osaatteko antaa mitään suosituksia kumpi versio kannattaa ostaa? Ja miksi? Mitä eroja näillä on toisiinsa verraten?

Kiitos!

5

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pip

      Aivan aluksi kannattaa tarkistaa, että oma tv osaa toistaa NTSC:tä. On erittäin ikävää huomata, että elokuva ei näykkään väreissä, kun tv ei ymmärrä "väärän" värijärjestelmän päälle.


      Seuraavaksi tarkistetaan mille alueelle levy on koodattu. Yleensä NTSC-levyt ovat R1-alueen, mutta seassa on myös kaikille alueila koodattuja levyjä, eli ns. R0 (oikeampi nimitys taitaa olla All Regions [semantiikkaa]). Sitten tarkistetaan mitenkä oma dvd-soitin suhtautuu näihin "väärän" alueen levyihin. Lähes kaikki nykyään uutena myytävät laitteet saa suhteellisen helposti aluekoodittomaksi, joten sekään ei ole mikään este. Itse soittimelle ei ole merkitystä onko sisältö PAL- vai NTSC-värikoodattu, koska standardien mukaan soittimien on kyettävä toistamaan molempien määritysten mukaista materiaalia. Syy tähän on se, että euroopassa on käytössä PAL, mutta Japanissa, joka kuuluu myös R2-alueeseen, on käytössä NTSC.


      Sitten, tarvitaanko onnistuneen elokuvaillan takaamiseksi suomenkielisiä tekstityksiä. Jos näin on, niin nuo NTSC-levyt ovat pois luettuja.


      Omissä subjektiivisissä testeissä en ole huomannut merkittäviä eroja PAL- ja NTSC-levyjen välillä. Merkittävin ero on ollut, että noissa NTSC-materiaalia sisältävissä levyissä näkyvät paremmin tv:n reikämaski (vai mikäs sen oikea nimi sitten olikin), mutta missään nimessä tuoei ole häiritsevä. Vieraat huomaavat tuon yeensä vain jos mainitsen asiasta.


      Merkittävimmät erot saattavat löytyä levyn sisällöstä, esim. erillaiset ääniraidat, anamorfinenkuva jne.jne. Valitettavasti ei voida sanoa, että tietyn alueen levyt olisivat aina parhaimmat.

      • Mies

        Telkkarini tukee myös NTSC levyjä eli väri näkyy. Ja dvd soitin on alue vapaa.

        Elikä on se sitten region 1,2,3,...niin niillä ei ole mitään kuvan laadullisia eroja? Elikä vaikka 2 olisi laadukkaampi kuvan laatu kuin 3:sessa?

        Mikä tuo mainitsemasi "reikämaski" on? En ole kuullutkaan tuollaisesta. Kuulostaa aika pahalta...


      • pip
        Mies kirjoitti:

        Telkkarini tukee myös NTSC levyjä eli väri näkyy. Ja dvd soitin on alue vapaa.

        Elikä on se sitten region 1,2,3,...niin niillä ei ole mitään kuvan laadullisia eroja? Elikä vaikka 2 olisi laadukkaampi kuvan laatu kuin 3:sessa?

        Mikä tuo mainitsemasi "reikämaski" on? En ole kuullutkaan tuollaisesta. Kuulostaa aika pahalta...

        En tunne tv:n tekniikkaa niin hyvin, että menisin vannomaan, että tuo on oikea nimi tuolle osaselle.


        Mutta jos katsot tv:n kuvaa läheltä oikein tarkasti huomaat, että siellä on sellaisia pienen pieniä mustia raitoja, jotka muodostavat suorakaiteen muotoisia kuvioita. Juuri näitä tarkoitan, tv:ssä ei ole mitään vikaa, vaan on luonnollinen osa. Juuri tuo näkyy selvemmin NTSC-materiaalilla, tai ainakin omalla tv:lläni. Tuohon ei välttämättä kiinnitä huomiota, ennenkuin joku mainitsee siitä, jonka jälkeen sen huomaa aina.

        Mutta ei tuon takia kannata huolta ottaa, se on vain elämää.


    • Töpsel

      PAL-kuvassa on enemmän informaatiota, siksi se on laadultaan parempi. PAL kuvassa pikseleitä on enemmän eli 720x576, kun taas NTSC:ssä niitä on vain 720x480. Tosin PAL-kuva vaihtuu periaatteessa hitaammin eli 50 kenttää sekunnissa kun taas NTSC vaihtuu 59.94 kertaa sekunnissa. Tällä ei kuitenkaan ole merkitystä esimerkiksi kuvan sävyjen kanssa.

      Sitäpaitsi jos joskus haluat DVD:stäsi eroon niin sen saa helpommin kaupaksi PAL-versiona.

    • Anonyymi

      Leila Haluaisin ostaa pelilevyn NINTENDO GAMECUBE konsoliin ja konsolini, johon olen sitä ostamassa on NTSC-versio. Onko niitä, ja mistä niitä saa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe