Eli omistan samanmerkkisen vanhan valotusmittarin jonka sain vaihtokaupassa muitten tavaroitten mukana ja tuo mittari on merkiltään otsikossa mainittu.Ongelmana on että kun en tiedä valokuvauksesta itse juurikaan mitään niin kysyisinkin että onkohan tuo mittari mahdollisesti hajalla (jota epäilen) kun mittarin neula ei suostu menemään 2,8:aa alemmaksi vaikka valokennon peittäisi kokonaan kädellä.Ja kuinkahan olisi mahdollista saada mittarin kuoret avattua kun kuorethan ovat toisesta päästä koteloa kiinni ruuveilla,no sehän nyt ei ongelma olenkaan mutta kun kuoret toisesta päästä näyttäisivät kiinnitetyn samoilla niiteillä joilla suojakuori on saranoitu ja niitit pitäisi porata auki (todennäköisesti) jos mittarin kuoret haluaisi avata.Eli onko mittarin näyttämä "normaalia" ja kuinka kuoret saisi auki,siinäpä ongelma.
Werralux
Ei tietoa
1122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niitä tehtiin DDR:ssä tehdyn Werra-kameran kanssa käytettviksi. Malleja on monia ja eri värisiä, Werra-kameroita kun oli ainakin viisi väriä. Luulen muuten, että kamerassa ei tarvita suurempaa aukkoarvoa kuin 2,8, se kun oli Tessar 2,8/50mm suurin valovoima. Käy Hesassa Tannerilla kyselemässä, siellä Kauko ainakin on melko varmasti niiden parissa aikoinaan puuhastellut. Mittaavat varmaan muuten ilmaiseksi näytön, jos sattuu sopiva hetki.
Kovin arvokas mittari ei ole, kaverini, joka on innostunut DDR-tavaraan sanoi ostaneensa sellaisia 5-10 eurolla, kalliimpi voisi olla harvinainen väri, pakkaukset kuitit ym. mukana, ja siltikin siitä saisi komeesti vaan 15 euroa. Että silleen.
Tervetuloa lauantaina Mäntsälään seurojen talolle ihmettelemään Wanhat camerat IX tapahtumaa 10-15. Katsele myös www. svhy.org sivuja, kaikkea hauskaa vanhasta valokuvauksesta.