Ainakin vuonna 2006 on vielä näyttänyt olevan n.10-11€ 7vrk:n julkisen liikenteen lippu myynnissä. Nyt kun kun eri lähteitä katselee niin tuntuu, että olis vaan maksimissaan 5 vrk lippu joka maksaa n.20€! Tietääkö kukaan onko toi 7 vrk lippu poistunut?
Onko enää 7vrk:n lippua?
8
1645
Vastaukset
- pasaati1
Kesänä oli ainakin,vielä viikon lippu,hintaa en muista.
- ffflame
Parissa vuodessa lippujen hinnat on nousseet ja kruunun kurssi muuttunut. 7 vrk:n lippua ei enää ole, 5 vrk on 200 czk eli abt. 20€. Kuukausilippu on 550 czk, jos majailet Prahassa alkukuusta niin voisi kannattaa. Siihen tarvitaan kuva ja on siis voimassa kk:n 1. päivästä lukien.
- ffflame
Siis 5 vrk on 500 czk, ei 200. Kantsii huomata, että 72 tunnin lippu maksaa enemmän kuin 3x24 tuntia...
- Trinidad
ffflame kirjoitti:
Siis 5 vrk on 500 czk, ei 200. Kantsii huomata, että 72 tunnin lippu maksaa enemmän kuin 3x24 tuntia...
24:n tunnin lippu maksaa 100 korunaa ja 72 tunnin 330 korunaa. Ero on siinä, että 72 tunnin lipulla saa matkustaa 1 aikuinen ja 1 lapsi. 7 päivän lippuja ei ollut enää ja hinnat olivat aika äkkiä kallistuneet, mutta halpaa silti?
- valtov
24 tunnin lippu on paras jos ei ole lapsia mukana. Kannattaa ostaa kerralla useampi ja ottaa
käyttöön vasta kun tarvitsee. Seitsemän päivän aikana säästää pari päivää pienellä suunnittelulla. Kuvia keväisestä Prahasta:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/
Lippujen hinnat 11.6.2008:
• Short-term (tourist) passes
24-hour pass: 100 Kč
3-day pass (72 hours): 330 Kč
5-day pass (120 hours): 500 Kč- Praga
Tästä olen täysin samaa mieltä! 24h lippu on kuitenkin joustavampi käyttää, eikä maksa yhtään sen enempää per päivä kuin tuo 5vrk lippu.
- matkalippu
Praga kirjoitti:
Tästä olen täysin samaa mieltä! 24h lippu on kuitenkin joustavampi käyttää, eikä maksa yhtään sen enempää per päivä kuin tuo 5vrk lippu.
Olen jostain lukenut, että matkalaukulle pitää olla puolikas lippu. Eli jos ostaa 24/72 h lipun, niin tarvitseeko vielä lisälippua. Esim kun matkustaa lentokentälle.
- Prage
matkalippu kirjoitti:
Olen jostain lukenut, että matkalaukulle pitää olla puolikas lippu. Eli jos ostaa 24/72 h lipun, niin tarvitseeko vielä lisälippua. Esim kun matkustaa lentokentälle.
24h/3pvää etc. lippuihin sisältyy yksi matkalaukku per hlö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1142758EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291341- 1031207
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133958- 56855
- 40688
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22683Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110632