Tulisipa kunnon lama

piristäisi

pirusti vai oletko eri mieltä?

mää uskon, että se on ainut pelastus tästä paskasta, kun mietitään rahalahjoja yo:lle ja muutakin skeidaa...

11

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miksi ihmiset

      ei sais antaa yo lahjoja.Eikö pidä palkita sitä joka jotain on suorittanut?

    • Skeidaa puhut. Jos ja kun seuraava lama
      tulee, toivotan sinulle jo etukäteen
      onnellista lama-aikaa

    • Antti Hammarberg

      Herrat Helsingissä laman alla nyyhkii ...

      Propagandasta ei tulisi loppua.

    • vielä joskus tulee...

    • hepuli

      Taidat olla pahansuopa sadisti. Tuollainen ei ole muuta kuin ilkeyttä.

      Mitä hyvää kunnon lamasta koituu? Murheita kaikille vain ja pitkäksi aikaa.

      Mutta ilmeisesti tuo olikin (tyhmä) provo.

    • köyhiä urakalla

      Kyllä lama olisi tervetullut n saataisiin lisää
      köyhiä ja velkavankia yhteiskuntaan . Loppuisi
      ylensyönti ja bensanpoltto ym, shoppailu mitä
      duunarien ämmät harrastaa.

    • Tosikko@

      olen eri mieltä. Lamasta ei olisi hyötyä kenellekkään. Mutta et tainnut ollakkaan ollenkaan yhtäänkään tosissasi. Tai sitten olet kieroutunut hölmö.

    • järjestys!

      Samat sanat!

      En ajattele niinkään yo-lahjoja vaan ylipäätään ihmisten elämänarvojen tärkeysjärjestystä.

      Kun päivittäisen ravinnon saanti ja suojautuminen ilmaston vaikutuksilta ( vaatteet, asunto ) olisivat riittävän kovan ponnistelun takana niin ehkä se mitä me kuvittelemme toisten meistä ajattelevan, jäisi vähämerkityksellisemmäksi.

      Tyytyväisyys syntyisi siitä kun joskus on kylläinen tunne (jostain ravinnosta) ja on onnistunut saamaan jotkut rytkyt päälleen ja lämpimän loukon nukkumiseen.

      Ei olisi paskankaan väliä millä autolla naapuri ajaa koska juuri kellään ei sellaista ole.

      Menin kansakouluun 40-luvun lopulla.
      Ei ollut murhetta varallisuuseroista, ei pentujen pukeutumistyylistä, ei repun mallista eikä muusta kuin syömisestä ja vitutuksesta herätä talviaamuisin kylmässä torpassa.

      Ei verrattu eikä valitettu!

    • sieltä tulee

      joka tapauksessa. Laajuudesta en uskalla sanoa mitään. Tämän kulutushysterian olis syytä järkiintyä.

      • nytkin toinen.

        Tiedän, tässä valtakunnassa on hirveä määrä ihmisiä, jotka elävät koko elämänsä lamassa, On pienet palkat, josta seuraa ilmanmuuta, aikanaan pienet eläkkeet.Eläke kun pienestäkin palkasta,on vain puolet. Itse olen juuri tuon rajan paremmalla puolella. Kukaan ei näe vaivaa, miten nuo ihmiset selviävät? Ei niinkuin liikuta mitenkään. Keinot on,jos joku vain haluaisi niitä käyttää.Tämä valtakuntamme ei ole,kaikkien ihmisten hyvinvointia palveleva?


    • torivahti

      ...hyviä loukkauksia työttömiä tai muuten köyhiksi jääneitä sukulaisia kohtaan. Minä en niitä noudata. Lähetän aina Alko:n lahjakortin, varmin tapa saada palautetta, jota odotan aina innolla. Yleensä saaja kiittää ja äitinsä/vaimonsa soittaa ja haukkuu... Ja siitä se naisväki hermostuu, kun minä vain hihittelen... Niitä harvoja hupeja elämässäni...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe