Tulostuskoko

asdqwe

Kamerani ottaa 10 megapikselisiä 3888 x 2592 kuvia
Kuinka ison kuva tuosta kuvakoosta saa ilman laadun heikkenemistä tai erikseen kuvaa suurentamatta?
onko tulosteisiin joku taulukko vai miten tuolstuslaatu lasketaan?

6

2452

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdqwe

      Löysinkin jo. Ilmeisesti tuon 10 megasen maksimikoko on32,92cm x 21,95cm.
      Eipä ole kovin kummonen koko jos ajatellaan et kamera on kuitenkin semipro tasoa.
      Näyttelyissäkin käytetään 100x80cm kuvia. Ei varmaan kovin hyvännäköstä jälkeä 10 megasella?

      • On leluja.

        Käytännössä voi kyllä suurentaa kaksinkertaisesti ja pikseleitä voidaan luoda hieman lisää, jolloin kuva näyttää tarkemmalta, vaikka siinä ei sen enempää yksityiskohtia olekaan.
        Pitää siirtyä palkkiin, jos laatua halajaa.


      • mika2

        Surkioita ovat digiroppanat:-)

        Kannattaa sinun silti muistaa sekin, etteivät filmillekään kuvaavat pinnakkaisia näyttelyynsä ripustaneet vaan vedokset kyllä hyvin yleisesti suurennetaan filmiruutua isommaksi.


    • nenä kiinni paperissa

      Silmän erottelukyky on n. 25 cm katseluetäisyydeltä 10 viivaa/mm. Tästä voidaan heti päätellä, että parhaaseen mahdolliseen laatuun riittää 100 pikseliä/cm eli 254 ppi (pl. painotyöt, missä tarvittava rasterionti tuottaa omat metkunsa = tarvtaan enemmän "pelivaraa").

      Hyvällä mustesuihkulla voit siis tehdä n. 40x27 cm (likimain A3) "viimeisen päälle" -tulosteen, joka kestää tarkastelun läheltäkin. Mutta... ei se laatu kerrasta romahda, vaikka vähän tarkkuudesta tingittäisiinkin. 80 pikseliä/cm menee yleensä täydestä sekin, ja viisikymmentäkin riittää hyvin, jos kuvaa ei tarkastella melkein nenä kiinni paperissa.

      Huom. nämä laskelmat pitävät kutinsa olettaen, että tulostettava kuva on laadukas. Jos kuva on otettu jollain "vesivärimaalausefektiä" (= yli-innokkaan kohinanpoiston sivutuote) tuottavalla digipokkarilla, niin kuvan koon saa ainakin puolittaa, jos sen on tarkoitus näyttää valokuvalta eikä vesivärimaalaukselta.

      • juha-antero36

        Omia kehystyksiä olen teettänyt 75x5o kokoon lukuisia. Kahden kameran tuotoksia. Toinen on Canon 350d ja toinen edellisen seuraaja 400d. 8 ja 10 pixulaattoria. Molemmilla tulee hyvää jälkeä tuohon mainittuun kokoon. Edellyttää tosin tuota hyvää kuvan laatua.

        Netissä on ainakin pari kotimaista palvelun tarjoajaa, joiden sivuilla voi itse laittaa kuvan haluttuun kokoon. Ohjelma ilmoittaa laadun halutussa tulosteessa. Metriseen kokoonkin saa noilla edellä mainituilla kameroilla laadun "Erinomainen"

        Dpi on se maaginen juttu tulosteissa. Tuolta voi lukea. Onko vai ei.

        http://www.digi-kuva.fi/show.asp?ID=797


      • On sellainen
        juha-antero36 kirjoitti:

        Omia kehystyksiä olen teettänyt 75x5o kokoon lukuisia. Kahden kameran tuotoksia. Toinen on Canon 350d ja toinen edellisen seuraaja 400d. 8 ja 10 pixulaattoria. Molemmilla tulee hyvää jälkeä tuohon mainittuun kokoon. Edellyttää tosin tuota hyvää kuvan laatua.

        Netissä on ainakin pari kotimaista palvelun tarjoajaa, joiden sivuilla voi itse laittaa kuvan haluttuun kokoon. Ohjelma ilmoittaa laadun halutussa tulosteessa. Metriseen kokoonkin saa noilla edellä mainituilla kameroilla laadun "Erinomainen"

        Dpi on se maaginen juttu tulosteissa. Tuolta voi lukea. Onko vai ei.

        http://www.digi-kuva.fi/show.asp?ID=797

        Laatu, kuin "erinomainen"???
        Jos tuo pitäisi paikkansa ei suuria kenno/filmi kokoja tarvittaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      19
      973
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      62
      957
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      831
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      806
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      75
      609
    8. 42
      599
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      591
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      576
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      492
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      433
    20. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      41
      430
    Aihe