Osaako kukaan sanoa FAKTAtietoa, missä tapauksissa poliisi tutkii löytyykö jonkun henkilön tietokoneelta esim lapsipornoa?
Riittääkö pelkkä epäily aiheesta, vai mitä "näyttöä" kyseisestä tietokoneen haltijasta ensiksi tarvitsisi olla?
Riittääkö pelkkä epäily aiheesta, vai mitä "näyttöä" kyseisestä tietokoneen haltijasta ensiksi tarvitsisi olla?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Epäily riittää perusteeksi.
epäilyn tehdä kuka vaan ja kenestä vaan?
vaikka minä sun kyselyistäsi, eli jätä sinne vaan kuvasi. Käyn huomenna tekemässä r-ilmoituksen lapsipornoepäilyksestäni sinua kohtaa.. Palvelun ylläpitäjältäsi poliisi saa sun yhteystietosi.
Ihan siksi vaan kyselin koska huomenna olis aikomus mennä tekemään ilmoitus tyypistä joka on käyttänyt (ainakin) yhtä lasta hyväkseen 20 vuotta sitten (nyt vasta asiasta kuulin).
Ja en keksi muuta keinoa saada tuo henkilö rysän päältä nalkkiin kuin ilmoittaa epäily mahdollisesta lapsipornon hallussapidosta, ja toivoa että häneltä löytyisi sellaista koneelta.
Avaa koneen jos kiintolevy on kryptattu? Nykyisillä salausohjelmilla siihen ei pääse kuin käyttäjä itse tunnuksellaan.
Niin kyse ei ole lapsipornosta vaan siitä onko poliiseilla yhtään nörttiä joukossa mukana.
ware-pelejä multa löytyy koneelta jos joku haluaa välttämättä sen tietää.
" jos kiintolevy on kryptattu? Nykyisillä salausohjelmilla siihen ei pääse kuin käyttäjä itse tunnuksellaan. "
Ensinnäkin suurinosa yksityishenkilöiden tekemistä kryptauksista on naurettavan helppoa purkaa/avata. Toisekseen olet myös itse velvollinen päästämään poliisin koneellesi tarvittaessa, muuten syyllistyt rikokseen.
jos on ite nörtti ja tehnyt vahvan suojauksen.
Monet yksityishenkilöt osaavat tehdä tietokoneesta niin suojatun että ei sinne niin vain mennä. Voi myös ohjelmoida että kolmella väärällä tunnuksella kone lukkiutuu. Silloin sinne ei mene edes koneen haltija.
Kuinkahan paljon tietojen salaamisesta saa? Jos ei luovuta avainta poliisille.
Mitä se velvollisuus merkitsee. Jos joku tulisi minun warepelejä hakemaan niin sanoisin vaan että 22 kirjain/iso pieni/numero/erikoismerkki yhdistelmäkoodi että yrittäkäähän purkaa.
Vuosi vai kaksi vuotta? Enemmän?
ei muuta kuin avaimesta kääntää ja nykäsee irti ja sitten lekalla pari kertaa kunnolla:=)sitä salausta ei pura kukaan ja uusi kovo maksaa 20€ alkaen:=)
siinä syyllistyy? Mun käsityksen mukaan epäillyn ei tarvitse mitenkään auttaa poliisia rikostutkinnassa eikä edes vastata kysymyksiin. Lieneekin kokonaan poliisin murhe hankkia todisteet. Tietenkin sisälle poliisi on päästettävä mutta muuten hoitakoot hommat ihan omin neuvoin.
Ottaisin tuon mahdollisuuden huomioon ja sopivalla hetkellä nappaisin sinut kiinni kun olet kaukana tietokoneestasi.
Mitä salattaa sinulla sitten on kovolla?
taikka lekanne ei vaikeuta tietojen palauttamista EI yhtään..
Poliisihan kaivaa tiedot levyltä joko tapauksessa niin halutessaan. Kuten minäkin :D Sulatus on varma keino hävittä tiedot!
Oletteko tosiaan noin naiveja?
selitähän siis tarkemmin.
FAKTAtietona tuollaista, mitä vaan luulet oikeaksi.
Pelkkä epäily ei todellakaan riitä perusteeksi.
missä itse levy, jonka pinnalle tiedot taltioitu, on vaurioitunut aivan pienellä vaivalla tutkitakaan. Luulempa, että poliisin budjetti ei ihan helpolla moiseen yritykseen veny. Itseasiassa pidän tehtävää lähes ellei jopa täysin mahdottomana. Vaikka ko levyyn tulisi vain pieni taipuma sen korjaaminen on erittäin vaikeaa ellei mahdotonta.
Konetta ei suojata kunnolla. Monet eivät vaivaudu asentamaan edes palomuuria puhumattakaan virusturvasta. Asennus ei vaadi paljoa aikaa ja on helppokäyttöistä. Ohjeita löytyy rautalangasta väännettynäkin.
Suojaamatonta konetta voikin sitten käyttää joku ulkopuolinen. Sinulla saattaa olla gigatavu lapsipornoa koneella ja et tiedä siitä mitään.
" FAKTAtietona tuollaista, mitä vaan luulet oikeaksi.
Pelkkä epäily ei todellakaan riitä perusteeksi. "
Pitäisikö henkilö mielestäsi ensin tuomita rikoksesta ennen kuin aletaan suorittaa esitutkintaa ja hankkimaan materiaalia?
poliisilaitokselta asiaa kysymästä ja vastaus oli että ei todellakaan pelkkä epäily riitä perusteeksi, muuten poliisin kaikki aika menis pelkkien epäilyjen tutkintaan, koska epäilyjä voi sanoa ihan vaan "kostoksi" kenestä vaan.
Tarvitaan paljon enemmän kongreettisia todisteita jotain henkilöä kohtaan ennenkuin kyseisen henkilön koneen voisi tutkia virkavallan toimesta.
" poliisilaitokselta asiaa kysymästä "
Missäköhän sä sitten oikein olet käynyt? Ettet nyt vaan olisi käynyt paikallisessa juottolassa kyselemässä?
Olen alkuperäisen viestin kirjoittaja, ja niinkuin yöllä kirjoitin tänään meneväni poliisilaitokselle asiasta kyselemään. Ja niin kävin ja kyselin.
" Olen alkuperäisen viestin kirjoittaja, ja niinkuin yöllä kirjoitin tänään meneväni poliisilaitokselle asiasta kyselemään. Ja niin kävin ja kyselin. "
Meinaat että marssit poliisilaitokselle tiedustelemaan poliisilta mainitsemaasi ja he myös kertoilivat sinulle kuten aikaisemmin mainitsit? :D Pidätkö sä meitä ihan juntteina?
" Olen alkuperäisen viestin kirjoittaja, ja niinkuin yöllä kirjoitin tänään meneväni poliisilaitokselle asiasta kyselemään. Ja niin kävin ja kyselin. "
Koululaisilla selvästi alkanu kesälomat...
ai "teitä" ihan juntteina? :D
"Te" olet yksinäinen vanha pieru poikamiesboxissaan, eikä muuta elämää kuin yrittää väkisin päästä jonkun kanssa väittelemään.
Onnea valitsemallasi tiellä :)
että sinua voi pitää junttina tai muutun vain ääliönä. Voisitko vaikka aluksi vastata sinulle esittämääni kysymykseen?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000084&posting=22000000035626401
nyt kaikki joilla on jotain laitonta koneella hakkaamaan laitteenne mäsäksi, myyn sitten teille uudet!