Lukio etänä?

Sohvaperuna 999

Espoon aikuislukiossa mainostetaan mahdollisuutta suorittaa opinnot etänä.
Onko kellään kokemusta miten homma käytännössä toimii?
Jos opiskelee etänä, niin miten paljon pitää kumminkin käydä paikalla?
Miten etänä sitä kumminkin ollaan?

3

5310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      oon ihan päivälukiossa mut oon suorittanu muutaman kurssin etänä ja tloivon et ei tosiaan enää yhtään tarvi suorittaa enemäpää. Harvoissa on sillee, et on kurssin ohjeistus alussa jossain koulussa paikan päällä. koe täytyy käydä vaan suorittamassa sovittuna ajankohtana. En suosittele, siinä etäsuorituksessa on ihan törkeesti tehtävää netissä ja joudut kirjottaan kaikki tehtävät koneella. lisäks pitää pelata kirjan kans ja sit vielä kiroo jos tulee jotain teknisiä ongelmia eikä työtä saakkaan palautettua. mut jos on kärsivällisyyttä..

    • suosittelen sitä

      Nuo aikuislukioiden etäopiskelujutut on yleensä sellaisia, että niissä on ehkä pari kertaa kuukaudessa joku lähiopetustunti jolle täytyy osallistua. Itse tutkiskelin asiaa jossain vaiheessa kun aloin kiinnostua etäopiskelun mahdollisuudesta käytyäni ensin jonkin aikaa normaalissa päivälukiossa.

      Itse päädyin nettilukioon ja olen ollut todella tyytyväinen ratkaisuuni. Suosittelen siis sitä, jos haluat oikeasti opiskella etänä. Se on siis Otavan Opisto etälukio, tuolta voit käydä katsomassa jos kiinnostaa: http://www.nettilukio.fi . Siellä siis opiskellaan ihan täysin etänä ja opiskelijoita on ympäri maailmaa.

    • etälukiolainen - -

      Elikkäs homma menee niin, että kokeet käydään vain tekemässä koululla. Meillä ainakin pohjoipohjanmaan etälukiossa videoneuvottelut olivat kotona koneella. Eli ei tarvinnut lähteä koululle jos pystyi omalla koneella osallistumaan kotoa. (Siihen saa sitten koululta ohjeet, mitkä ohjelmat koneelle asennetaan).

      Mutta töitä se vaatii enemmän. Kotona on helppo keksiä muutakin tekemistä kuin opiskella. Täytyy olla tosi motivoitunut, jotta siihen kykenee. Häiriötekijät täytyy rajata pois.

      Voi olla vaikeaa, jos tulee ongelma, eikä opettajalta voi asiaa noin vain kysyä. Sähköpostillakin kun kysyy, voi vastauksen saaminen viedä aikaa. Puhelinpäivystysajat ovat erikseen.

      Sopii sitkeille ja reippaille ihmisille! Niille, jotka ovat valmiit tekemään TÖITÄ itsenäisesti ja hakemaan tietoa itse! Laiskalla homma voisi jäädä puoli tiehen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5037
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      39
      3800
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3388
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2391
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      356
      1591
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1485
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      34
      1345
    Aihe