Lukio etänä?

Sohvaperuna 999

Espoon aikuislukiossa mainostetaan mahdollisuutta suorittaa opinnot etänä.
Onko kellään kokemusta miten homma käytännössä toimii?
Jos opiskelee etänä, niin miten paljon pitää kumminkin käydä paikalla?
Miten etänä sitä kumminkin ollaan?

3

5361

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      oon ihan päivälukiossa mut oon suorittanu muutaman kurssin etänä ja tloivon et ei tosiaan enää yhtään tarvi suorittaa enemäpää. Harvoissa on sillee, et on kurssin ohjeistus alussa jossain koulussa paikan päällä. koe täytyy käydä vaan suorittamassa sovittuna ajankohtana. En suosittele, siinä etäsuorituksessa on ihan törkeesti tehtävää netissä ja joudut kirjottaan kaikki tehtävät koneella. lisäks pitää pelata kirjan kans ja sit vielä kiroo jos tulee jotain teknisiä ongelmia eikä työtä saakkaan palautettua. mut jos on kärsivällisyyttä..

    • suosittelen sitä

      Nuo aikuislukioiden etäopiskelujutut on yleensä sellaisia, että niissä on ehkä pari kertaa kuukaudessa joku lähiopetustunti jolle täytyy osallistua. Itse tutkiskelin asiaa jossain vaiheessa kun aloin kiinnostua etäopiskelun mahdollisuudesta käytyäni ensin jonkin aikaa normaalissa päivälukiossa.

      Itse päädyin nettilukioon ja olen ollut todella tyytyväinen ratkaisuuni. Suosittelen siis sitä, jos haluat oikeasti opiskella etänä. Se on siis Otavan Opisto etälukio, tuolta voit käydä katsomassa jos kiinnostaa: http://www.nettilukio.fi . Siellä siis opiskellaan ihan täysin etänä ja opiskelijoita on ympäri maailmaa.

    • etälukiolainen - -

      Elikkäs homma menee niin, että kokeet käydään vain tekemässä koululla. Meillä ainakin pohjoipohjanmaan etälukiossa videoneuvottelut olivat kotona koneella. Eli ei tarvinnut lähteä koululle jos pystyi omalla koneella osallistumaan kotoa. (Siihen saa sitten koululta ohjeet, mitkä ohjelmat koneelle asennetaan).

      Mutta töitä se vaatii enemmän. Kotona on helppo keksiä muutakin tekemistä kuin opiskella. Täytyy olla tosi motivoitunut, jotta siihen kykenee. Häiriötekijät täytyy rajata pois.

      Voi olla vaikeaa, jos tulee ongelma, eikä opettajalta voi asiaa noin vain kysyä. Sähköpostillakin kun kysyy, voi vastauksen saaminen viedä aikaa. Puhelinpäivystysajat ovat erikseen.

      Sopii sitkeille ja reippaille ihmisille! Niille, jotka ovat valmiit tekemään TÖITÄ itsenäisesti ja hakemaan tietoa itse! Laiskalla homma voisi jäädä puoli tiehen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe