Salaojat ovat mallia "kuulema laitettu", tarkistettu niitä tuskin koskaan on. Talon yhdellä nurkalla on maassa kannentapainen, jonka alta olettaisin löytyvän putkea, olisiko tuo sitten sitä salaojaa, en tiedä.
Olisi varmaan hyvä kuitenkin tarkistaa, että putket ovat olemassa ja että vesikin niissä mahtuisi kulkemaan, mutta kuinka tämän saisi tehtyä? Tekevätkö putkifirmat tällaisia tarkastuksia ja mitäköhän veloittavat? Vai voiko itse tarkistaa, ilman että pitää lapion kanssa koko nurmikko kääntää nurin putkea etsiessä?
Olisi varmaan hyvä kuitenkin tarkistaa, että putket ovat olemassa ja että vesikin niissä mahtuisi kulkemaan, mutta kuinka tämän saisi tehtyä? Tekevätkö putkifirmat tällaisia tarkastuksia ja mitäköhän veloittavat? Vai voiko itse tarkistaa, ilman että pitää lapion kanssa koko nurmikko kääntää nurin putkea etsiessä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osta tai lainaa jostakin viemärirassi ja työnnä nurkkakaivosta rassia vuorotellen molempiin putkiin. Jos putket on auki, rassin pitäisi mennä putkiin ja tulla toisesta tarkistuskaivosta näkyville, jos on tarpeeksi pitkä rassi. Tällä tarkistuksella ei tietenkään voi tietää, onko putkien kaadot ok, mutta ainakin tietää, että putket on paikoillaan. Sellaisiakin tapauksia kun kuulemma täälläkin palstalla on ollut, että salaojaputki loppuu muutaman kymmenen sentin päässä kaivosta.
Siinäpä se, kun ei ole kuin yksi tarkastuskaivo tähän mennessä löytynyt pihalta. Ja sekin on vain sillä olettamalla, ettei ole jotain muuta syytä keksitty tuollaiselle kannelle puolen metrin päässä seinästä.
Talo on L:n mallinen, joten luulisi tarkastuskaivoja löytyvän kuutisen kappaletta? Rakennettu vuonna -80, salaojat lisätty jälkikäteen (jos on). Kuulema mahdollista, että tarkistuskaivot ovat maan alla, tai ettei niitä ole ollenkaan.
Voiko noita kanavia lähteä kuvailemaan jollain valokuitujutulla? Vai onko muita ideoita?
Viemärirassi voisi kyllä olla jotain, jota omakotitaloasujana voisin tarvita muutenkin, ei huono idea kokeilla sillä, näkee ainakin lähteekö tuosta kohtaa putkea johonkin suuntaan...
lisäksi pystyy maan päältä paikallistamaan missä kamera kulkee.
vettä kaivoon ja katsotaan tuleeko läpi.
tuolla menetelmällä, jos ei ole kuin yksi kaivo, eikä putken pää ole näkyvissä, vaan esim. kivipesässä.