Onko kellään meiliosoitetta tai puhelinnumeroa halpaan Kairon majoitukseen, tarkoitus olis viettää siellä koko elokuu. Pitäis kuitenkin olla ilmastoitu ja oma kylppäri huoneessa...
halpaa majaa Kairossa?
8
971
Vastaukset
- mutta halpa
Talvella yövyimme Kairon rautatieaseman luona olevassa Venus-hotellissa. Yö maksoi rapiat 5 €, mutta ei mitään luxusta, korkeintaan *-tasoa Suomessa. Muuten perussiisti ja turvallinen hotelli, meinaa jos haluaa yöpyä halvalla. :-)
- isis85
mahdollisuus. Hintaa en tarkkaan muista, mutta olen ollut siellä usein ja paikka on ok ja edullinen, yksinkertainen tosin, noin 1 ½ tähteä!! Osassa huoneista on oma kylpyhuone. Hyvin keskeisellä paikalla, lähellä Tahrir- aukiota, jossa maanalaisen asema. Henkilökunta on avuliasta ja ystävällistä. Email: lotushotel@ link.net. Nettisivutkin löytyvät.
Jos siis hostellia etsit (etkä vuokra-asuntoa), niin tässä oma suositteluni: http://www.newpalacehotel.com/
Yhtä hyvä kuin sivustolla kehutaan ja nyt kun on remonttiakin tehty, uskon vielä parempi. Oma huoneeni joskus muinoin oli ainakin tosi hiljainen, mikä monelle on varmaan myös plussaa.
Egyptissähän kaikki on tingattavissa, joten kysele pitkän majoituksen hintaa erikseen. Tervetuloa vain hikoilemaan, eilenkin veteli asteet neljääkymppiä ja elokuu on pahin :-)- kielenopiskelija
Sain auki hostelien yleisen varaussivun ja lupaavalta vaikutti. Hotellin oma sivu ei auennut, toivottavasti tilapäinen häiriö. Oikeastaan ihan sama, onko hotelli vai vuokra-asunto, taitaa hotelli olla 4-5 viikon oleskelua varten helpompi vaihtoehto. Menen opiskelemaan kieltä ja koulu on pohjoispuolella, niin metrolla liikkuu tuosta hyvin.
Ei sulla sattuisi olemaan meiliosoitetta tuohon hotelliin tai puhelinta? - opiskelet?
kielenopiskelija kirjoitti:
Sain auki hostelien yleisen varaussivun ja lupaavalta vaikutti. Hotellin oma sivu ei auennut, toivottavasti tilapäinen häiriö. Oikeastaan ihan sama, onko hotelli vai vuokra-asunto, taitaa hotelli olla 4-5 viikon oleskelua varten helpompi vaihtoehto. Menen opiskelemaan kieltä ja koulu on pohjoispuolella, niin metrolla liikkuu tuosta hyvin.
Ei sulla sattuisi olemaan meiliosoitetta tuohon hotelliin tai puhelinta?Olin viime kesänä ILI:ssä eli international language institutessa, ja tämä koulu ainakin organisoi asuntoja opiskelijoille myös lyhyiksi ajoiksi kuten 1 kk. Majoitus oli yleensä muiden opiskelijoiden kanssa. Vaikka hinta ei ollut halvin mahdollinen välityspalkkioiden yms takia, luulisin että se tulee silti halvemmaksi kuin hotellissa asuminen! Itse maksoin koulua vastapäätä olevasta asunnosta (3 makuuhuonetta, minulla niistä 1) 850 LE per kk, eli vähän yli 100e.
- ashee
Ramses streetillä Kairon juna-aseman lähellä on myös Happyton hotelli, mukavat ihmiset ja siisti huone omalla kylppärillä, hinta taisi olla jotain 5 euron/ yö luokkaa talvella, eli kesällä vieläkin halvempi.
-ayesha- - kysymys sinulle
Muakin kiinnostas mihin menet opiskelemaan ja mitä kautta? Mulla ois kans kova hinku oppia Arabiaa, pärjääkö huonommallakin englannilla noissa kouluissa? Itse olen työelämässä mutta kova hinku olisi muuttaa egyptiin, koulu tai työ vaan olisi ensin löydettävä.
- kielenopiskelija
arabic studies cairo, ja siellä on vaikka mitä kielikouluja. Valitsin yksityisopetuksen alc:stä eli arabic language center, vaikka onkin kallis, mutta tiivistä opetusta.Jos asuisi Kairossa ja olisi töissä, voisi opiskella halvallakin vuoden ympäri tai muutaman tunnin viikossa.
Varasin jo huoneen tuosta newpalacehotelista, vain 8,30€/yö ilmastoitu ja kylppärillinen huone aamukahvilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh962346Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1831930- 1841517
- 247922
- 82922
- 62809
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11806- 55712
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako213643Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349631