Tämän vuoden pääsykokeet ovat jo menneet puihin päättämättömyyteni takia (liian moni kiinnostaa, ja luin vähän kaikkea sekaisin). Nyt sitten mietin, menisinkö avoimeen yliopistoon vaiko alkio-opistoon Korpilahdelle. Te joilla on kokemusta tai tietoa näistä vaihtoehdoista, niin valaiskaapa vähän:)
Alkio-opiston sijainti hirvittää... en haluaisi korpeen asumaan, enkä myöskään opistoon. Muuttaisin siis omaan kämppään lähettyville ja kulkisin väliä autolla. Kuitenkin alkiolaisena saisin opintotuet, ja tuskinpa vuokratkaan pahoja on korpilahdella:)
Taas sitten toinen vaihtoehtoni on avoin yliopisto Tampereella. Tampereella on kaikki kaverit, ja siellä kiinnostaisi opiskella, mutta taas sitten avoimessa yliopistossa en saisi opintotukea(?).
Haluaisin opiskella täysillä kevääseen saakka, ja siksi painan nyt kesän duunia, jotta rahat riittäisivät sinne kevääseen saakka. Voiko kuitenkaan avoimessa edes opiskella yhtä paljoa kuin oikeana opiskelijana? Ja jos vuoden opiskelen mukavalla tahdilla, niin paljonko saisin opintoja vuodessa aikaiseksi? Ja jos menenkin ensi vuonna vaikka liiketaloutta lukemaan, niin onko suoritetuista opinnoista mitään hyötyä enää siinä vaiheessa? Esim jos kerron tulevaisuudessa työtä hakiessani olevani tradenomi, ja suorittaneeni psykologian appron...
Millaista on avoimessa opiskelevan arki, ja miten se eroaa "oikeista" opiskelijoista?
Suuri kiitos jos joku viitsisi vähän valottaa asioita. itse kun en edes tunne ketään avoimen opiskelijoita.
Alkio vs avoin yliopisto!!
5
1152
Vastaukset
- ..............
Alkiosta on kyselty ennenkin, kannattaa käyttää tuota haku-toimintoa. :)
Oletko aivan varma, ettet halua asua itse opistolla? Kansanopistoelämä on jotain, joka jokaisen tulisi kokea kerran. Yhteisöllisyys, bileet... kaiken kaikkiaan ihmisiin tutustuu paljon paremmin ja saat todennäköisesti elinikäisiä ystäviä. Niin sain minäkin Alkiolta. Opistolla on myös muutama yksiö tarjottavana, mutta niihin on kyllä ymmärrettävästi tunkua, joten takeita sellaisen saamisesta ei ole.
Onhan Korpilahti pieni paikka, mutta peruspalvelut löytyy (2 kaupaa, apteekki, kela, kirjasto, terveyskeskus...), on jopa kaksi baariakin, joiden (tai lähinnä toisen niistä) toimintaa opiston opiskelijat ahkerasti rahoittavat. Ja kaunis pieni satama-alue! Jos harkitset asuvasi Korpilahden keskustassa, niin autolla ei opistolle kannata mennä, vaan sinne kävellee n. 15-20 minuutissa.- mietteliäs789
Olipa hyvä kuulla että paikka on niin lähellä keskustaa, luulin että matkaa olisi paljon enemmän. Kyllä olen harkinnutkin asumista opistolla, mutta mietityttää oman rauhan saaminen... Itse olen jo muutama vuosi sitten ylioppilaaksi kirjoittanut, ja reissannut maailmaa yksin, joten oikeastaan nautin yksinolosta, vaikka aika sosiaalinen ja puhelias tyyppi olenkin. Saako opistolla lukurauhaa riittävästi, vai kuuluuko pippalot sun muut seinien läpi?:) Myöskin ruoka houkuttelee siellä opistolla... olisi hyvä saada ravitsevaa ruokaa mieluummin kuin yksin asuvan makaroonia:D
Millaiset liikunta-mahdollisuudet opistolla on? Ainakin lenkkimaastot taitavat olla ihanat! Saakos muuten opistolle tuoda poikaystävää viikonlopuksi, jos asuisin yksiössä?
Kuinkas paljon niitä opintoja sitten kerkeää suorittaa? Jos menisin psykaa opiskelemaan, niin kuinka laajasti voin sitä ja muita opintoja suorittaa? Jos tekisi mieli kokeilla vähän muitakin linjoja...? Tuleeko silloin lisämaksua?
Miksi itse valitsit Alkion, ja saitko opintojen suhteen suoritettua sen mitä halusitkin?
Olen alkion sivuilla, ja täällä suomi24:ssä seikkaillut jo jonkun vuoden, mutta jotkut asiat eivät vain tunnu selviävän.
- ..............
Jyväskyläkin on n. puolen tunnin linja-automatkan päässä, että jos alkaa ahdistamaan, niin helposti pääsee ihan kaupunkielämääkin näkemään. Mutta kaiken kaikkiaan liputan Korpilahden puolesta, itse tykkäsin tuosta paikasta paljon! Keskustan vuokrat ei todellakaan ole pahoja, mutta yksityisiltä markkinoilta täytyy asunto etsiä.
Tiedät kai sen, ettei myöskään alkio-opistolla opiskelu ole ilmaista. Voi valita joko täysihoidon (aamupala, lounas, kahvi, illallinen, iltapala) tai puolihoidon (lounas, kahvi) ja hinta on sen mukainen. Ja opiskelukin tietenkin maksaa. Halvempaa on avoimessa, mutta niin kuin jo itsekin sanoit, siellä ei saa opintotukea, mitä opistolla saa.
Avoin vs. alkio-opiskelu: avoimessa käyt paljon vähemmän luennoilla, kurssit suoritetaan enimmäkseen tenttimällä ja ehkä muutamilla luentokerroilla. Alkiolla taas päivät voi (riippue n siitä, miten rakennat lukujärjestyksesi) kestää aamu kahdeksasta jopa ilta kuuteen, yleensä kuitenkin neljään. Pakko ei ole aikataulsta noin kiireistä alkiollakaan tehdä, mutta kyllä ne päivät kummasti opistolla menevät. Eli avoin on enemmän yksinäistä puurtamista ja alkio tunneilla istumista yhdessä muiden kanssa.
Avoimesta en tiedä, mutta alkiolla jotkut on kyllä suorittaneet kaksikin perusopintokokonaisuutta lukuvuodessa, eli n. 60 op muita opintoja vähän päälle. Itse kuitenkin suoritin vain 30 op perusopinnot yhdestä aineesta ja muita vähän päälle (yhteensä 50 op). Eli ihan miten itse haluaa ja mihin itse tuntee pystyvänsä.
Mutta Alkioon ehdottomasti, menitpä sitten itse asuntolaan tai et. Kyllä Korpilahden keskustassakin asuessa ystäviä löytyy, päivät kun menee helposti opistolla ja keskiviikkoillat Ohrantähkässä opiskelijabileissä. Huokaus... oi niitä aikoja. :)- mietteliäs789
kirjoitin omaa vastaustani edelliseen samaan aikaan, niin enpä huomannut vastaustasi...
Kiitos sinullekin vastauksesta! Lähdenpä töihin yöksi miettimään lisää asiaa... Ihanaa saada noin positiivisia vastauksia opistosta! - ...........
mietteliäs789 kirjoitti:
kirjoitin omaa vastaustani edelliseen samaan aikaan, niin enpä huomannut vastaustasi...
Kiitos sinullekin vastauksesta! Lähdenpä töihin yöksi miettimään lisää asiaa... Ihanaa saada noin positiivisia vastauksia opistosta!Kannattaa mainita opistoasuntolaan hakiessa tuo poikaystävä, sillä varjolla nimenomaan voi saada yksiön helpommin (tarvitsette viikonloppuvierailuja varten omaa rauhaa). Muistelisin, että viikonloppuisin on vierailijat (juurikin poika- ja tyttöystävät) sallittuja, mutta siitä pitää aina ilmoittaa erikseen, että tietävät ketä opiston alueella liikkuu.
Bileitä on tietenkin asuntoloissa jonkun verran, mutta kyllä lukurauhaa aina saa, onhan siitä todisteena nuo ihmisten suorittamat opintopisteetkin. ;)
Ja maksuja noista opinnoista tulee aina sen mukaan kuinka paljon niitä suorittaa. Eri opintokokonaisuudet maksaa tietenkin hieman eri määriä, mutta periaatteessa jos suoritat kahdet perusopinnot, maksat myös kahdesta.
Lenkkimaastot on hyvät ja opistolla järjestetään oppilaiden toimesta liikuntaa (sählykerhoa, aerobiccia yms). Tuo siis riippuu ihan opiskelijoiden omasta aktiivisuudesta, mutta koska opistolla voi suorittaa liikuntatieteellisiä (?) opintoja, on aktiiveja yleensä ihan riittävästi.
Valitsin Alkion, koska se oli ainut opisto, jossa kyseistä opintokonoaisuutta pystyy suorittamaan. Valitsin opiston (vs. avoin) juuri sen takia, että saisin samalla myös opintotukea. Saavutin opiskeluissa juuri sen, mitä olin halunnutkin. Ja valintaani en siis ole katunut hetkeäkään. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379