Kuka maksaa kuntotarlastuksen, kun...

kauppa peruuntuu

Kuka maksaa kuntotarkastuksen, kun kauppoja ei synnykään. ELi ostotarjouksessa on ehto kuntotarkastuksesta ja maksu puoliksi, mutta ehto että jos oleellista löytyy tarjous peruuntuu.
oleellista löytyi, talon olisi tarkastuksen jälkeen saanut puolella sen ostotarjous hinnasta, ei vaan enään kiinnostanut. Tuli kuitenkin lasku kuntotarkastajalta, luulin , että se tuossa tapauksessa menisi kokonaan myyjälle.

6

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruupo Kustaa

      Tähän pätee samat säännöt kuten kaikessa kaupanteossa, eli se maksaa joka palvelun tilaa.
      Jos olet tilannut kuntotarkastuksen ja sen vahvistukseksi laittanut nimesi tilaussopimukseen, vastaat myös laskusta, olitpa sopinut myyjän kanssa mitä tahansa. Ei kuntotarkastajaa kiinnosta se mitä sinä olet myyjän kanssa mistäkin sopinut, vaan pelkästään se mitä sinä olet kuntotarkastajan kanssa sopinut. Tämä on yksinkertainen sopimusoikeudellinen perusperiaate, eli kuntotarkastajan kanssa tekemäsi sopimuksen velvoittavuuteen ei ole mitään vaikutusta sillä, mitä mahdollisesti olet sopinut jonkun kolmannen osapuolen, kuten esimerkiksi myyjän kanssa. Karrikoiden sama tilanne, jos vaikka tekisin kauppakirjan auton ostamisesta autoliikkeestä, mutta olisin sitä ennen sopinut vaimon kanssa että autoa tarvitse maksaa jos väri ei miellytä ja sitten kun vaimoa ei väri miellytä ilmoittaisin autoliikkeeseen että pidän auton mutta en maksa sitä koska meillä oli vaimon kanssa sellainen sopimus.

    • sovittiin ainakin

      eli meille välittäjä sanoi ennen tarkastusta että maksu menee puoliksi, mutta jos jotain "kamalaa" ilmenee ja kaupat peruuntuvat sen takia niin sitten totta kai myyjä maksaa sen yksin kokonaan.


      Onhan se myyjän etu siinä vaiheessa että tehty tarkastus vaikka kaupat peruuntuisivatkin. Eli ilman muuta ota välittäjään yhteyttä ja ilmoita asia että olet saanut laskun ja koita sopia että vastapuoli maksaisi sen koska ei kauppojakaan kerta syntynyt.

      Aina kannattaa sopia etukäteen asiat jotta ei jälkikäteen yllätyksiä tule ja mielummin mustaa valkoisella jotta on sitten tiukan paikan tullen näyttää faktaa jos tarve on.

      • jos niin on sovittu

        "Onhan se myyjän etu siinä vaiheessa että tehty tarkastus vaikka kaupat peruuntuisivatkin"

        No on se kyllä tuollaisessa tapauksessa myös ostajan etu.

        Jos on sovittu että maksetaan puoliksi, niin mikä siinä on epäselvää?

        Jos asiasta tulee riitaa, niin tarkastuksen tekijä perii siltä joka sen tilasi.


    • missä peukalosi on

      onko ihan keskellä.
      se maksaa joka tilaa.

    • alkuperäi...

      Välittäjä tilasi, ei taida saada maksumieheksi. Olisi kykkä kohtuullista, kenen tahaan vähänkään rakennusten kanssa tekemisissä olevan olisi pitänyt aavistaa tuo ja ottaa selkoa etukäteen. Oli luokitellut tyydyttäväksi, pudotti sitten huonoksi, ei kai vastuussa mistään.

      • kuka tilasi

        tilaaja saa käyttää, jos maksatte puoliksi myyjä voi käyttää myöhemminkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe