http://personal.inet.fi/koti/elinajajukka/kuvat2006/kuvat2006.htm
tuolla mun laskujen mukaan kolmel eri kameralla otettui kuvii mut en nää muuta eroo ku et toiset kuvat on isompii ja matalempii. eiks sit oo välii millä ottaa kuvii ku laittaa nettiin??
tuolla mun laskujen mukaan kolmel eri kameralla otettui kuvii mut en nää muuta eroo ku et toiset kuvat on isompii ja matalempii. eiks sit oo välii millä ottaa kuvii ku laittaa nettiin??
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kuvat pienentää tuohon kokoon niin voit käyttää vaikka kännykkää niiden kuvien ottamiseen. Taas ihan turha aihe. Onkohan auto palstalla yhtä tyhmiä kysymyksiä, että jos katot telkkarista kun auto menee tiellä kovaa niin voiko sillä ajaa rallia ku ne muutkin autot siellä menee kovaa. Tai jos pistää pidemmät sukset jalkaan ku Ahonen niin voiko hypätä pidemmälle. On se jännää se elämä.
Noissa kolmessa kamerassa ei käytännössä ole mitään eroa. Kaikki tekee yhtä "laadukasta" jälkeä. Sama juttu järkkäreillä, jos laitetaan kolme järkkäriä vertailuun samantasoisilla objektiiveilla, ei niissäkään keskinäistä eroa juuri huomaa. Eron huomaa silloin kun verrataan täysin eri tyyppisiä kameroita, pokkari vs. järkkäri, joka on viime aikoina ollut tällä palstalla kestoaihe.
huomaatko, että tummat sävyt ovat aivan tukossa eli hämärät kohdat näyttävät mustilta?