Hei, minulla on ollut kauhea kevät. Aviopuolisoni on ollut väkivaltainen minua kohtaan ja hänen persoonallisuutensa muuttui täysin (mustasukkaisuusvainoharha); jouduin hankkimaan vuokra-asunnon. Hän on erittäin varakas, meillä on teini-ikäinen tytär. Laitoin avioeron vireille ja meillä alkoi huhtikuussa harkinta-aika. Hän sai vapun jälkeen aivoinfarktin ja on täysin toimintakyvytön. Muutin asumaan tyttäreni kanssa ja hoidan mieheni isoa taloa, omaisuutta, kissoja, puutarhaa, vaikka olen itse ottanut juuri asuntolainaa ja hankkinut uuden asunnon. Miehelläni on perhefirman kustantama vapaa autoetu. Voinko käyttää mieheni autoa? Aikaisemmin olen käyttänyt autoa vapaasti. Olen perunut avioerohakemuksen sillä mieheni ei pysty tällä hetkellä millään tavalla esim. sovitteluun. Jos joku tietää autoedun merkityksestä tässä tilanteessa, niin olen kiitollinen vastauksesta!
Aviopuolison autoetu ja sairastuminen
6
907
Vastaukset
- ker^ran
hoidat miehen taloa, voinet käyttää autoa siihen saakka kunnes joku osallinen sen kieltää. Anna palaa vaan, olethan vetänyt erohakemuksenkin pois. Käytännössä sä olet edelleen miehesi vaimo, ja juridisesti jopa hänen leskensä, jos niikseen tulee. Ehkä vähän kalseaa, mutta tuskin sun tuossa tilanteessa kannattaa suinpäin erotakaan. En tiedä.
- En kohta ymmärrä mitään
Niin, onhan meillä vielä puhelinetu ja firman tietokone, jolla kirjoittelen...
- autoetu
Vapaasta autoedustahan menee aina veroja, joten jos kerran veroja edelleen peritään, niin autohan on edelleen miehesi vapaassa käytössä. Tosin miehesi ei voi sitä ajaa, joten en näe mitään ongelmaa, että sinä käyttäisit sitä. Verohallituksen luontoisetu päätöksen 17 § sanotaan, että myös perheellä on oikeus käyttää autoetu autoa.
Luontoisedut voidaan myös muuttaa rahaksi, mikäli työntekijä ei voi autoa tms. käyttää, koska kyseessä on ansaittu etu, jota ei voi ottaa pois. (Kokemusta on)
Kyllä kai osakkaat tulisivat hakemaan auton sinulta pois, mikäli ovat sitä mieltä, ettei sitä saa käyttää. Eli hauskoja ajeluita:)- Autoetu ja puolison sairast...
Hei, olen nyt selvittänyt asiaa ja näin on että autoetu säilyy. Siis ajelen edelleenkin, ja samalla tietenkin valvon, että auto huolletaan ja pysyy muutenkin kunnossa. : )
- anna hänelle anteeksi!
Että miehesi "tautiin" on jo saattanut kuulua nuo mustasukkaisuusvainoharhat, aivoissa jo edeltä tapahtuneissa muutoksissa. Sitten ulospäin näkyvänä on vain tullut tuo aivoinfartki.
Sinun miehesi hän on, vaikka oletkin joutunut paljon kestämään.- Surullinen vain
En silti tiedä voiko elämä jatkua hänen kanssaan, Niin paljon särkyi, sekä henkisesti että fyysisesti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931707Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821112Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53977- 75945
- 27909