Alan pikkuhiljaa kypsyä tähän. Meillä on Topfieldin tallentava boksi TF4100PVRc. Se "jumittaa" jatkuvasti. Milloin jää sama teksti tv-ruutuun niin pitkäksi aikaa, että pitää katkaista välillä virrat ja milloin mitäkin. Johtuuko tämä laitteesta vai Ylen digilähetyksistä?
Jumiutuuko muitten
digiboksit?
3347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. tuo minun handan dvb-c5001 kaapeliboksi menee VÄHINTÄÄN kerran viikossa niin tilttiin, ettei auta muu kuin johdon nyppäisy irti. Ne saatanat kun keksi, että laitetaanpas tähän uuteen malliin sellainen uudenaikainen virtanappi, mikä ei siis katkaise niitä virtoja.
En olisi uskonut, että vieläkin myydään tuollaista saatanan paskaa, joiden ongelmien kanssa painimiseen on vain 3 vaihtoehtoa: A, ostaa parempi tilalle. B, heittää vanha kaatikselle ja tuijottaa dvd:itä. C, tappaa itsensä kylmän viileästi kaikessa hiljaisuudessa.
Hei, digiboksit?
Meillä ei pätki eikä jumita koskaan, mutta antennisignaalin voimakkuus ja laatu ovatkin maksimit.
Mitä ovat teillä boksin näyttämät signaalin voimakkuus ja laatu? Huonolla signaalilla boksit voivat sekoilla, jotkut enemmän, jotkut vähemmän. Jos on huono signaali, kokeile paraneeko tilanne, jos vaihdat seinästä boksiin tulevan antennijohdon.
Myös kaksivirittimisen boksin virittimen välinen antennijohdon pätkä voi olla viallinen eli senkin vaihtoa kannattaa kokeilla ja tilalle voi toki laittaa tavallisen pidemmän johdon.
Jos antennijohdon tai -johtojen vaihto ei auta ja signaali on edelleenkin huono, vika voi olla talon antennikaapeloinneissa. Voit tietysti kokeilla boksiasi jossain muussa asunnossa vaikka eri talossakin ja katsoa, onko sitten paremmat antennisignaalit ja toimiiko paremmin. Ja voit myös kokeilla kämpässäsi jotain toista digiboksia.
Tarkista myös boksisi softaversio ja onko siihen tullut päivityksiä. Uusi versio voi joskus auttaa ongelmiin.
Meillä on jo vuodesta 2002 asti ollut sekä digiboxeja että PC-pohjaisia tallentimia. Kaikki toimivat hienosti.