Miten hakea työtä?

Lilja5

Tiedän että kysymykseni kuulostaa hieman tyhmältä, mutta mikä on menestyksekkäin tapa hakea siivousalan työtä? Olen laittanut työhakemuksia ja avoimia hakemuksia firmojen nettisivuilla, mutta mistään en ole saanut minkäänlaista vastausta. Välilä tuntuu ettei kukaan edes lue niitä. Onko parempi laittaa työhakemus ja CV sähköpostilla suoraan oikealle henkilölle, vaiko soittaa? Puhelimessa on vaikeaa tuoda lyhyesti omaa osaamistaan esille, mutta onko se tällä alalla yleisin tapa toimia? Millaisia hakemuksia alan työnantajat yleensä odottavat? Onko kuvasta hyötyä? Laittakaa tänne kokemuksia siitä miten saitte siivoustytöä. Kiitos!

8

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilja5

      minulla ei ole siivousalan koulutusta tai kokemusta, mutta olen hakeutumassa alalle ja olen aidosti kiinnostunut siivoustyöstä. Onko mahiksia päästä töihin (en asu PK-seudulla tai Etelä-Suomessa..)?

      • käteen

        Itse olen aina soittanut firmoihin ja kysellyt työllistämistilannetta.
        Tosin mulla koulutus ja työkokemusta...
        Voisit kysyä samalla kouluttavatko, monet tuttavat päässeet ilman koulutusta ja firma järjestänyt heille kurssit työnohella.
        Ei pitäisi ola ongelmaa, jos pääset juttusille naamatusten, annat itsestäsi fiksun, luotettavan ja omatoimisen kuvan. :)
        Suosittelen siis soittamaan tai käymään paikanpäällä, siellä kyllä täytätyttävät papereita jos tarvis.
        Jos sulla jotakin kouluja käyty ja työtodistuksia, niin ota ne mukaan varalta.


    • joop89

      Paras tapa: soita tai kay paikan paalla, ja kysy mahdollisuuksista. Nettisivujen kautta voi menna neljakin kuukautta ennenku kuuluu mitaan, kun ne ilmeisesti kiertaa alueen paakonttorin kautta sinua lahimpaan firmaan. Tuo on myos huono tapa hakea siivoustyota toiselta paikkakunnalta, kun ei huomioda sita milta paikkakunnalta haluisit toita vaan katsotaan missa asut silla hetkella tai jotai. Tosin firmoilla joilla on haku paalla niiden kotisivuilla voi yhteydenotto tapahtua muutamassa paivassa.

      Ma paasin ihan ilman mitaa kokemusta toihin. Olin menevinani haastatteluun niin tyrkattiin vaan tyosopimus nenan eteen. Kylla ne sit koe-ajalla kattoo miten menee. Mutta olen kuullu et kovin nuoria (17-20v) ei otettais pitkaaikaisiks tyontekijoiks, koska jattavat toita tekematta ja saattaavat yhtakkia vaan jattaa tulematta toihin ja niita ei voi kaikkiin kohteisiin laittaa yksikseen, etenkin jos on eka oikea tyopaikka.

    • saa kyllä

      jos firmalla on todellista tarvetta. nettisivut harvoin johtaa mihinkään. henk. koht. soittoja ja haastattelu parempia vaihtoehtoja. nyt tosin voi tehdä tiukkaa, mutta jo muutaman viikon päästää löytyy enemmän töitä...

    • asdasdasdasdasd

      Tampereella ois ainakin töitä kuulemma tarjolla, jos hotellisiivoojana olo kiinnostaa.

    • vähää vaille laikkari

      ..minun kokemukseni mukaan paras tapa on ensin soittaa ja tiedustella työtilannetta ja jos vaikka ei heti olisikaan niin pyytää kuitenkin tapaaminen,henk.koht. tapaamisessa työantaja näkee että on siisti ulkoinen olemus myös työ ajan ulkopuolella,kohdallasi kannattaa myös mainita että olet innostunut myös mahd. opiskelemaan alaa. Nykyään laikkari tutkinto alkaa olla vähittäisvaatimus,itsellä on ennestään toimitilahuoltajan paperit mutta vakipaikan aukitullen jään heti toiseksi jollekin jolla on laikkaripaperit,en ymmärrä miksi koko toimitilahuoltaja koulutus on olemassa?

      Mutta itse asia siis ensin soitto ja sitten tapaaminen ja sitten saattaa soittoa odottaakin töihin.Ja vaikka työpaikoista ei heti kuuluisi mitään niin kannattaa soittaa uudestaan ja tiedustella tilannetta esim.näin kesän aikana tulee paljon perussiivouksia ym.
      Mutta näin..good luck.

    • Itse joskus hain siivoustyötä 2000-luvun alussa, jolloin työtilanne oli huonompi. Soitin vain silloiseen Säkkivälineeseen ja kyselin töistä. Haastatteluaika jollekin rekryihmiselle sovittiin seuraavalle päivälle.

      Seuraavalla viikolla sainkin jo aloittaa sitten työt. Soittoa vaan peliin.

    • Anonyymi

      Terve,haluan töitä siivousalalla,olen alireza moradpour oryani,0468406950

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe