Missä vaiheessa yleensä puhe alkaa kehittyä, tietysti yksilöllistä, mut mun tyttö sanoi ekat sanat puolivuotiaana, ja äiti oli vasta neljäs sana ;0)
nyt on kymmenenkuukautta ja lisää tulee sanoja, auto, hauva yms.
Onko aikaisessa vai onko ihan normaalia? Tukea pitkin pääsee kävelemään, ajattelin että ensin tulee joko puhe tai liikkuminen, mutta taidan sitten olla väärässä???
10 kk tyttö
7
1814
Vastaukset
- papupadan äiti
Tuo kuulostaa aka tutulta .)
Meillä poju täyttää kaksi loppukesästä ja on aina puhunut paljon jo pienestä..
alle puolitoistavuotiaana tuli jo neljän sanan lauseita ja nyt useita viiden ja kuuden sanan lauseitakin.. ja puhe on täysin taukoamatonta. Hetken hiljaisuuskin olisi jo välillä kiva.. ;D
Lapsi myös laulaa paljon, osaa laskea kymmeneen ja pukee itse.
Itsellä ei ole paljon ollut vertailukohteita samanikäisistä, mutta rupesin vaan ihmettelemään kun kaikki sanoivat, että puhuupa lapsi paljon ja luulevat paljon vanhemmaksi yleensä..
Toisaalta taas sitten joltain osin ei kehitys mene samaa tahtia. pottailu on vielä vähän hakusessa välillä, mutta eiköhän se siitä aikanaan sekin . :)- suttura
Meillä on kyllä potalla käyty 8 kk. lähtien kakalla päivittäin ja pisulla sillon tällön, ku neiti itse näyttää pottaa.. Pääsee vähän helpommalla, kun tykkää käydä, ei oo ekan kakkaamisen jälkeen suostunut tarpeitaan tekemään enää vaippaan ;o)
- aloittaja
meillä käyty 8 kk asti potalla kakalla, eikä tarpeitaan suostu enää vaippaan tekemään.. Pissaaminen on satunnaisempaa, välillä tulee vahinkoja ;0)
- papupadan äiti
aloittaja kirjoitti:
meillä käyty 8 kk asti potalla kakalla, eikä tarpeitaan suostu enää vaippaan tekemään.. Pissaaminen on satunnaisempaa, välillä tulee vahinkoja ;0)
Niin, meilläkin tuo pissailu sujuu pottaan jo mutta kakkaaminen on ollut ongelmallista kovan vatsan takia.
Lapsiparka pelkää sitä niin,että pidättelee viimeiseen asti, eikä siinä tilassa häntä potalle voi laittaa.vaivaan on nyt lääkityskin ja potta-pelko jo onneksi katoamaan päin, joten eiköhän sekin siitä.. :)
- .spöss
pistää vähän epäilemään että sano jo ihan oikeasti sanan 6kuisena eikä jotain sanalta kuulostavaa. Toisaalta taas, haluaisin uskoa koska mun lapsi on reilusti yli 2kk melkein joka asiassa tähän mennessä ollut ns. normaalikehityksestä edellä. Se alko esim. ryömimään 4,5kk ja nyt vähän alle 6kk vauhti on aivan kamala, konttausasenton on löytyny pari viikkoa sitte mut ei osaa lähteä liikkeelle. Joskus on kuulostanu ihan kun sanos jotain "äiti" tai sinnepäin. "äthi", tms. Ja "Eih" on hyvin selvä musta mut se on kai se normaalein joka ei periaatteessa oo sana vaan äänne. En tiä, nämä ovat yksilöitä :)
- noin puolivuotiaana
lapsi osaa yleensä jo sanoa äiti. Muut sanat seuraavat sitten perässä. Terve lapsi kävelee yleensä viimeistään 15 kk:n ikäisenä. Aikainen puheen kehitys ei viivästytä kävelemään oppimista tai päinvastoin.
- normaalin lapsen äiti
Kuulostaa ihan normaalilta lapselta. Meidän poika sanoi ekat selkeät sanat jo puolivuotiaana. Sanojen tapaisia jokelluksia tuli jo 3 kk vanhasta alkaen, runsaasti erilaisia äänteitä jokelteluna. 2 viikkoa alle vuoden vanhana sanoja oli jo kymmenen ja sanoi jo ekan 2-sanaisen lauseen: "äiti tulee". Tukea vasten alkoi kävellä 10 kk vanhana ja 2 viikkoa yli vuoden vanhana alkoi kävellä täysin ilman tukea. Vanhan kansan uskomus on, että puhe ja kävely kehittyisivät eri tahtia eli viivästyttäisivät toisiaan. Nykytutkimusten mukaan ne menevät normaalisti ihan samaa tahtia niin kuin meidän pojalla: molemmat tuli reippaasti yhtä aikaa eikä kummassakaan mitään viivästymisiä. Ja meillä poikalapsi, sekään ei meidän kohdalla pidä paikkansa, että puhe kehittyisi hitaammin, kun on poika eikä tyttö. Taitaa sekin olla vain vanhan kansan uskomus. Tyttösi kuulostaa siis aivan normaali lapselta ja ole sitä onnellinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380