Vectra C 2002->

Alkoi kiinnostamaan tuo C-koppanen Vectra.
Millaisia kokemuksia ko. autosta? Huhut kertoo, että laatu on saatu jo hyvälle tasolle ja eikä ruostukaan helposti.
- Tyyppivikoja?
- Mikä olisi paras moottorivaihtoehto? Vieläkö nokkahihnoja joutuu vaihtamaan muuutaman kympin välein?
- Kulutukset, kestävyys 1.8 ja 2.2 bensakoneissa?
- Entä diisselikoneet, 1.9 ja 2.2 tid, kestävyys, kulutus?

Kiitokset tiedoista mahdollisille asiallisille vastaajille etukäteen.
42190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

puolivuotta ollut vectra gts 2.2 direct. vm 2004, ei pahaa sanottavaa. Kestää kun vaihtaa öljyt ajallaan. osta pois.

Äänestä

Olen nyt ajanut C-vectrallani 2.2 DTI -03 sedan noin 2.5 vuotta kilometrejä kertynyt n. 100-tuhatta.
Kokonaisajomäärä 210000 . Tosi hyvin on pelittäny,
yksi hammastangon sisänivel vaihdettu,Hehkutulpat
jarrupalat eteen, taka iskarit ja iskarien ihjain laakerit eteen . Nyt olisin vaihtamassa taakse levyt + palat (vanhat alkuperäiset).
Noihin mainittuihin asioihin on palanut rahaa noin 400 € osan olen teettäny korjaamolla osan tehny ite.

AUTOSSA HYVÄÄ.

hyvät sisätilat , hyvä ajettavuus , hyvä kyyti ,
alavääntöinen kone , pieni kulutus (edellinen vuosi 40000 km , 75% pitkää ajoa loput pätkää myös kärry mukana , kaupungilla pyörimistä. koko vuoden keskikulutus 5.47 l/100 km - ei paha ).
Jakopää ketjulla , Pitkä huoltoväli 50000/ 2-vuotta , Teknisesti toiminu hyvin , huolto pelannu - apua saanu tarvittaessa , Huoltojen hinnat kohtuulliset .

AUTOSSA HUONOA.

Joku moittii vanhahtavan näköiseski (muotoilu vuodelta 2002 ) , rengasmelu takarenkaista ( kannattaa valita renkaat huolella ) Jotkut moittivat viiksien käyttölokiikkaa ( itse en ole huomannut mitään ylitsepääsemätöntää ongelmaa , tosin kannattaa opetalla tuo uusi käyttötapa heti alkuunsa ).

Nämä mielipiteet koskevat siis vain tätä itselläni olevaa yksilöä , tiedän että huonomminkin pelaavia yksilöitä on olemassa .
Kannattaa kysellä käyttökokemuksia edelliseltä omistajalta , hän lienee asiantuntia hänellä olleeseen yksilöön .
Hyvää autoilukesää kaikille

Äänestä

Itselläni oli käytössä GTS vectra 1.8 koneella n. 4.5v ja tuolla tuli ajettua kilometrit 32tkm => 100tkm.

Lyhyesti sanottuna olin autoon ihan tyytyväinen. Takuun vielä voimassa ollessa autoon vaihdettiin mm. keskiturvavyö takaa (temppuili jo ostaessa), jousituksesta kuuluneita kolinoita korjattiin jollain kumisuojilla (tyyppivika alkusarjan autoissa), sekä hammastanko. Tämä viimeisin ilmeni siten, että vikavalo ilmoitti liian vähäisestä nesteestä ohjaustehostimesta ja Opel korjasi tämän vian ilman tappeluita takuu ajan jälkeenkin (oli myös joku tyyppivika tietyissä autoissa).

Myöhemmin tuossa ei ollut muuta laittamista, kuin termostaatti.

Kulutus koneella oli matka-ajossa mukavan pieni, talvirajoituksilla pääsin useamman kerran n. kuuden litran lukemiin. Kone toki ei mikään raketti ollut, mutta yllättävän toimiva kuitenkin ja pärjäsi liikenteessä ihan hyvin.

Eli yhteenvetona, muutama vika autossa oli, mutta ainakin "selittelyjen" mukaan lähinnä tyyppivikoja, joita usein on noissa suht ensimmäisissä autoissa.

Äänestä

Vaihdoin ison bensasyöpön ko. malliseen Opeliin ja olen ajellut sillä nyt pari viikkoa.
Siis ei pitkää kokemusta vekottimesta, mutta olen tyytyväinen valintaan. Vaihtoehtona oli BMW, mutta hinta, km:t, vuosimalli ratkaisivat. Olen tyytyväinen tuohon hyvään perheautoon. Toisena on saman ikäinen Audin A6 (diesel), joka on myös mainio peli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vekkulako kirjoitti:

Alkoi kiinnostamaan tuo C-koppanen Vectra.
Millaisia kokemuksia ko. autosta? Huhut kertoo, että laatu on saatu jo hyvälle tasolle ja eikä ruostukaan helposti.
- Tyyppivikoja?
- Mikä olisi paras moottorivaihtoehto? Vieläkö nokkahihnoja joutuu vaihtamaan muuutaman kympin välein?
- Kulutukset, kestävyys 1.8 ja 2.2 bensakoneissa?
- Entä diisselikoneet, 1.9 ja 2.2 tid, kestävyys, kulutus?

Kiitokset tiedoista mahdollisille asiallisille vastaajille etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu