Paras lukemasi kissakirja

Eli kerro kolme parasta lukemaasi kissakirjaa, paremmuusjärjestyksessä tietysti. Mainitse myös kirjoittaja. Laitan tämän gallupin tulokset sitten kissasivuilleni (http://www.kissamaailma.net). Tarkoitus on päivitellä Kissakirjallisuutta -osio tuonne piakkoin, kunhan saan sen sellaiseen kuntoon, että kehtaan nettiin laittaa.

Voit lähettää kirjojen nimet myös sähköpostiini [email protected]
5360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on vain kaksi, joita luen jatkuvasti ja joiden konsteja ja neuvoja noudatan, muut ovat olleet satunnaisia kirjastosta lainattuja opuksia, joiden nimiä en muista...

1. Pam Johnson-Bennett: Think Like a cat
2. Mirjam Numminen: Mirjamin kissanhoidon opas
Kolmoseksi voisi laitta kuitenkin Helena Telkänrannan Matka kissan mieleen, olen lukenut otteita ja haluaisin lukea kokonaan, vaikuttaa hyvältä näytteiden perusteella (ja on aikalailla samanlainen kuin Think Like a Cat, suomenkielinen versio, ei siis käännös).

Äänestä

1. Mirjamin kissanhoidon opas.
2. Pirkko Tuomisen Kissatieto

Äänestä

Ei varsinaisesti ole erityisesti kissoihin poikkeava kirjaa... Tai on: "Kaikki kissojen historiasta" tai jotain sinne päin... Siin kerrotaan miten kissa sai alkunsa ja kehitys kaari.. Ja sitten yleinen lempparini "Kissan ja koiran (koti?)hoidon ABC" Kun yritän sinne eläinlääkärille tähdätä. Kirjoittajia en muista

Äänestä

Ainoa lukemani kissakirja (ja siitäkin on jo aikaa) on nimeltään "Pekka Töpöhäntä".
Onkos tullut luetuksi, häh?
On varmasti kissakirjoista hauskimmasta päästä ja oikein mukava, että voin suositella, jos olisi sivistykseen sattunut jäämään Töpöhännän kokoinen aukko.

Äänestä

Felidae.Aivan mahtava kirja.Suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tabby kirjoitti:

Eli kerro kolme parasta lukemaasi kissakirjaa, paremmuusjärjestyksessä tietysti. Mainitse myös kirjoittaja. Laitan tämän gallupin tulokset sitten kissasivuilleni (http://www.kissamaailma.net). Tarkoitus on päivitellä Kissakirjallisuutta -osio tuonne piakkoin, kunhan saan sen sellaiseen kuntoon, että kehtaan nettiin laittaa.

Voit lähettää kirjojen nimet myös sähköpostiini [email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu