Kummat

Osaako joku kertoa mistä johtuu että esim Suzuki 400 DR-Z:ssa tarkastetaan venttiilit 24000km:n välein (ohjekirjan mukaan!) ja Yamaha WR 450:ssä 1000km:n välein, tai jotain..
Siis miten voi olla tollanen ero kun Yamaha nyt pitäis olla kai aika laadukkaista osista eikä toi viritysaste omasta mielestäni vaikuta venttiilien säätöihin??! Ja vielä sitäpaitsi eikös tuo viritysaste ole aikalailla sama noissa?
122508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jammussa on yli 50hp ja Suzukissa n.40hp. Prosentuaalinen tehon kasvu on melkoinen. Jammu kiertää huomattavasti enemmän. Kierrokset kuluttaa paikkoja enemmän.
Tässä nyt muutama syy monista, miksi kilpapyöriä pitää huoltaa enemmän kuin katupyöriä.

Äänestä
  • Jammussa on vastaavasti myös enemmän kuutioita joten teho selittyy sillä! En myöskään usko kierrosten vaikuttavan asiaan ratkaisevasti! Itsellä oli aikanaan Honda CB125TD joka kiersi 12000krs/min eikä tarvinut koskaan venttiilejä tarkkailla tai säädellä!

    Äänestä

  • että.. kirjoitti:

    Jammussa on vastaavasti myös enemmän kuutioita joten teho selittyy sillä! En myöskään usko kierrosten vaikuttavan asiaan ratkaisevasti! Itsellä oli aikanaan Honda CB125TD joka kiersi 12000krs/min eikä tarvinut koskaan venttiilejä tarkkailla tai säädellä!

    Uskoa voi mitä haluaa, mutta totuus on että kilpapyörät on kilpapyöriä ja vaativat sen mukaista huoltoa. Katupyörät on tehty huoltovapaimmiksi ja siten viritysaste on matalempi.

    btw:aika tiukka 50cc nelari saa olla että saadaan yli 10hp ylös. Meinaan vaan tuota sinun vertausta konekoosta.....

    Äänestä

  • WR on yksipyttyinen kirjoitti:

    Uskoa voi mitä haluaa, mutta totuus on että kilpapyörät on kilpapyöriä ja vaativat sen mukaista huoltoa. Katupyörät on tehty huoltovapaimmiksi ja siten viritysaste on matalempi.

    btw:aika tiukka 50cc nelari saa olla että saadaan yli 10hp ylös. Meinaan vaan tuota sinun vertausta konekoosta.....

    No lähelle siinä virityasteessa kumminkin mennään! Kaverilla oli muuten silloin Yamaha RD125LC: 10500krs/min, ykspyttynen, 21hv! Eli jos kuutio ja tehot suhteutetaan pitäisi WR450:ssä olla 75,6hv!!!! Virityasteissa on eroja vaikkakin oli 2-tahtinen!

    Äänestä

  • WR on yksipyttyinen kirjoitti:

    Uskoa voi mitä haluaa, mutta totuus on että kilpapyörät on kilpapyöriä ja vaativat sen mukaista huoltoa. Katupyörät on tehty huoltovapaimmiksi ja siten viritysaste on matalempi.

    btw:aika tiukka 50cc nelari saa olla että saadaan yli 10hp ylös. Meinaan vaan tuota sinun vertausta konekoosta.....

    Joka on yks-pyttynen ja tehoa 30,7hv/10000krs/min!! Silloin WR450:ssa pitäisi olla 55,2hv ja veikkaanpa ettei WR250X:ssa tarkisteta venoja kuin ~5000km (tietääkö kukaan?) välein!

    Äänestä

  • WR250X kirjoitti:

    Joka on yks-pyttynen ja tehoa 30,7hv/10000krs/min!! Silloin WR450:ssa pitäisi olla 55,2hv ja veikkaanpa ettei WR250X:ssa tarkisteta venoja kuin ~5000km (tietääkö kukaan?) välein!

    Ja siinä lähemmäs 40hp(12-13000rpm). Toi jammun WR250r on katumopo mistä on kilpakoneen luonnetta lievennetty ja saatu huoltovälit pidemmiksi.

    Mielenkiintoista vertailua 2t ja 4t huipputehojen välillä. Et sitten taida tietää mitään moottoritekniikasta?????

    Äänestä

  • Onkin kisakone kirjoitti:

    Ja siinä lähemmäs 40hp(12-13000rpm). Toi jammun WR250r on katumopo mistä on kilpakoneen luonnetta lievennetty ja saatu huoltovälit pidemmiksi.

    Mielenkiintoista vertailua 2t ja 4t huipputehojen välillä. Et sitten taida tietää mitään moottoritekniikasta?????

    1t= ykspyttynen, 2t= kakspyttynen, 3t= kolmepyttynen, 4t= neljäpyttynen (esim. Mazda 323..), että kato vaa omat pyttysi ettei lyö yli..

    Äänestä

  • senkin.... kirjoitti:

    1t= ykspyttynen, 2t= kakspyttynen, 3t= kolmepyttynen, 4t= neljäpyttynen (esim. Mazda 323..), että kato vaa omat pyttysi ettei lyö yli..

    Poikahan on nero!?!?!? Ei muutakuin tekniikan oppikirjat uusiksi!!!!!!!

    Äänestä

  • että.. kirjoitti:

    Jammussa on vastaavasti myös enemmän kuutioita joten teho selittyy sillä! En myöskään usko kierrosten vaikuttavan asiaan ratkaisevasti! Itsellä oli aikanaan Honda CB125TD joka kiersi 12000krs/min eikä tarvinut koskaan venttiilejä tarkkailla tai säädellä!

    "Itsellä oli aikanaan Honda CB125TD joka kiersi 12000krs/min eikä tarvinut koskaan venttiilejä tarkkailla tai säädellä!"

    Mulla oli kanssa tollainen aavistuksen muokatulla kannella vitosella vielä otti yli 13 000krs/min
    Siin alkaa olemaan jo vilskettä vanhan japsin myllyssä :D

    Äänestä

Yamaha wr on kisakone ja dr-z katu enduromainen.
Eli valmistaja olettaa että Jampilla ajetaan reilulla kaasulla pölyisillä radoilla ja kierrokset ovat usein rajoittajassa. Nämä kuluttavat venoja.

Omaan yz250äffään valmistaja käskee tarkistaa välykset 5tunnin välein. ja nyt olen ajanut uusilla venoilla ~30tuntia ja välykset ovat kohdillaan. Eli nykyään en edes jaksa niitä kovin usein tarkistella.
Jos puristukset ovat laskeneet niin tiedän että vena kantaa ja jos venttiilien ääni lisääntyy niin tiedän että välystä on liikaa. Jos vena kantaa niin ei saisi ajaa, koska pakovena on vaarassa palaa.

Asiantuntijat sanovat ettei palasäätöisen venttiilin välys muutu jos paikat ovat kunnossa. Jos välys pienenee niin venttiili on vaihto kunnossa ja jos välys kasvaa niin välissä on karstaa.

Äänestä
  • Saa kilpiin, vilkut ja jotain muuta vai.
    Tuleeko rekisteröinnin ja katsatuksen lisäksi
    muita maksuja? Entäs sitten ero vanhan dr350 ja tän nelisatasen välillä, voimaa tietysti enemmän ja jousitus parempi entäs ajomukavuus jos meinaa joskus tielläkin ajaa, penkki kivikova?

    Äänestä

  • drz- neljäsatasen kirjoitti:

    Saa kilpiin, vilkut ja jotain muuta vai.
    Tuleeko rekisteröinnin ja katsatuksen lisäksi
    muita maksuja? Entäs sitten ero vanhan dr350 ja tän nelisatasen välillä, voimaa tietysti enemmän ja jousitus parempi entäs ajomukavuus jos meinaa joskus tielläkin ajaa, penkki kivikova?

    Niin ei katuenduron kilvitys ole mikään ongelma. DRZ penkki on tyypillinen katuenduron penkki. Eli on mukava ajella tiellä. Toisin kuin WR450F joka on kilpakone.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venttiilit kirjoitti:

Osaako joku kertoa mistä johtuu että esim Suzuki 400 DR-Z:ssa tarkastetaan venttiilit 24000km:n välein (ohjekirjan mukaan!) ja Yamaha WR 450:ssä 1000km:n välein, tai jotain..
Siis miten voi olla tollanen ero kun Yamaha nyt pitäis olla kai aika laadukkaista osista eikä toi viritysaste omasta mielestäni vaikuta venttiilien säätöihin??! Ja vielä sitäpaitsi eikös tuo viritysaste ole aikalailla sama noissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu