Mikä auttaisi kun Jaki pelkää autoilua!
On kokeiltu joka päivä oleskella autossa, ilman että lähdettäisiin mihinkään. Herkkupalojen antamista autossa jne...
Siihen asti on päästy, että autossa voi olla kunhan moottoria ei käynnistä. Kun moottori käynnistyy iskee kauhia paniikki ja iso koira hyppää syliin, raapii, haukkuu, syö turvavyöt.
Ikävää koiran kannalta ja myös vaarallista kaikille autossa oleville.
Keväästä asti on nyt yritetty! Olisko vielä jotain mitä voisi kokeilla vai luovutanko jo?
Jaki on noin 4-5 vuotias "Ex-varjulainen" eli kovia kokenut Eestiläis haukku (ollut meillä vuoden)
On kokeiltu joka päivä oleskella autossa, ilman että lähdettäisiin mihinkään. Herkkupalojen antamista autossa jne...
Siihen asti on päästy, että autossa voi olla kunhan moottoria ei käynnistä. Kun moottori käynnistyy iskee kauhia paniikki ja iso koira hyppää syliin, raapii, haukkuu, syö turvavyöt.
Ikävää koiran kannalta ja myös vaarallista kaikille autossa oleville.
Keväästä asti on nyt yritetty! Olisko vielä jotain mitä voisi kokeilla vai luovutanko jo?
Jaki on noin 4-5 vuotias "Ex-varjulainen" eli kovia kokenut Eestiläis haukku (ollut meillä vuoden)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuohon ei oikein voi muuta sanoa kuin että yrittäkää vaan kärsivällisesti.
Ehkä teidän pitäisi unohtaa se auton käynnistäminen kokonaan joksikin aikaa ja vaan olla koiran kanssa autossa. Tarjota sille sen ruoka autossa ja oleskella siellä ja yrittää tehdä jotain hauskoja juttuja autossa.
Yrittäkää auton käynnistämistä vasta sitten kun koira ei enää ollenkaan stressaa autossa oleskelua. Niin ja voittehan te yrittää houkutella koiraa vähitellen lähemmäs käynnissä olevaa autoa. Esim. leikin tuoksinassa vähitellen johdattelette koiraa lähemmäs käynnissä olevaa autoa ilman että koira itse edes tajuaa sitä.
Yrittäkää välttää koiran säikäyttämistä ja pakkokeinot taitavat tuossa tilanteessa tehdä pelkkää hallaa.
Se että koira suostuu jo tulemaan autoon sisälle on ilmeisesti jo selvää edistystä. Koittakaa vain kärsivällisesti jaksaa yrittää. Kyllä te onnistutte.
Voisi tietysti harkita oman kopin hankkimista koiralle autoon, niin se ei ainakaan vahingoita ketään. Riippuu tietysti automallista mahtuuko sinne sellainen.
Oletteko kokeillut pelkääkö se kaiken mallisissa autoissa matkustelua?
Kahdessa autossa on kokeiltu, sama juttu molemmissa. (vw golf ja volvo 240 farmareita molemmat)
Mutta se on totta, että autoon tuleminen on edistystä. Ennen ei tullut edes ovenlähelle, jos se oli auki. Jaki ei muuten pelkää käynnisssä olevaa autoa, jos on itse ulkopuolella ja saa tulla itse auton vierelle. Jos vähänkin vaikuttaa siltä, että autoon pitäisi mennä sisään niin juoksee karkuun. Omituista!
Kai se sitten tulee vain pahoinvoivaksi automatkalla ja muistaa sen eikä halua tulla autoon kun se on käynnissä. Meillä oli sakemannin kanssa aikanaan myös ongelma autoon tulemisessa. Se ongelma kuitenkin poistui kun vaihdettiin maasturi pakettiautoon:)
Pentu haettiin kyseisellä maasturilla kasvattajalta ja se oksenteli matkalla ainakin viisi kertaa.
Oletko kokeillut mennä itse ensin istumaan käynnissä olevaan autoon, ja sitten houkutella koiraa perässäsi sinne? Oman varjulaiseni sain näin koulutettua takapenkkimatkustajaksi. Tosin koira ei hirvittävästi pelännyt autoilua, sisälle meneminen vain oli vaikeaa.
Mun koira pelkäsi pitkään autoon menoa, vaikka ei voi harjoituksen puutteesta puhua kun me kuitenkin autoillaan aika paljon. Se ei kylläkään ruvennut riehumaan vaan pikemminkin meni täysin lukkoon ja liikkumattomaksi vaikka on yleensä eloisa koira.
Pahoinvointiin auttoivat matkapahoinvointitabletit, sitten koira vähitellen rauhoittui. Paras tulos kuitenkin saatiin kun koiralle ostettiin kunnon kuljetushäkki. Ostin sen alunperin siksi että se on pakollinen lentoreissuilla (vielä ei tosin olla lennetty mutta syksyn aikana se on edessä), mutta kun sitä kokeiltiin autossa niin koira oli huomattavasti rauhallisempi. Rupesi jopa makuulleen autossa. Häkkiin on hyvä totutella kotona, antaa koiran syödä siellä tms. niin että siitä tulee sille hyvä ja turvallinen paikka.
ootko kyselly outalta ,annalta tai muulta porukalta joilla on kokemusta varjuista??
jos et ni ota yhteys siihen suuntaan ja pyydä apua tai sitten kysy ennenmmin ainakin heidän foorumista kun täältä,siellä on muitaki ex-varjujen omistajii,joku vois osata neuvoa.
mulla itel oli husky joka pelkäs autoja,jotka oli käynnissä,mutta se oli vielä sen verran pentu että mä sain sen totutettua,kun jokapäivä aloin autoilemaan sen kanssa.
siis aika pieniä matkoja mentiin,mutta sillä se johtui luultavasti matkapahoinvoinnista(oli oksentanut muutaman kerran autoon) ja matkapahoinvoinnista voi päästä eroon nimenomaan totuttamalla autoon.(ainakin pennulla)
toivottavsti pulma saadaan ratkaistua!:)