Hei sattuiskohan kukaan tietämään missä tuota termoablaatiota (lämpöpallohoito)tehdään?
Ja olis kiva kuulla kokemuksia yms. tietoa...hintaa, vaikutusta. Novasure on yleisempi, mut mulle se ei sovi essure-sterilisaation vuoksi.
Ja olis kiva kuulla kokemuksia yms. tietoa...hintaa, vaikutusta. Novasure on yleisempi, mut mulle se ei sovi essure-sterilisaation vuoksi.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei,
mulle tehtiin maanantaina eli 2.6. sellainen lämpöpallohoito päiväkirurgiassa. Siis minut nukutettiin. Lämpöpallohoito tai Novasure-hoito, minulle sanoi hoitaja että tehdään,lääkäri päätti siis kummpiko tekniikka minulle sopi paremmin ja hän päätyi tuohon Novasure-hoitoon. Kivut oli kovat heräämössä heti kun heräsin, mutta sain kipulääkettä ja meni sillä ohi eikä olen sen jälkeen ollut kipuja ollenkaan. Vähän on veristä vuotoa ollut mutta sekin erittäin vähäistä. Vuotoa saattaa tulla muutaman viikon ajan toimenpiteen jälkeen.
Toivon nyt, että apua olisi minulle tästä hoidosta, kun minulla on ollut jo vuosia erittäin runsaat ja kivuliaat kuukautiset. Kohdun poistoon ei lääkärin mukaan ole aihetta ennen kuin kaikki muut toimenpiteet on kokeiltu. Minulle on myöskin tehty sterilisaatio 6 vuotta sitten.