ken tietää...
hän saa, ken jaksaa,
odottaa
ken rakastaa...
hän ikävöi
hän uskoo...
ken sanoo, se
kestää
hän saa, ken jaksaa,
odottaa
ken rakastaa...
hän ikävöi
hän uskoo...
ken sanoo, se
kestää
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
vähän selittää :)
jos et ymmärrä, niin en voi mitään :)
lue uudelleen..
mukava lukea näin hyväntuulinen runo kiireen keskellä.
tosiaan hyvän tuulinen runo, kiitos kun pidit.
on ihanaa, kun on löytänyt jonkun, jota voi rakastaa vaikka ikävöikin. Se oli minusta hyvä kohta.
kun tästä ei nyt saa otetta.
ehkei hyväntuulinen, mutta minkä tuulinen tai millä mielellä lie kirjoitettu? mistä näkökulmasta tuosta nyt pitäisi tulkintoja lähteä ottamaan? vai jääkö sekin jokaisen tulkittavaksi? mukava lukea, mutta ei tiedä mitä ajatella, tai mitä runoilija ajattelee. Arvoituksellinen runo :)
uskon, että runon tarkoitus antaa
lukijalle vähän mietittävää..
se on hyvä kun et saa otetta, et pääse kirjoittajan sisimpään..
ja tuulella ei ole ystävää..
sen verran sanon, että olin mietteissäni
ja pistelin sanoja ja katsoin mitä syntyy ja
tämä oli lopputulos...!riittääkö?
ei sinne sisimpään vieraat pyrikään. omaa tulkintaa hakemaan vain tässä pyrin... Jotain tuossa lienee, minkä parissa tässä omakin pää ja sydän on vähän askarrellut. Ilman tulosta, tosin. Ehkäpä sanasi hyvin sitten asettelit, kun näin jäivät tiistai-iltana mieltä vaivaamaan. mielenkiintoisia ajatuksia siis ilmeisestikin olivat olivat... mieltä askarruttavia :)
arvata, että vannomaan en ala ja jälkipuintia
on aina. Mitään askarruttavaa ei ollut, olisi
sitten ma tai ti tai jopa su..vitsi, vitsinä
soikoon..
Onko jollain tieto,
palkitaanko kärsivällisyys
aina, voi aina jos saisin kanssas olla
ikuinen onni sillä
jolla luja luottamus
Näin tahdoin osallistua arvausleikkeihin...
tarkoitus tällä runollani,kiitos.
maailmassa on paljon sanoja joiden merkitykset riippuu tilanteesta... Kiitos. Sain irti ilon, surun, odotuksen ja uskon. Ja makiat naurut omalle naivistiselle höperyydelleni.
mitä tarkoitin..
Tuli aivan Ken mieleen, tuo suuri rakkauteni.
Ken tietää kaiken
Ken jaksaa juosta
Ken rakastaa mua
Ken sanoo mulle "rakas" (Kai joskus..)
tosiaan ei ollut sinun Ken mielessäni :) kiitos
ken tietää...
saako enemmän
kuin pyysikään
kun rakastaa...
ovet aukeaa
ken uskoo...
hän jaksaa
odottaa
selittelemään, siis näin vastaan.
..tämä runo on erittäin hyvä. Pidän arvoituksista ja siltä tämä runo tuntuu, oikein hyvältä sellaiselta. Juuri kun on löytämäisillään ratkaisun, runo muuttuu lukijan silmissä toiseksi. Sen takia tähän runoon ei kyllästy. Lisäksi minua viehättää (uskallanko sanoakaan, että nauroin ääneen) saamiesi vastausten kirjo. Tulkintoja on yhtä monta, kuin vastaajaakin. Uskominen, odottaminen, rakastaminen ja ikävöiminen - miten oletkaan pieneen tilaan vähin sanoin saanut mahtumaan palstan kaikkien runojen sisällön. Niistähän nämä rakkausrunot koostuvat.
Kiitos sinulle runohetkestä : )
se iskee runoihinkin..Sanoja paljon, ei koskaan
liikaa.Kiitän sinua ja kompuroin lopuksi :)
lyhyesti ja selvästi.
ymmärsi kyllä, vaikka ei sitten kuitenkaan tiedä mitään..
koska tämähän on vain runo ja
ei kenellekkään tarkoitettu, vain
kirjoitettu tänne palstalle..
eri asia, kuka on ollut mielessäni,
kun kirjoitin tämän.
..keskustelu. Minun on rehellisenä ihmisenä pakko tunnustaa, että kirjoitin tuolla ylempänä olevan barbi-osuudenkin. Kommentoisin tuota tietämisosuutta niin, että vaikea on tietää mistään mitään silloin, kun on nikittömiä kirjoituksia, joita kuka tahansa ohikulkija voi kirjoitella kommentteina.
Niinkuin jo edellä mainitsin, pidän arvoituksista. Siksi kävin täällä kurkistamassa, vaikken yleensä näitä palautekeskusteluja seuraa, kuin niiltä osin, jotka on suoraan minulle kirjoitettu.
Salaperäisyyden lisäksi minua kiehtovat hauskat vastaukset, niinkuin tuo Roxetten "täällähän on mukavan vilkasta". Ihan niinkuin kahvilaan tultaessa saatetaan sanoa.
rikasta ja antaa paljon ja joskus ottaa,
niin minäkin koin..
Sinäkin olet takertuja ja huomaat jotain,
erilaista, olen huomannut.tai huomio-kykysi
on hyvä.ja olet aika kiero luonteeltasi, kun
esität muuta kuin olet!!
Ehkä, joskus tunnet niin, että tuossa on samantyylinen vastaus, kuin ennenkin..?
Aina oppii tuntemaan..
Tuo oli muuten hyvä juttu, Roxetelta: täällähän
on mukavan vilkasta.
..tuosta kieroilusta, tuliko hyvä mieli? Ainakin onnistuit pahoittamaan mieleni tänä kauniina kesäaamuna. Minulla ei todellakaan ole tarvetta esittää mitään muuta, kuin mitä olen. Jos viittaat tuohon barbi-kirjoitukseeni, niin kiireissäni en huomannut, että olisin sen voinut kyllä nikinkin alta kirjoittaa.
Nikittömistä kirjoituksista en todellakaan ole "tutustunut" kehenkään, enkä koe mitään tarvettakaan siihen. Joku kirjoittaja on kyllä sellainen, että aistin hyytävää vihamielisyyttä, vaikka tämä kirjoittaisi "hyvää päivää". Eilen juuri sain sellaisen vastauksen omaan kirjoitukseeni.
Tähän kirjoitukseesi vastaan vielä uudelleen todellakin vain sen takia, että en pidä siitä että minua syytetään jostakin, mitä en ole tehnyt. Minun motiivini tällä palstalla on rakkausrunojen kirjoittelu, ei muuta.
Kirjoitellessani olen altistanut itseni kaikenlaiselle kummallisuudelle mustasukkaisten, pelailevien, kateellisten tai muuten vain huvikseen ilkeilevien henkilöiden taholta. Tämä on minulle vierasta, enkä tiedä miten siihen tulisi suhtautua. Itse en osaa vihata ketään, en ymmärrä sitä mielentilaa lainkaan, mistä se kumpuaa.
Minun paheeni on se, että olen liian sinisilmäinen, luottavainen ja uskon ihmisten hyvyyteen. Lisäksi olen rehellinen ja suoraviivainen ja suorasukainen. Suoraan kysymykseen annan suoran vastauksen.
No nyt tuli jaariteltua aivan liian kauan tähän kohtaan. Alanpa valmistelemaan aamun runoani, kun se on kuitenkin päämotiivini tällä palstalla piipahtelemisessani.
Hyvää päivänjatkoa sinulle : )
siitä kieroilusta, tarkoitin silleen, että
leikkimielisesti olit eri nimellä:) en mitään
pahaa tarkoittanut, anteeksi jos loukkasin.
Ja minä en ole muuten syytellyt sinua.
Itse pysyn nikittömänä, koska en kuulu joukkoon
vanhalla nikilläni, jota harvoin käytän.
Meitä on moneen junaan ja moni jää asemalle.
Hyvää kesäpäivän jatkoa ! Minä lähden järveen !
Tämän pitemmittä puheitta,kirjoittamisiin !
..pikaviesteistä saa monesti väärn kuvan, varsinkin jos lukee puolihuolimattomasti kiireissään, kuten minä.
Palasin tähän kohtaan uteliaisuuttani katsomaan.
Naurattaa runon saama suuri suosio 1183 lukijaa. Melkoinen saavutus, mutta onhan runokin tosi mukava. Etten sanoisi moneen mielialaan sopiva. monella tapaa voi tulkita sisällön.
Ja minä jatkan tätä vihonviimeistä puurtamista työn parissa. Runoilemisiin.
jokin jää mieltä vaivaamaan.(utelias minäkin)
Naurattaa, ihmettelen, siis pidät naurettavana
runoani. Mielestäni se ei ole naurettava, kun
lukijoita on noin paljon.Oikeasti, se oli kiin-
nostava, kun sitä luettiin.jne...loput arvata voi.
Jos et digannut, niin et.p niinkuin piste.
..mutta, kun kirjoitit "piste" en uskaltanut kommentoida. Kun kirjoitin nauramisesta, en suinkaan tarkoittanut loukata sinua. Pidinhän itsekin runostasi ja olen lukenut sitä moneen kertaan, niinkuin jo mainitsit.. Varmaankin pitäisi kirjoittaa vähemmän, jos kirjoituksissani on tulkinnanvaraa negatiiviseen suuntaan. En todellakaan ole tarkoittanut viisastellakaan. Aika vähän olen runoihin ehtinyt antaa palautetta nykyisin. Että pitikin nyt "aukaista suuni" runosi parissa ja pahoittaa mielesi.
Mielestäni jo tuolla ensimmäisessä palautteessani ilmaisin, että runo oli hyvä. Niin että eiköhän polteta reauhanpiippua ja annetaan sovulle sijaa.
käsityksen, siis jatketaan eteenpäin..
jos menisi vähän paremmin, kun kyselee
aina tarkemmin, niin kaikki selviää..:)