Mese-haittaohjelma leviää useilla eri suomenkielisillä sähköpostiviesteillä,
joiden mukana seuraa linkki (ÄLÄ AVAA SITÄ!).
Sähköpostin lähettäjänä on tuttu, mutta älä anna sen hämätä!
Kysy lähettäjälle ja varmista onko viesti häneltä.
Tässä viestiotsikoita, joita sietää varoa!:
'ootko tässä? :D'
'Onks tää sun kuva ?'
'Katso mitä löysin irc-galleriasta!'
ja nyt myös:
'lataa ilmaiseksi jtn'
Täältä saat skannauksen, joka poistaa msn-pöpöt:
http://support.f-secure.fi/fin/home/ols.shtml
joiden mukana seuraa linkki (ÄLÄ AVAA SITÄ!).
Sähköpostin lähettäjänä on tuttu, mutta älä anna sen hämätä!
Kysy lähettäjälle ja varmista onko viesti häneltä.
Tässä viestiotsikoita, joita sietää varoa!:
'ootko tässä? :D'
'Onks tää sun kuva ?'
'Katso mitä löysin irc-galleriasta!'
ja nyt myös:
'lataa ilmaiseksi jtn'
Täältä saat skannauksen, joka poistaa msn-pöpöt:
http://support.f-secure.fi/fin/home/ols.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
F-Securen skannerin jälkeen on syytä tarkasta tiedostot. Virus tallentaa itsensä sinisillä raameilla mm. kuvatiedostoon, jonka nimenä on esim. 'irc-galleria'. Virus aktivoituu kun sen avaa, eikä sitä saa poistettua normaalisti.
F-Securen ohje: käynnistä kone ja paina samalal F8 (Vikasietotila) poista kyseinen tiedosto ja tyhjennä roskakori ja sammuta kone. Käynnistä uudelleen.
mesen käyttäjien pitäisi viimeinkin oppia se, että ei koskaan avata mitään linkkiä joka tulee ikkunaan, jos ei siitä tiedä. Itse aina tarkistan jos sellainen tulee ensimmäiseksi, että oletko sä itse ton lähettänyt mulle. Jos ko. henkilö sanoo sen lähettäneensä, niin sitten vasta avaan sen.
Noita meseviruksia on nykyään niin paljon liikkeellä, että varovaisuus kannattaa, vaikka olisi miten hyvä tuttu tahansa, josta linkki tulee.
Olisi yleensäkin hyvä asia, ettei kukaan edes lähettäisi mitään linkkiä/tiedostoa ennen kuin on edes rivin kaksi vaihtanut ko. henkilön kanssa ja maininnut asiasta.
Sinä msn käyttäjä!
Tämä suomenkielinen viruksen tekijä on kaakkois-aasialainen mafioso jengi joka yrittää tunkeutua millä tahansa pikku tempuilla koneellesi ja voi ottaa kuvia sinusta vaikkei webbi kamerasi ole sinun mielestäsi päällä sekä mikrofonin välityksellä voi kuunnella mitä puhut ja puuhastelet! Tämä virus perustuu yksin kertaiseen MS-DOS tekniikkaan eli se uppoutuu mihin tahansa WINDOWS pohjaiseen ohjelmistoon! Ja tietojeni mukaan kuulemma siellä on nyt koittamassa APPLE pohjaiselle tietokoneille murtautumista! Olkaa lapset sekä nuoret todellakin varuilanne!
Sekä lisätietoja hakkereista...
Suomalaiset hakkerit kuulkaapas...
Teidän turha yrittää suomesta käsin murtautua suomalaisiin koneisiin... Koska suomessa on semmoinen laki josta voit joutua jopa 15 vuodeksi linnaan! Pelkästään 5 Min e-mailin murtautumisesta!
Eipä olisi kiva tunne!
Sekä Suomi24 Nuorten Chat!
Alle 15-vuotiaat alkaa missään nimessä menkö omin päin chattiin! siellä on pedofiilejä milläkin mitalla laskettuna!
Suosittelen että mieluiten höpiset mesessä tuttaviesti kanssa MUTTA ÄLÄ MENE CHATTII VAIKKA KUINKA KAVERISI SUOSITTELISIVAT!
Sekä IRC-galleria ei ole alle 15-vuotialle suositeltavaa koska keski-ikä on jo 19 vuotta!
Tässä Paketti tietoa neti vaaroista
Itse en enään chattaile vaan mun mesessä on sellasia jotka chattailee vielä suomi24:ssa. Heiltä olen saanut viruslinkkejä meseen, mutta kun mulla on ruksi POIS missä lukee "salli linkit keskusteluissa" niin en pysty vahingossakaan klikkailemaan niitä linkkejä.
Olenpa heti ilmoittanut siitä heille ja he ihmeissään ovat "olen saanut muilta chattikavereilta tollasen linkin ja klikannut, ei tapahtunut mitään" Ei varmaan heti tapahdukaan kun sitten vasta kun on myöhäistä.
Mun mielestä kannattee heti scannata kone jos vaikka on erehdyksessä klikannut linkkiä !
En väitä tässä että se johtuisi suomi24 !