Tietääkö

Eli olen hoitovapaalla ja nyt jouduin leikkauksen jälkeen loppukuuksi sairaslomalle.Voinko hakea kelasta sairaspäivärahaa vaikka olenki hoitovapaalla?-Mieheni on yrittäjä ja tulee olemaan paljon poissa työstään kun onhan jonkun lapsetkin hoidettava.Ja kun hän ei tee töitään,ei tule rahaakaan mistään.
4278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eikös sinulle makseta jo hoitovapaalla kotihoidontukea, joten et voi saada myös yhtäaikaisesti sairauspäivärahaa, kahta etuutta ei makseta päällekkäin.

Äänestä

Kelasta mulle vastattiin että voin hakea sairaspäivärahaa.Määräytyy vuoden 2006 tulojen perusteella ja on veroalaista tuloa.Omavastuuaika on sairastumipäivä 9 sairaspäivää.Että kyllä kannattaa hakea nekin vähät pois! :o)

Äänestä
  • Myös kuntoutusrahaa voi hakea ja saakin vaikka on hoitovapaalla samanaikaisesti.Olimme viikon pojan kuntoutuksessa ja nyt on paperit jo kelassa.Että näköjään joitain etuuksia saa päällekkäin.Saa olla kyl aika "houdini" että tietää mitä saa milloinkin.Ja eikös asumistukikin ole etuus?Saahan sitäkin monien etuuksien kanssa yhdessä.Ja esim.sairaan lapsen hoitotukeakin saa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Myös kuntoutusrahaa voi hakea ja saakin vaikka on hoitovapaalla samanaikaisesti.Olimme viikon pojan kuntoutuksessa ja nyt on paperit jo kelassa.Että näköjään joitain etuuksia saa päällekkäin.Saa olla kyl aika "houdini" että tietää mitä saa milloinkin.Ja eikös asumistukikin ole etuus?Saahan sitäkin monien etuuksien kanssa yhdessä.Ja esim.sairaan lapsen hoitotukeakin saa.

    onko etua, jos lastenhoidontuki maksettaisiin miehellesi, joka on sairautesi ajan pois töistä. Joissain tapauksissa kun se tuki vähennetään esim. kuntoutusrahasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukaan viisaampi??? kirjoitti:

Eli olen hoitovapaalla ja nyt jouduin leikkauksen jälkeen loppukuuksi sairaslomalle.Voinko hakea kelasta sairaspäivärahaa vaikka olenki hoitovapaalla?-Mieheni on yrittäjä ja tulee olemaan paljon poissa työstään kun onhan jonkun lapsetkin hoidettava.Ja kun hän ei tee töitään,ei tule rahaakaan mistään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu