milloin

työkkäriin?

kirjoittelen graduani ja saan sen valmiiksi lokakuussa, marraskuussa lähden ulkomaille lomamatkalle. Milloin minun on järkevä ilmoittautau yökkäriin ja miten tuet alkavat juosta, ts. onko jokin odotusaika kun valmistuu ammattiin korkeakoulusta ja jos niin miten pitkä?
4564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Menet publiikista työkkäriin ilmoittautumaan työttömäksi työnhakijaksi. Tuki alkaa juosta 7 päivän omavastuuajan jälkeen. Omavastuuajan kuluttua seuraavien kahden työttömyysviikon kuluttua saanet tilillesi ensimmäiset korvaukset näistä ensimmäisestä kahdesta viikosta.

Saatko työttömyysturvan peruspäivärahaa vai työmarkkinatukea riippuu siitä, että täytätkö työssäoloehdon. Summa on lähtökohtaisesti se sama n. 24,5 euroa per työttömyysarkipäivä, mutta viimeksi mainittu on tarveharkintainen, peruspäiväraha taas ei.

Ulkomaanmatkailua koskee eräitä rajoituksia, sillä työttömän työnhakijan tulee olla työmarkkinoiden käytettävissä. En selvitä niitä tässä, vaan selvitä asiaa vaikkapa puhelimitse ao. viranomaisilta.

Äänestä
  • niin voithan vaikka heti ilmoittautua hakijaksi, joka on työvoiman ulkopuolella niin kauan kun saat päästötodistuksen. Siitä kun päästötodistuksen saat olet työtön työnakija ja oikeutettu korvaukseen....

    Äänestä

  • peovmspe, kirjoitti:

    niin voithan vaikka heti ilmoittautua hakijaksi, joka on työvoiman ulkopuolella niin kauan kun saat päästötodistuksen. Siitä kun päästötodistuksen saat olet työtön työnakija ja oikeutettu korvaukseen....

    vastauksista. Sen olen oppinut että näitä asioita kannattaa kysyä ensin tutuilta ja joskus tuntemattomiltakin ennen kuin ao.virastoista. Sellainen lisäkysymys, että vaikuttaako avopuolisoni tulot minun tukiini? En täytä työssäoloehtoa, mutta kuulun ammattiliittoon.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    vastauksista. Sen olen oppinut että näitä asioita kannattaa kysyä ensin tutuilta ja joskus tuntemattomiltakin ennen kuin ao.virastoista. Sellainen lisäkysymys, että vaikuttaako avopuolisoni tulot minun tukiini? En täytä työssäoloehtoa, mutta kuulun ammattiliittoon.

    Avopuolison tulot vaikuttavat ikävä kyllä ainakin yleiseen asumistukeen. Kelan sivulla on laskuri, jolla voit kokeilla minkä verran asumistukea voitte talouteenne saada. Omalla kohdalla tilanne niin, että minun tulojeni takia avopuoliso ei saa asumistukea penniäkään - ja minun tuloni ovat vieläpä varsin minimaaliset, kun teen vain osa-aikatyötä. Jos et täytä työssäoloehtoa, et saa ansiosidonnaista. En ole varma vaikuttavatko puolison tulot näin ollen myös saamaasi työttömyysturvaan, mahdollisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilmoittautua kirjoitti:

työkkäriin?

kirjoittelen graduani ja saan sen valmiiksi lokakuussa, marraskuussa lähden ulkomaille lomamatkalle. Milloin minun on järkevä ilmoittautau yökkäriin ja miten tuet alkavat juosta, ts. onko jokin odotusaika kun valmistuu ammattiin korkeakoulusta ja jos niin miten pitkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu