Mitä maksaa hondan cbr 600cc:hen madallettu satula suunnilleen? Olen tällainen melko lyhykäinen likka eikä mulla yllä kunnolla jalat maahan... Miten sitä muulla tavalla voisi madaltaa?
Mä olen vähän hölmö näissä kun ei tuo pyörä ole kovin kauaa mulla vielä ollut.
Madallettu satula?
6
1179
Vastaukset
- jukj
En tiedä mistä olet mutta ainakin helsingin herttoniemessä on sellainen verhoomo kun nappa joka osaa tehdä noita madalluksia hinnasta en osaa sanoa mutta vinkiksi että mulla normi satulan verhoilu kaksi väriseksi arviotiin siellä luokka 80€. En tiedä pystyykö vanhaa päällystä käyttämään jos siitä alta otetaan tavaraa pois. madalluksella saa istuinkorkeutta muutamia senttejä alemmaksi, jos tarvii enemmän niin sitten pitää muuttaa penkin rakennetta ja se on varmaan jo ihan oma juttunsa.
Uuden satulan hinta liikkuu 450€ paikkeilla.
Kannattais kysellä madallusta autoverhoomoista,mulla maksoi
pieni korotus ja uusi päällinen 60€ Turussa.Ainakin Louis myy madallussarjaa joka madaltaa koko pyörää.
CBR:ään 91-98 maksaa 129,95€ ja 99.stä eteenpäin
89,95€ sarja.- MiisaNen
Mitäs kaikkea siihen madallussarjaan kuuluu? Se lienee sitten pikkasen isompi homma niitä asentaa. Mulla on -05 pyörä.
Onko nuo uudet satulat tosiaan noin kamalan tyyriitä, huih... Onhan se tietysti tärkeää että pysyisin pyörällä pystyssä ja ylettäisi edes toinen jalka valoissa maahan. Nyt se on pientä taiteilua satulassa... MiisaNen kirjoitti:
Mitäs kaikkea siihen madallussarjaan kuuluu? Se lienee sitten pikkasen isompi homma niitä asentaa. Mulla on -05 pyörä.
Onko nuo uudet satulat tosiaan noin kamalan tyyriitä, huih... Onhan se tietysti tärkeää että pysyisin pyörällä pystyssä ja ylettäisi edes toinen jalka valoissa maahan. Nyt se on pientä taiteilua satulassa...Sarjaan kuuluu muutama raudankappale jolla jousitusta lasketaan.
En ole moisia asentanut mutta ei tuo homma kovin vaikealta tunnu jos vaan on jonkinlaisia työkaluja jotka myös "pysyvät kädessä".
Sarjan mukana on myös varmaan asennusohjeet ettei tarvitse arvuutella mihin ne kuuluvat.
Kyselepä Biker Pointista,he ainakin tuovat maahan Louissin tuotteita.Heidän sivuillaan www.pikerpoint.net on varmaan myös kuvat noista.- linkku..
MiisaNen kirjoitti:
Mitäs kaikkea siihen madallussarjaan kuuluu? Se lienee sitten pikkasen isompi homma niitä asentaa. Mulla on -05 pyörä.
Onko nuo uudet satulat tosiaan noin kamalan tyyriitä, huih... Onhan se tietysti tärkeää että pysyisin pyörällä pystyssä ja ylettäisi edes toinen jalka valoissa maahan. Nyt se on pientä taiteilua satulassa...takajousituksen vivuston "linkku" on pikkuisen erilailla mitoitettu ja se laskee takapäätä.
Tuo takapään (siis mp:n takapään...) muutos muuttaa siten keulakulmaa loivemmaksi ja ohjaus vähän hidastuu. Se taas kompensoidaan monesti madaltamalla etuteleskooppeja hieman (eli teleskooppiputket tulee hieman näkyville yläkolmiosta).
En tiedä miten homma onnistuu sun pyörässäs mutta noin ainakin vanhemmassa ritsassa.
Googlettamalla löytänee madallussarjojen kuvia, louiksella taitaa ainakin johonkin malleihin löytyä, mikä lie tuon setin nimi saksaksi =D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282685- 80679
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483