Onko kokemuksia isoista perheteltoista?
Outwellin Hartford XL on jopa kymmenen hengen teltta, siinä kiinnostaa iso oleskelutila. Onko kokemusta Outwell-laadusta?
Entäs Haltin Big Fun -teltat? Mitä kokemuksia niistä?
Haluttaisiin iso mutta myös laadukas teltta, antakaapa vinkkiä. Vieläkö ihmiset telttailevat, vaan joko kaikilla on vaunu tai auto yöpymispaikkana?
Isot teltat?
5
4558
Vastaukset
- Telttailija
Ollaan oltu kahtena kesänä, 4 viikkoa kerrallaan, kiertämässä eurooppaa perheen kanssa (2 aik. 4-3 lasta) ja yövytty kaikki yöt teltassa. Meillä on High Peakin 6 hengen tunnelimallinen teltta, johon ollaan oltu tyytyväisiä. Hinta-laatu suhde on mielestäni kohdallaan.
http://www.outdoor-recreation.co.uk/cgi-bin/hpcartselect.cgi?startth
Tuon linkin takaa löytyy kuva teltasta: Livorno Plus 6. Suomessa telttaa myy ainakin Bear & Water hintaa 320 €. Tuossa teltassa oleskelutila ei ole ihan järjettömän iso, mutta hyvin siihen on mahtunut pieni pöytä ja pienet retkituolit ympärille. Emme halunneet sellaistakaan telttaa, joka vaatii tilaa 6 x 7 m, jolloin sopivan tasaisen paikan löytäminen saattaa olla vaikeaa.
Nyt ollaan taas lähdössä parin viikon päästä reissuun ja koko perhe jo innolla odottaa matkaa.- auto+telttailu
... meille vain vähän huono kun ei asuta Espoossa päinkään (Bear&Water on netin mukaan Espoossa). Telttojen laatua on tosi vaikea arvioida ilman käyttökokemusta, paitsi nyt ihan surkeimpien laatujen kohdalla.
Mutta hauska kuulla että teillä on telttailu sujunut hyvin! Varmasti lapset nauttivat tuollaisista pitkistä lomista. - Telttailija
auto+telttailu kirjoitti:
... meille vain vähän huono kun ei asuta Espoossa päinkään (Bear&Water on netin mukaan Espoossa). Telttojen laatua on tosi vaikea arvioida ilman käyttökokemusta, paitsi nyt ihan surkeimpien laatujen kohdalla.
Mutta hauska kuulla että teillä on telttailu sujunut hyvin! Varmasti lapset nauttivat tuollaisista pitkistä lomista.Ei mekään asuta Espoota lähelläkään, mutta Bear&Water toimitti teltan matkahuollon kautta perille ja vieläpä ihan nopeasti. Tilauksen voi tehdä joko sähköpostilla tai puhelimitse.
- vm.66
Kivaa joku viellä telttaileekin.
Ollaan 2 2 perheenä telttailtu muutamia kesiä euroopassa ja kaksi kesää sitten ostettiin perheen kasvaissa isompi.
HALTI Kielä n.250 euroa.Oli ilmeisemmin poistuva malli sillä oli partio..... poistopäivillä.
Sisältää 2 4 hlö nukkumatilat ja keskellä 190 korkean seisomatilan.
Muuten ollan oltu tyytyväisiä, MUTTA siinä olevat kolme kaarta eivät kestäneet käyttöä.Saatiin ensimmäiset uudet takuuseen ja sitten viimekesän reissun jälkeen tehtaalta alumiiniset. KIITOS tehtaan hyvän palvelun.
Kaari ongelma saattaa olla em.mallin tyyppivika sillä kaverillani on toinen haltin tyyppi ja on siihen tyytyväinen.
Mitä tilaan tulee sitähän ei tunnu olevan tarpeeksi ,kun jää pidemmäksi ajaksi johonkin.Tavarat rupeaa kertymään "omiin" paikkoihin ja niin edelleen.
Matka kotina teltta on ajanut hyvin meidän tarpeemme ja on helppo kuljettaa henkilöautolla.
Lyhyesti: "telttailukin on asenne kysymys".
Riemukasta matkaa. - Anonyymi
Me ostettiin juuri Frilufts Grassholmin 8 hengen teltta. Bongasin sen täältä, https://mujo.fi/vertailu-iso-8-hengen-teltta/ ja tuolta sivulta ainakin minusta löytyy hyviä vaihtoehtoja eri tilanteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311912Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069030Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1144938- 1014148
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364145Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63914Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei703700Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden363580Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293551