5 vaille valmis

luopumaan kestoista

Mikä v#ttu on vikana kun ne ei pidä? Imuna on ollut niin bambufleeceä,harsoa kuin froteetakin, mutta ne ei pidä! Vaippa istuu, ei kastu kokonaan, mutta valskaa reunoilta vaatteet märiksi. Vaippa tarvitsisi vaihtaa 1xtunti, sekään ei aina riitä. Pyykkiä tulee tolkuttomia määriä pelkästään sen vuoksi ettei vaipat toimi. Kertiksen kanssa ei mitään ongelmia.
Halua olisi käyttää kestoja, mutta eihän tästä mitään tule!!! Ei ole minkään sortin haluja pestä pissaista pyykkiä 2 koneellista päivässä, kai siinä jo menee se etu luonnolle minkä kestoilla saa. Mikä avuksi?

4

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pojan äiti

      Millainen kangas vaipoissa on ihoa vasten? Meillä ainut kuivaliina, mikä toimii edes jotenkuten, eli päästää suunnilleen kaikki pissat lävitseen, on mikrofleece. Kaikki polyestermokka, kuivaliinaneulos, coolmax yms. "hienommat" kuivaliinat aiheuttavat 99% todennäköisyydellä ohivuodon. Myös jotkut bambukankaat imevät liian hitaasti meidän "pissatykin" tuotokset.

      Ja mikrofleecessä on tarkkaa, millä sen peset, eli pesuaineessa pitää olla saippuaa

      • vastauksesta

        meillä pojalla ihoa vasten juurikin sitä kuivaliinaneulosta ja mikrofleeceä, enimmissä vaipoissa neulosta. En ole edes huomannut katsoa, kummat valskaa vai molemmat. Imuna lähinnä sitä bambua. Siinä voi tosiaan ollakin ne ongelmat. Imu on taiteltu bambuissa 50x55 kaksinkertaisesta kankaasta 3 osaan suorakaiteiseksi pökkelöksi ja harsoissa samanlaiseksi. Siinäkin on varmaan syitä vuotoon. Onko mitään nettiosoitetta, missä näkisi/opastettaisiin taittelemaan imut, tyyliin kestovaippailua for dummies?


      • meillä.......

        Meillä käytössä Bumkins AIO-vaipat joihin laitan lisänä harsoa väliin. Hyvin pitävät monta tuntia.


    • mansikki_84

      mikä kuori sulla on?mnun mielestä ei ole mitään väliä sillä miten taittelet imun sisään kunhan kaikki tavara on hyvin kuoren sisällä.itse käytän pul-kankaasta tehtyvä kuoria ja vaippa ei vuskaa jos kaikki tavara on kuoren sisällä.käytän itse tehtyjä sisävaippa bambuimu fleecekuivaliina pul-kuori systeemiä ja pitää koko yönkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe