minkälainen on kerroshoitajan päivä. esim. joku aamu vuoro.
-onko millaiset tauot, onko taukohuone?
-montako huonettaa pitää tunnissa siivota. mitä jos ei kerkeä tietyssä ajassa.
-onko pomo tai joku joka neuvoo/vahtii
-mistä tietää mitkä huoneet siivotaan
-onko vuorafirmalaisella omat vaatteet ja oikea palkka/harjoittelijan palkka
kiitos tiedoista!
-onko millaiset tauot, onko taukohuone?
-montako huonettaa pitää tunnissa siivota. mitä jos ei kerkeä tietyssä ajassa.
-onko pomo tai joku joka neuvoo/vahtii
-mistä tietää mitkä huoneet siivotaan
-onko vuorafirmalaisella omat vaatteet ja oikea palkka/harjoittelijan palkka
kiitos tiedoista!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kaikki riippuu ihan millases paikas on tekee toita ja onko paikan oma vai "ostettu" kerroshoitaja.
Mutta omasta kokemuksesta:
- on taukohuone ja tauot on pidetty jos on ehditty
- 3 huonetta tunnissa
- jos ei ehdi niin on jaatava ylitoihin, etenkin jos kaikki huoneet on oltava siisteja
- on tyokaverit apuna jos on ongelmia
- respasta saa listan niista jotka on jo lahteny ja saattavat paivan mittaan soitella et joko oot ehtiny tekee sen ja sen, asiakkaat oottaa aulassa
- vuokrafirmalaisen asioista en tiia, mutta luulis tyonantajan ainakin hommaavan tyoasun, joka on yhtenainen muiden kanssa
Kolme huonetta tunnissa...hmm...? Yhden hengen huoneita vaiko monen? Liiton mukaan ei ole olemassa minkäälaisia määrityksiä, kuinka monta huonetta tietyssa ajassa pitäisi saada siivottua, koska työ ei ole urakkaluonteista vaan tuntipalkalla tehtyä. Mutta työnantaja tietysti voi "vaatia" mitä haluaa, kuten useimmissa paikoissa ikävä kyllä vaaditaan.
Itse irtisanoin juuri itseni, koska tämä tappotahti alkoi olla liikaa. Kolme vakituista kerroshoitajaa, 120 erikokoista huonetta/huoneistoa ja hotla koko ajan täynnä, ei oikein inspiroi vääntää yli 40 huonetta päivässä, alkoi kroppa protestoimaan. Kädet paskana, selkä paskana, ja huoneet ku sanunoja, ei ilmastointia....
Kaks vuotta meni, mut nyt tuli mitta täyteen eikä yhtään kaduta! Ennemmin köyha ja terve kuin kerroshoitajien "valtavat" tulot ja monen monta sairautta.
- Tauko puoli tuntia mikäli ehtii pitää, vähennetään palkasta joka tapauksessa
- Riippuu paikasta. Itse työskentelen neljän tähden hotellissa ja aika on 17 min per huone, asuvassa huoneessa 10 min. Harvemmin tuossa ajassa kuitenkaan ehtii jos huoneessa on nukkunut 2 tai useampi hlö ja huone on vähänkin likainen. Minibaarin täyttö kuittaaminen vie myös oman aikansa. Himaan ei saa lähteä ennen kuin kaikki huoneet on siivottu ja listaan täytyy aina kirjoittaa syyt, miksi aikaa on kulunut enemmän.
Puhtaiden lakanoiden pyyhkeiden "metsästäminen" vie oman aikansa, niitä kun ei aina löydy oman kerroksen varastosta. Likapyykkikärryjen tyhjentäminen vie oman aikansa, sitä ei tietenkään ole huomioitu lasketussa työajassa...
- Neuvoja voi kysyä duunikaverilta, mikäli samasta kerroksesta sellainen löytyy tai soittaa ns. vastuuhenkilölle. Koska suurin osa porukasta on yleensä maahanmuuttajia, kielimuuri voi olla ongelma. Meillä suomea osaamattomat vastuuhenkilöt työskentelevät iltavuorossa ja heidän kanssaan voi kommunikoida englanniksi. Sen sijaan vakituinen porukka puhuu yleensä vain omaa äidinkieltään, joka on useimmiten viro tai venäjä.
- Työvaatteet ovat samat kuin muillakin työntekijöillä, palkasta en tiedä.
-Tauko palkaton puolituntinen, jos sen nyt ehtii pitää, meillä ei ole varsinaisesti mitään taukohuonetta, vaihtelee varmasti taloittain.
-3 huonetta tunti, 20 min, jatkavat huoneet vähemmän, riippuu todella paljon kuinka siistejä ihmiset ovat, kuinka monta ihmistä per huone ym.
Kaikki listalla olevat huoneet siivottava, joskus kaikki huoneet eivät halua tai haluavat myöhemmin, silloin voi vaihtaa iltavuoron listalta huoneen.
-Emäntä on meillä puhelinsoito päässä jos tulee ongelmia, respaan voi soittaa ja samalla kerroksella on usein työkavereita, jotka auttaa.
-Emäntä antaa aamulla listat, joissa on siivottavat huoneet.
-Luulisin että kaikilla on samat työvaatteet, ainakin meilla kaikki saa samat, oli sitten talon oma tai vuokrafirmasta.
Meillä pidetään tauot kyllä, ja ehtii hyvinkin pitämään. Jos tekee täyden työvuoron niin päivään sisältyy 2 kahvipaussia ja 30 minsan ruokatauko, joka on palkatonta tietenkin. Aamulla kaikille jaetaan listat siivottavista huoneista ja esimiehet kertovat paljonko listoilta siivotaan huoneita.hyvin usein tehdään kaikki. Esimiehet meidän paikassa on kyllä mukavia ja reiluja ja päällikkö myös tosi mukava ja rento, meillä on mies päällikkönä.
Meidän pitäisi ehtiä tehdä 3 lähtevää huonetta tunnissa ja 4 - 6 asuvaa huonetta tunnissa.Itse ehdin kyllä ihan hyvin, ja joskus asuvia tekee enemmänkin kun ovat siistejä huoneita.
luin netissä että jotkut saa asiakkailta? tippiä kerrossiivoojana! oikeestiko? ja lahjojakin.
onko joku todella saanut, paljonko ja mitä lahjoja.
ai joku asiakas vaan tulee ja antaa siivoojalle rahaa??
Tippejä saa silloin tällöin, yleensä pari euroa, jotkut jättävät pikkukolikoita. Olen saanut 20 euroakin, dollareita kerääntyy turisteilta,kirjoja, karkkia ja milloin mitäkin.
Kotimaisten matkailijoiden huoneista en ole koskaan saanut mitään tippiä, turistien kyllä. Tippiraha jätetään sinne huoneen pöydälle, monesti on lapulle kirjoitettu muutama lause/kiitokset tai rahat jätetty tyynyn alle (jos asukas esim Aaasiasta tai eteläisestä Amerikasta).
Mutta 90% ei tippiä, käytävällä monet kyllä kiittää lähtiessään.
Ihan hauska kesätyöpaikkana, mutta niin raskasta hommaa etten kyllä jatkuvasti jaksaisi tehdä.
ei kovin kiva.
- taukoja ei pidetä, kun tehdään vaan äkkiä että päästään pois ajoissa, päivän tunneiksi tulee vain n. 4-6 tuntia
- tauko/sosiaalitiloja ei ole
- 4 huonetta tunnissa, no ei oo niin nuukaa jos ei ehdi
- vastaava siivooja euvoo jos tarve
- listat on sitä varten
- luultavasti