Mitä mksaa ruokailu?

Nälkäinen2

Olen menossa ryhmän kanssa Venäjälle. Mitä maksaa ruokailu ravintoloissa? Pietarissa ja Petroskoissa? Ihan tavallista ruokaa ja tavallisessa ravintolassa.
Paljon maksaa linja-autolippu paikallisliikenteessä? Pietarissa ja Petroskoissa.

6

1995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marax

      Ravintoloiden hintataso Pietarissa on jotakuinkin Suomen luokkaa. Moni ravintola ja kafe tarjoaa arkipäivisin (yleensä klo 11-16) ns. bisneslantsheja, jolloin ruokailussa voi säästää pitkän pennin.

      Hinta-laatu-suhteeltaan Pietarin parasta ruokaa tarjoilee ehkä Blin Donalts-pikaruokaketju. Udelnajan metroaseman vieressä sijaitsevassa suuressa Blin Donaltsissa (Jaroslavski prospekt 45) on hiljattain avattu grillipuoli. Lähes gourmet-tasoinen annos maksaa 99 ruplaa, eli naurettavat 2,7 euroa.

      Pietarin kunnallisissa busseissa kertalippu on 16 ruplaa. Kaupallisissa busseissa ja marshrutkissa hinta on noin 20-22 ruplaa. Metrokolikko maksaa 17 ruplaa.

    • Tha_Animal

      No Astoriassa maksaa 100 eur esim. venäläinen illallinen. Ja muutaman sadan metrin päässä ruokalassa hyvä ruoka 3-8 eur. Saslikia tarjolla laivoilla, ulkoteraseilla ja 5-10 eur setti. Nämä kaikki kannattaa käydä syömässä.

      • et pety

        ja päälle iso kokis!


    • hintoja . .

      Pietarin metro sekä bussikertalippu n.14ruplaa.
      Ruoka baareissa sikahalvasta sikakalliiseen.Ja hyvää.
      Monissa baareissa saa tupakoidakin(hyvä).

    • Missä ruokaa?

      Olen vegetaari. Onko Venäjällä vegetaareille tarkoitettuja ruokapaikkoja?

      • mita vaan

        eli on.
        jos et löydä heti, nin syö passis


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      156
      2909
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2600
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      64
      1733
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1256
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1184
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1134
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      338
      1027
    Aihe