Tulee puinen yläpohja. Onko hyvä vinkkejä miten kannattaa höyrynsulkumuovi kiinnittää että siitä tulisi mahdollisimman tiivis? Mieluusti katselisin kuvia joissa näkyy miten muut ovat asian tehneet.
kevyt
yläpohja tiiviiksi
151059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ohjetta tarkasti ja käy se vastaavan kanssa läpi ennen työn aloittamista ja sen aikana. Käytä tiivistämiseen hyvälaatuisia teippejä (kuten stokvis tai vastaava).
Sitä vaan mietin, mitä teet ensimmäisen vesivaurion jälkeen. Purat koko homman ja rakennat uudestaan. Kevytrakenteisessa yläpohjassa sinne ne vedet jäävät muovin taskuihin eivätkä tuulettamalla kuiva pois.
Muista olla huolellinen myös vesikattovaiheessa.
hei sun heiluvilles
...koko Suomen laajuisesti. Ihmiset joka puolella miettivät, mitä tekevät mahdollisen vesivaurion jälkeen. Itsekin valvoin ensimmäiset pari kolme vuotta rakentamisen jälkeen, nyt on jo saanut joskus nukuttuakin.
>Sitä vaan mietin, mitä teet ensimmäisen
>vesivaurion jälkeen. Purat koko homman ja
>rakennat uudestaan. Kevytrakenteisessa
>yläpohjassa sinne ne vedet jäävät muovin
>taskuihin eivätkä tuulettamalla kuiva pois.
Eikös siihen tehdä vielä katto muovin päälle?
kattoja.Kasa kananpaskaa peittona ja kukko piippuna.!
olet asustellut, niin palaa asiaan.
Vakuutusyhtiösi kertoo mielellään lisää eikä niinkään sipoon äijä.
vielä naivimpi tyyppi. Eihän sulla kengätkään koskaan kastu.
kuullut kalosseista? Ei se mitään, hanki lohduksi puolalaiset irtoviikset, kaupan päälle saat tuuheuttavan vahan, jota voit sipaista amiksiisi.
yläpohjan kalossista ja vahasta.
Jopa 20% tahattomasta ilmavuodosta tapahtuu huonosti tehdyn yläpohjan kautta. Mieti sitä kalossissasi 50 vuoden aikajänteellä.
käytä onteloita niin et fuskaa. toisia voit huijata, mutta et itseäsi.
Kevytrakenteinenkin yläpohja saadaan hyvin ilmanpitäväksi, käyttämällä esim. ProCliman tuotteita teippaukseen. Myös muitakin on varmaan mutta nämä tuttuja. Itse teippaus menee muillakin tuotteilla mutta reunojen tiivistys on tärkeämpi reunoilla ja päädyissä. katso esim. www.tiivistalo.fi niin siellä eri tuotteita käyttötarkoituksen mukaan. Puukeskuksella tavaraa jo hyllyssä mistä hain itselleni.
Itselleni tulossa myös kevyt puu-rakenteinen yläpohja harkkotaloon, ajattelin laittaa kattotuolien/palkkien alapintaan 50mm finn-foam levyt jotka saa uretaanilla tosi hyvin tiivistettyä siis ei lainkaan hyörynsulkumuovia.
Todella mielenkiintoinen ideä rakentaja-08 hyvä! Paria asiaa kuitenkin tuossa mietityttää. Eli aiotko laittaa höyrynsulkua ollenkaan ja jos aiot niin oletko huomioinut että finnfoamin ja höyrynsulun väliin tulee kaksi vesitiivistä pintaa vastakkain ja niiden väliin todennäköisesti(?) tiivistyy kosteutta.
kutistuvat parissa vuodessa monta milliä, vaikka ovat uretaanilla saumattu yhteen.
Tarkoitus oli jättää höyrynsulku pois ja finn-foam toimii höyrynsulkuna. Ainakin läpivientien tiivistys onnistuu huomattavasti paremmin kuin muovikalvo käytettäessä. mitä tulee levyjen kutistumiseen? siitä ei ole kokemusta.