tamponin poistaminen

otherone

Opettelen siis vasta tamponin käyttöä, sisään menee helposti mutta ulos ottaminen sattuu. En uskalla pitää tamponia kauan sillä pelkään että jos se laajenee liikaa niin poistaminen on entistä kivuliaampaa. Onko näin? Olen vasta muutaman kerran poistanut, ehkä vain tunnin jälkeen ja silloin tamponi on ollut vielä suht kuiva. En vaan uskalla pitää enempää koska pelottaa tuo turpoaminen.

Vai onko se helpompi poistaa kun se on imenyt kunnolla, kun se ei ole enää kuiva? Entä voiko tamponin poistaminen tehdä jotain haittaa emättimessä? Muuta kun se kipu. Haluaisin oppia niitä käyttämään, mutta pelko estää.

16

9683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvota

      anna vain olla kauemmin, vaikka tamppooni olisi imenyt itsensä ihan täyteen niin sen poistaminen on silti mielekkäämpää kuin kuivan tamppoonin. koita rentouttaa lihakset niin onnistuu helpommin. tsemppiä, opettelemalla se alkaa sujua aina helpommin!

      • otherone

        ymmärtää miten saan sen ulos jos se turpoaa niin paljon? :D Se on vaan niin epäloogista jotenkin.


      • se...
        otherone kirjoitti:

        ymmärtää miten saan sen ulos jos se turpoaa niin paljon? :D Se on vaan niin epäloogista jotenkin.

        ...emätin venyy. mitenkäs ne vauvat mahtuu samasta reiästä ulos...ovat kuitenkin aika lailla suurempia kuin tampoonit.


      • niin paljoa...
        otherone kirjoitti:

        ymmärtää miten saan sen ulos jos se turpoaa niin paljon? :D Se on vaan niin epäloogista jotenkin.

        ...kuitenkaan turpoa! Kyllä se on tosiaan paljon helpompi poistaa sitten kun se on imenyt nestettä sisäänsä ja ihan kokonaan märkä.

        Kuivana sen tampoonin pinta tarttuu kiinni emättimen seinään, ikäänkuin tarra, ja silloin se tietenkin saattuu, jos yrittää sitä poistaa. Märkänä tampooni liukuu hyvin.

        Seuraavan kerran kun kokeilet, jätä ihan huoletta tampooni sisään vähintään neljäksi tunniksi, ja kokeile sitten ottaa se pois. Yllätyt varmasti, miten helppoa se on!

        Voit myös aluksi kokeilla pienempiä tampooneja, jotka on tarkoitettu niukille vuotopäiville, ja tampooneja jotka laajenevat enemmän pituus- kuin leveyssuuntaan.


      • .....
        se... kirjoitti:

        ...emätin venyy. mitenkäs ne vauvat mahtuu samasta reiästä ulos...ovat kuitenkin aika lailla suurempia kuin tampoonit.

        Käytän ob miniä ja vuotoni runsaus vaihtelee. En siis koskaan tamponia asettaessani tiedä että kastuuko se edes kokonaan ja onko se siksi kivuliasta poistaa


    • niinpä niin

      Juuri siksihän se sattuu kun revit kuivaa tampoonia ulos. Limakalvot huutaa hoosiannaa tuollaisen seurauksena. Totta hitossa se tampooni tule kivuttomammin ja helpommin pois kun on täynnä verta. Laskeutuu usein jopa itsestään alemmas ollessaan täynnä.

      • myös tämä

        Myös TSS:n riski kasvaa, jos vaihdat tamponia liian usein (tai käytät liian imukykyistä). Eikä ole mitään mieltä muutenkaan repiä limakalvojaan hajalle koska se 1) sattuu, 2) altistaa herkemmin tulehduksille ja 3) kuivan tamponin poisto vaan yksinkertaisesti on paljon vaikeampaa.


    • 13- vuotias

      Olen 13-vuotias tyttö?? Voisitteko kertoa millaisia oireita teillä oli ennen kuukautisten alkua??? Kun voiko mulla alkaa muutaman päivän päästä kun mulla on tälläisia oireita: Alavatsaan sattuu, polttelee ja tuntuu kuin viiltelisi puukolla. Siihen autaa lämmin. Molemman puoleisia munasarjoja polttelee vuorotellen. Minulla on myös erityisen runsasta valkovuotoa ja häpyhuuleni erittävät valkeaa talimaista tahnaa. Onko se normaali kuukautiste alkamisen merkki???? Siis noi kaikki. Olisin kiitollinen jos joku vastaisi.

    • 12w.

      Jep, melkein just tollei mun menkat alko ekan kerran...
      Noista oireista meni muutama pvä, ja sit ne alko. :)
      Kannattaa siis varautua. :)

    • vitunvanhaconvo

      "Molemman puoleisia munasarjoja polttelee vuorotellen"

      juu toki itse varmasti tajusit että just niitä polttelee....

      • mr

        Tokihan tässä tilanteessa kyse on todennäköisesti kuukautisten alkamiseen liittyvästä normaalista kipuilusta, mutta kyllähän munasarjatkin voivat kipuilla erinäisissä tilanteissa. Tiedoksesi vain jos et tätä tiennyt.


    • ndpnvpvnpöxdf

      pillus venyy.

    • Ferocity

      Märkä tamponi liukuu paremmin. Jos poistaminen sattuu jo het alkuunsa, kannattaa odottaa vielä pari tuntia, mutta ei kuitenkaan yli 8 tuntia tamponishokin vaaran takia. Tamponi joka tapauksessa laajenee emättimessä, joten sen on parasta olla myös märkä. Puolikuivan ja laajentuneen tamponin poistaminen todella sattuu, kokemuksesta tiedän.

      Samalla kun poistat tamponia ponnista samalla tavalla kuin olisit wc-pöntöllä. Ponnistaminen laajentaa emätinaukkoa, joten tamponin laittaminenkin saattaa helpottua, jos on tapana jännittää.

    • ei kokeillut

      anna olla kauemmin niin lähtee helpommin. lisäks jos pelottaa laajeneminen niinkoklaa sellasii jotka laajenee pituus suuntaan.

      • hotchoko

        esim tampox


    • Anonyymi

      mä oon 12 ja siis testasin tamppoonii tänää ku mentii huvipuistoo ja menkat alko eilen(tokat menkat), meni hyvin sisään ja oli siis ob mini. otin about 4,5h päästä pois, kun naruun oli alkanut tulla verta myös kun jostain luin että sillon pitää vaihtaa. pois ottaminen tuntui inhottavalta ja sattui jonkin verran. ja kyllä, tamponi oli täynnä ja oli turvonnut vähän leveyssuuntaan, enemmän pituussuuntaan. yritin laittaa uuden tamppoonin sen jälkeen, jotain eri merkkii mut oli kumminki mini. ei mennyt enää sisään ku vaa puoliks ja sattu ihan vitusti ja yritin pyöritellä sitä siellä ja oikeesee suuntaani mut ei vaa menny. pois ottamine sattu tosipaljo ja testasin siis parikertaa laittaa sitä. voi olla myös, että vuotoo tuli vaa vähän ja no ei mul hirveen iso toosa oo, yks sormi menee muttei toista. kaverini(myös 12v) saa kolme sormee. tässä vain mietin sitä, miten jotkut niukkavuotoidet voi käyttää tamppoonia, mutta jotkut normi/runsasvuotoiset ei saa tamppoonia sisään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2463
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1743
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1024
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      295
      1012
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      972
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      844
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      749
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      735
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      718
    Aihe