Miksi jaaritella

Suomessa on hyviä taiteilijoita. Ellen Thesleff ei kuulunut niihin . (Vert. tänään TV:ssä taas saama jukisuus). Hän oli amatööritason porvaristäti joka aikansa tavan mukaisesti "maalasi". Mielestäni Scherfbeck on kehnohko hänkin, kuiva ja eloton. Mahtoi elämä olla tylsä.
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kerropa sitten ketkä taiteilijat ovat sinusta ansainneet julkisuutta?

Kun nykyajan taiteilijalta kysyy mitä hän on halunnut jollakin työllään sanoa, vastaus on: "En halua lähteä määrittelemään, mikä on työni sanoma, jokainen saa luoda sille oman merkityksensä." Että siltä pohjalta...

Äänestä
  • Kyse kai ei ole sanomasta vaan tasosta, myös teknisestä. Jokainen joka vakavissaan on luullut itsensä varteenotettavaksi taiteentekijäksi hengessä on täytynyt havaita suuria puutteita Theslefin tuotannossa. Vaelsin kerran Ateneumin taidemuseossa Theslefin tuotannon katsaus-näyttelyssä, ja löysin satojen epämääräisten töherrysten joukosta kaksi (2!) taulua jotka ylipäätänsä olisin kelpuutettu seinälle. Molemmat olivat n.s. "hyviä vahingossa", niinkuin jokaiselle joskus tapahtuu. Scherfbeckillä on toki tekniikka hiottu mutta perin yksioikoinen ja simppeli.
    Kerran Savonlinnassa kävin kokoomanäyttelyssä mihin oli koottu erilaisia ei niin tunnettujen taiteilijoiden töitä. Yllätyin kun jopa sieltä löytyi mieleisiäni taiteilijoita. En käy näyttelyissä töikseni joten en pane nimiä merkille (paitsi epäoikeutetusti ylistetyt huonot!). Linnovaara on mielestäni ihan ok-nykytaiteilija, hänessä on hohtoa, mielikuvitusta, hillittyä sommittelua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piilotaiteilija kirjoitti:

Suomessa on hyviä taiteilijoita. Ellen Thesleff ei kuulunut niihin . (Vert. tänään TV:ssä taas saama jukisuus). Hän oli amatööritason porvaristäti joka aikansa tavan mukaisesti "maalasi". Mielestäni Scherfbeck on kehnohko hänkin, kuiva ja eloton. Mahtoi elämä olla tylsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu