Suomessa on hyviä taiteilijoita. Ellen Thesleff ei kuulunut niihin . (Vert. tänään TV:ssä taas saama jukisuus). Hän oli amatööritason porvaristäti joka aikansa tavan mukaisesti "maalasi". Mielestäni Scherfbeck on kehnohko hänkin, kuiva ja eloton. Mahtoi elämä olla tylsä.
Miksi jaaritella
2
309
Vastaukset
- epookki
Kerropa sitten ketkä taiteilijat ovat sinusta ansainneet julkisuutta?
Kun nykyajan taiteilijalta kysyy mitä hän on halunnut jollakin työllään sanoa, vastaus on: "En halua lähteä määrittelemään, mikä on työni sanoma, jokainen saa luoda sille oman merkityksensä." Että siltä pohjalta...- Ei kannata ruveta
Kyse kai ei ole sanomasta vaan tasosta, myös teknisestä. Jokainen joka vakavissaan on luullut itsensä varteenotettavaksi taiteentekijäksi hengessä on täytynyt havaita suuria puutteita Theslefin tuotannossa. Vaelsin kerran Ateneumin taidemuseossa Theslefin tuotannon katsaus-näyttelyssä, ja löysin satojen epämääräisten töherrysten joukosta kaksi (2!) taulua jotka ylipäätänsä olisin kelpuutettu seinälle. Molemmat olivat n.s. "hyviä vahingossa", niinkuin jokaiselle joskus tapahtuu. Scherfbeckillä on toki tekniikka hiottu mutta perin yksioikoinen ja simppeli.
Kerran Savonlinnassa kävin kokoomanäyttelyssä mihin oli koottu erilaisia ei niin tunnettujen taiteilijoiden töitä. Yllätyin kun jopa sieltä löytyi mieleisiäni taiteilijoita. En käy näyttelyissä töikseni joten en pane nimiä merkille (paitsi epäoikeutetusti ylistetyt huonot!). Linnovaara on mielestäni ihan ok-nykytaiteilija, hänessä on hohtoa, mielikuvitusta, hillittyä sommittelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup563973Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1262864Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua432603Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652197Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4371797- 621267
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.711235- 561153
- 2591069
- 45988