A-lohkosta menevät jatkoon tiukkojen vaiheiden jälkeen odotetusti taitava ja tekninen Portugali ja hyvin puolustava Tsekki. Sveitsikin puolustaa hyvin ,mutta akilleen kantapää on maalinteko.
B-lohkossa Saksa on yliarvostettu suosikki, joka selvittää siitä huolimatta tiensä jatkoon helpohkosta alkulohkosta. Toinen jatkoonmenijä on Kroatia. Toinen kotijoukkue Itävalta on kisojen heikoin joukkue, eikä saa pistettäkään näissä kisoissa.
C-lohko eli ns. kuolemanlohko on ennakkoon kisojen kovin alkulohko. Perinteisesti kisat kangerrellen aloittava Ranska floppaa ja jää alkulohkoon yhdessä Hollannin kanssa. Jatkoon siis Italia ja hieman yllättäen Romania.
D-lohkossa alisuorittajan maineessa olevalla Espanjalla on jälleen paperilla hurja joukkue. Tällä kertaa joukkue ei petä kannattajiaan. Espanjan kanssa jatkava joukkue on Guus Hiddinkin luotsaama yllätysvalmis Venäjä. Hallitsevan mestarin, Kreikan on tyytyminen alulohkoon kuten myös länsi-naapurin poikien.
Tiukkojen pudotuspelien jälkeen FINAALISSA kohtaavat Portugali - Espanja.
Jatkoajan jälkeen Euroopan mestaruutta 2008 juhlii ESPANJA!!!
em-kisa-analyysi
10
465
Vastaukset
- TilastomiesHänninen
A-lohko: jatkoon Sveitsi ja Tsekki.
B-lohko: jatkoon Saksa ja Kroatia.
C-lohko: jatkoon Italia ja Ranska.
D-lohko: jatkoon Ruotsi ja Espanja.
Finaali: Tsekki-Italia.- Fudishenkka
Taitaa Saksa taas olla vahvoilla. Tein omat sivut mistä löytyy jokaisen maan todennäköisyys%.
http://www.elisanet.fi/kokomaailma/
- <<<<
veikkaan etta se on portugali-saksa
Hollanti-saksa pari- <<<<<
FLOPIT
ITAVALTA < 1 KIERROS
KREIKKA < 1 KIERROS
< JATKOON
SAKSA
TSEKKI
VENÄJÄ
SVEITSI
HOLLANTI
RANSKA
ITALIA
MAALIKUNINGAS
TONI TAI HUNTELAAR
- Mr.mr.mr.
Jaa miten niin "akilleen kantapää Sveitsillä hyökkäys", Frei on yksi kisojen parhaista hyökkääjistä! Ja älä unohda kotikisojen merkitystä, Sveitsi menee jatkoon, Itävaltaa ei kotikisatkaan auta.
Ja enpä sanoisi että Kreikkakaan alkulohkoon jää, sai kuitenkin eniten pisteitä koko karsinnoissa. Vaikka mielestäni D-lohko on käytännössä yhtä kova kuin C-lohko, eli oikeastaan täysin mahdoton lohko sanoa, ketkä jatkaa. Espanjalle jo menestyksen soisi, Venäjä on ihan totta yllätysvalmis, Ruotsilla Ljungberg & Henkka pelaa veri suussa vikoissa kisoissaan & Ibrahimovic on Euroopan paras hyökkääjä. Kreikasta jo puhuin. - niiseo
Sait kolme lohkoa oikein, mutta Espanjan kanssa jatkoon ei suinkaan mene Venäjä vaan Kreikka. Kreikkaa vähätellään syyttä; vanhan mestarin joukkueesta löytyy riittävästi taitoa ja vanhan maestron hääriessä valmentajana erinomaisesti sujuneet karsintapelit saavat jatkoa hyvistä lopputurnauspeleistä.
Jatkoa on tietenkin hankala ennustaa, sillä Italian ja Ranskan kaltaisia vastustajia ei noin vain voiteta. Kreikalla on kuitenkin mielestäni selvät mahdollisuudet aivan loppupeleihin asti. Ja mikäli Portugali olisi jälleen Kreikan finaalivastustaja, silloin Kreikka veisi tuplamestaruuden. - räpäneiti
jaktoon selviävien joukkuiden kans olen muuten samoilla linjoilla, mut sveitsiä ei sovi unohtaa... se voi yllättää vielä tshekin, jopa portugalinkin tasapelillä... ja uskon myös ranskan yltävän jatkoon, romanian kustannuksella... d-lohkost todellakin toivon sinikeltaisten jäävän alkulohkoon...
ite oon sil linjal, et finaali joko saksa-ranska tai saksa-espanja...ja molemmis tapauksis saksa vie... tasaisen finaalin jälkeen pilkuilla... ja ratkasevan osuman ampuu...michael ballack!!
ja mä hypin riemust kattoon...- Jalle-Aarne
A-Lohko jatkoon Portugali ja Sveitsi
B-Lohko jatkoon Saksa ja Kroatia
C-Lohko jatkoon Italia ja Hollanti
D-Lohko jatkoon Ruotsi ja Kreikka
A:ssa Portugalin peli vielä riittää jatkoon pääsyyn, mutta finaalin Portugali ei missään nimessä mene. Toisen jatkopaikan ottaa isäntämaa Sveitsi joka on aliarvostettu jalkapallomaa, todellakin FIFA-Ranking 42 sijaa parempi joukkue. Tsekki ei jatka sillä heidän pelinrakentelusta puuttuu tärkein palanen Rocisky, jolle ei korvaajaa ole. Turkki taas kaatuu itseensä.
B:ssä Saksa on ylivertainen ennakkosuosikki ja menee jatkoon. Toinen jatkaja on Kroatia, jolla on mahdollisuudet edetä ihan loppuun asti. Puolalle ja Itävallalle jää tälläkertaa vain turistin ja isännän osa.
C:ssä Luotan Italiaan ja Hollantiin. Tässä lohkossa kaikki ratkeaa siiihen mikä suurista kompastuu Romaniaan, uskon sen olevan Ranska. Ranskan joukkue ei vain riitä, enkä toivo sen riittävän.
D:ssä ikuinen alisuorittaja Espanja ei jatkoon pääse, maan valtaa suru ja syntipukiksi tehdään Luis Aragones, jota syytetään mm. Raulin poisjättämisestä. Venäjä ei myöskään viimevuosina ole vakuuttanut arvoturnauksissa ja siksi jatkoon menee hallitseva mestari Kreikka sekä länsinaapurimme Ruotsi. - SPAniardo
Jalle-Aarne kirjoitti:
A-Lohko jatkoon Portugali ja Sveitsi
B-Lohko jatkoon Saksa ja Kroatia
C-Lohko jatkoon Italia ja Hollanti
D-Lohko jatkoon Ruotsi ja Kreikka
A:ssa Portugalin peli vielä riittää jatkoon pääsyyn, mutta finaalin Portugali ei missään nimessä mene. Toisen jatkopaikan ottaa isäntämaa Sveitsi joka on aliarvostettu jalkapallomaa, todellakin FIFA-Ranking 42 sijaa parempi joukkue. Tsekki ei jatka sillä heidän pelinrakentelusta puuttuu tärkein palanen Rocisky, jolle ei korvaajaa ole. Turkki taas kaatuu itseensä.
B:ssä Saksa on ylivertainen ennakkosuosikki ja menee jatkoon. Toinen jatkaja on Kroatia, jolla on mahdollisuudet edetä ihan loppuun asti. Puolalle ja Itävallalle jää tälläkertaa vain turistin ja isännän osa.
C:ssä Luotan Italiaan ja Hollantiin. Tässä lohkossa kaikki ratkeaa siiihen mikä suurista kompastuu Romaniaan, uskon sen olevan Ranska. Ranskan joukkue ei vain riitä, enkä toivo sen riittävän.
D:ssä ikuinen alisuorittaja Espanja ei jatkoon pääse, maan valtaa suru ja syntipukiksi tehdään Luis Aragones, jota syytetään mm. Raulin poisjättämisestä. Venäjä ei myöskään viimevuosina ole vakuuttanut arvoturnauksissa ja siksi jatkoon menee hallitseva mestari Kreikka sekä länsinaapurimme Ruotsi.Vihdoinkin löytyi hengenheimoilainen, MELKEIN kaikkea myöten, A, B, ja C-lohko OIKEIN! Vain D-lohkossa pieni virhe, Ruotsin lisäksi jatkoon menee kyllä Venäjän ja mestarin kustannuksella Espanja. Jos ei mene, niin maailman Espanja on jo maailman huonoin munkkijoukkue.
- FussBall
Saksassa ei uskota oman joukkueen menestykseen. Toivotaan vaan eipä usko riitä. Ei kuulemma pitkälle pötkitä tällä joukkueella. Katsotaan miten käy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk762595Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911616Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll721381Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641375- 1291285
- 1451173
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1571164Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901069Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur761058- 701048