Rv17 vs. E6

Etelästä pohjoiseen

Kesällä reissullansa on tarkoitus liikennöidä Norjaa etelä-pohjois -suunnassa. Norjan kapeammalla keskiosalla on kaksi päätietä, tylsempi ja nopeampi E6 sekä mielenkiintoisempi mutta hitaampi Rv17. Rv17:n pohjoisosalla on kansallisen turistitien status ja eteläosalle se on jossain vaiheessa tulossa. Norjan kansalliset turistitiet on ajamisen arvoisia, muutama pätkä on tullut koettua.

Onko joku reissannut noita teitä enemmän? Kannattaako joku väli Rv17-tietä jättää väliin ja ajaa se kohta "siirtymänä" E6-tietä? Rv17:llä on ainakin yksi useiden lauttojen pirstoma kohta, jossa menee aikaa...

5

2046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mai 17

      Rv17:lla on aivan liian monta lauttaylitystä, jotka kaikki ovat maksullisia. Kun on useita lauttamatkoja tiedossa, niin aikaahan siinä menee ja varsinkin, mikäli vielä halajaa Svartisenin jäätikölle.

      Maisemiltaan Rapakkoa reunustava tie on paljon parempi kuin sisämaassa kulkeva E6 Rv17:n korkeudella.

      Kantsii muistaa Norjan olevan miltei 3000 km pitkä maa YHTEEN suuntaan, kun kuljetaan Pohjanmeren rannikkokaupungista Egersundista E6:sta myöden Norjan valtion alueella pohjoiseen ääripäähän Kuningas Oskari II kappelille Etelä-Varankiin.

      • Etelästä pohjoiseen

        Pitää kai katsoa jonkinlaista kompromissia. Trondheim-Narvik kun on yli 900 km jo E6-tietä pitkin. Johan tuota Rv17-tietä saa sahata 4-5 päivää. Pitää nyt kattoa mitä kohteita siellä on ja mennä sen mukaan.


      • Etelästä pohjoiseen
        Etelästä pohjoiseen kirjoitti:

        Pitää kai katsoa jonkinlaista kompromissia. Trondheim-Narvik kun on yli 900 km jo E6-tietä pitkin. Johan tuota Rv17-tietä saa sahata 4-5 päivää. Pitää nyt kattoa mitä kohteita siellä on ja mennä sen mukaan.

        Jälkeenpäin havainnot noista kahdesta tiestä on samat kuin mutu ennen lähtöä. E6 on maisemiltaan tavallisempi (paikoin jopa suomalaisen oloinen), mutta tien etuna on matkan joutuisa eteneminen.

        Tuli tehtyä seuraavanlainen kompromissi. Trondheimista pohjoiseen ajettaessa käännyin E6:lta tien 775 kautta Rv17:lle. Sitä tuli ajettua Bronnoysundiin asti (Torghattenilla käynti). Eteenpäin tien 76 kautta E6:lle ja Mo i Ranaan. Mo i Ranasta jälleen tien 12 kautta Rv17:lle ja tuli ajettua tien pohjoinen osa (kansallinen matkailutie) kokonaan. Näin ajaen väli Trondheim-Bodö meni kolmessa päivässä.


    • palaaja...

      Mä kävin parin päivän pikapyrähdyksen Tromssa-Narvik-välillä ja täytyy sanoa, että liikkuminen oli yllättävän hidasta. Vaikka kartan mukaan välimatka oli esim. 150 km, siihen sai uppoamaan aikaa kaksi kertaa sen mitä suoraa tietä ajaessa... Joten myös se kannattaa huomioida matkaa suunnitellessa :)

      • Anonyymi

        No tämänhän kaikki Norjassa matkailleet tietävätkin, voi mennä jopa 3 kertaa pidempään, mutta turvallisuus ennen kaikkea!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1668
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1435
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1153
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      60
      1110
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1035
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      950
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      942
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      811
    Aihe