Käyn viikollakin tansseissa ja vain hyvien orkestereiden. Yölintu on yksi niistä.
Tämä löytö jossa haukutaan iskelmätähtiä ja julistetaan humpan ja tangon suhteen ja sen sellaisten.
Sanottakoon epätietoisille lavanreunakokemuksella.
Orkestereille olisi hyvä antaa palautetta koska palautelaatikko puuttuu lavoilta. HYVÄT! nuoren polven orkesterit ovat sekä pirteää katseltavaa että soittavat myös menevää musiikkia ja kappaleita joita voi soveltaa tangoiksi vaik´ei suoranaisia tangoja olekaan.
Nämä asiat selviävät tanssikursseilla.
Sha-Saha levytykset löytyvät Anne Mattilaltakin ainaki viime viikolla ostetulla uudella levyllä ja kuulostaa hyville ja mikä parasta ovat uusia eikä niitä iän ikuisia vanhoja samoja joita nämä vanhat papat soittavat, kuka niitä samoja jaksaa aina kuunnella. Tässä on sellainen kysymys joka on iso asia korjattavaksi, mutta eivät kai osaa opetella ehkä nuotteja niinkuin nuo uudet pojat, en tiedä muttä miksi todella aina samoja kappaleita yleensä????
Puk musiikki sujuu todella upeasti uusilta nuorilta orkestereilta.
Esimerkiksi humppasonni kuulostaa aika sokealle mielipiteissään ja voisi tarkistaa kantaansa.
täältäpä löytyi aarre
2
912
Vastaukset
- humppasonni
Kannatan ehdottomasti nuorenpolven orkestereita, jotka soittavat monipiuolista tanssittavaa sekä perinteistä että uudenpaa tanssimusiikkia. Sitä perinteistä laatua soitettaessa tarvitaan haitaria.
Nämä iskelmätähtiä säestävät orkesterit eivät kaikkia perinteisiä rytmejä edes hallitse esim. paljon parjattu humppa ei kaikilta onnistu eikä myöskään valssi niin ihmeelliseltä kun se ehkä kuulostaakin.
On myös muutamia orkestereita, joita en tanssilavoille päästäisi. pahimmasta päästä on Jani & Jetsetters sitä yhtä ja samaa jytkytystä, ei kai kukaan sitä pysty koko iltaa kuuntelemaan saati tanssimaan. No toinen on sitten Agents, aivan loistava legendaarinen kokoonpano, mutta ei mielestäni kuulu tanssilavalle silloin kun kyseessä on tanssit. Itse olen pari kertaa nähnyt ne paikan päällä ja koko lavallinen ihmisiä seisoa tönötti ja kuunteli. Hyvää musiikkia, mutta ei tanssimusiikkia sanan varsinaisessa merkityksessä.
No sitä parasta A ryhmää edustaa sitten Varjokuva niiden ohjelmisto on monipuolista soitantaa ja ei mitään tusina hitteja vaan takavuosien unholaan jääneitä helmiä. Niitä vanhoja kappaleitakin voi sovittaa nykyaikaan sopivalla tavalla niin ettei niitä raiskata. varjokuvassa on myös haitari sekä kitarat että koskettimet.
Taikakuu ainakin oli menevää musiikkia soittava pumppu niin ja siinäkin oli kurttu.
Ja kyllä on pakko mainita, että ennen niin hyvä Yölintu oli vajonnut todella alas. Ainakin kesäillan valssin katseltuani näin on pakko sanoa. Se vajoaminen alkoi siinä vaiheessa kun SS siirtyi pystysolistiksi. Ei heppu mielestäni nyt niin hyvä laulaja ole.
Niin itse olen käynyt tansseissa vuodestä 1979 ja seuraan aika aktiivisesti mitä iskelmä ja tanssimusiikin saralla tapahtuu.
En tosin käy isoilla lavoilla, mutta muuten koitan pysyä ajan hermolla.
Mielestäni Suomalainen tanssilavakulttuuri on ajautumassa hakoteille näiden uusien kuninkaallisten ja muiden vastaavien ummikkojen vuoksi. Heillä kaikilla ei tunnu olevan kunnioitusta vanhoja perinteitä kohtaan. Se näkyy mm. siinä, että soitettava musiikki on sitä yhtä ja samaa juurikin sitä mitä ovat levyttäneet. Tokihan ymmärrän, että sillä kaiketi yritetään saada levy myymään. Tanssilavoilla voisi silti soittaa tanssimusiikkia. Tanssit kuuluu aloittaa valssilla ja myöskin niillä lopettaaa.
Laura Voutilainen yritti aikanaan muuttaa tanssilavaperinteitä, mutta totesi sen mahdottomaksi. Hyvä niin molemminpuolinen voitto.
Lopuksi voisi sanoa, että ihmiset tuntuu juoksevan sokeasti niiden tähtiartistien perässä vaikka se parempi tansiimusiikki onkin sen kakkosbändin soittama "humppa"
Näin olen kuullut useasta suusta.
humppa ja huono musiikki ei ole samaa tarkiottavia sanoja ja kantaani en vaihda- kananuorikko
minä lähden kukkoni kanssa sekä tanssimaan että kuuntelemaan/katselemaan näitä uusia HYVIÄ solisteja ja heidän musiikkiaan jotka soivat radiossakin,onneksi, mistä muuten tietäisimme näistä ja tanssilavat olisivat tyhjiä kun emme tietäisi että siellä käykin nämä tähdet. ihania kappaleita kuten tämä lista ykkönen ja mainio laulaja Janne Raappana. Hän lyö kerralla kaikki humppa kuninkaat. vanhat ja kai uudetkin, oikea iskelmän "unelmavävy"
Häntä menee kuuntelemaan katselemaan myös ja lavat ovat täynnä kun hän on tilattu esiintymään ja juuri mainitsemasi jetsetters sekä mainio agents ovat meidän suosikkejamme.
Ellei näitä iskelmiä tulisi vinkiksi radiossa olisi meillä harhaluulo lavatansseista ja luulisimme siellä soivan edelleen huppaa ja jenkkaa, polkkaa kai ja näitä vanhoja. Ovat sopivia joillekin mutta lähellekään kuin SUURTEN TÄHTIEN! esimerkiksi Kari-Tapio, vetää nuoria ja vanhempaa väkeä, todella loisto esiintyjä ja ääni on upea.
Kai se on vanhempaa väkeä eläkeikäiset ja näin jotka eivät välitä iskelmämusiikin kiintotähdistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3047232Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r685092Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014534Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos814043Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s483875Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1533777Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan723671Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293576SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha763390