Flamingosta palanneet

Kohta lähdössä

Moi,

kaikki Albenan Flamingo-hotellissa ja itse kohteessa tänä kesänä käyneet kertokaa kokemuksistanne.

Oma matka on vasta heinäkuussa, mutta olisi kiva lukea, miltä siellä nyt näytti!

7

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tijmbe

      Ihan hyvä hotelli rakennetaan uutta lisäosaa parhaimmillaan, mutta kaikinpuolin aivan ok riippuen huoneen sijoituksesta, vanhalle puolelle/uuteenrakennukseen/kerrostaso..On liian paljon vaihtoehtoja vastata järkevästi. Allas-alue on on hieno kaikinpuolin allas-alue on hieno kaikinpuolin, ruoka on kylän parhaimmista päästä(jos ei nuukaile) mutta me ainakin havaittin parhaimmat ruokapaikat flamingon edestä kulkevasta pääkadusta, ei rantakadulta, jossa ei oikein mitään erikoisen hyvää ravitsemusliikettä tavannut.(Ainakaan ei sattunut kohdalle)

    • kotiutuneet

      Hyvä oli hotelli kaikin puolin!

      Lapsille hyvät matalat altaat ja paljon toimintaa, huone siisti, ystävällistä henkilökuntaa jne jne.

      Ainut mikä mätti oli hotellin minimarket, jossa vaihtorahat olivat päivittäin vähissä. Small money, please- lause tuli siis enemmän kun tutuksi 2 viikon aikana. Plussaa kaupalle kuitenkin siitä, että palvelee 24h/vrk: tämä teki esim. tulopäivänä myöhäisestä hotelliin saapumisesta huomattavasti miellyttävämmän.

      Muita hotelleja "sillä silmällä" katsellessamme tulimme koko perhe siihen tulokseen, että kylän komein oli Flamingo :)

    • käymisen arvoiset

      ruokapaikat ovat Havanna ja Old Oak, oppaat neuvovat kyllä sitten tarkemmat paikat.

      Balchikin retkellä kuningatar Marian puutarha oli hieno käynti kohde

      Myös Kranevon pikkukylästä (muutama kilsa albenasta) löytyi kiva ja edullinen ruokapaikka (2 2 perhe söi 25 eurolla)siellä myös edullisempi "supermarket"

      Myös Albenan oma supermatket Lidi jonkin verran halvempi kuin hotellin market, laajempi valikoima ja loppurahatkin sai rahana eikä purkkana ;)

      Ja englannin kielellä tulee siellä toimeen, vain muutamassa paikka puhuttiin ja ymmärrettiin hiukan suomea

      kaikki hintatietous mitä netistä itse löysin ennen matkaa oli hiukan vanhentunutta, ilmeisesti hinnat nousevat kausi kaudelta

    • *tikka*

      Hotelli erinomainen. Meidän huone oli 4.kerroksessa altaallepäin ja hyvin rauhallinen. Hotellin musiikki loppuu n klo 23.30, eli ei häirinnyt.Muutenkin hotelli oli siisti ja altaat mahtavat. Lasten altaan "ämpäri"(kippaa vedet täytyttyään) pelotti pienempiä lapsia, mutta "sieni" allas oli hyvä.

      Pikkurahan puute näkyi myös rantakadulla olevassa supermarketissa. Purkkana olisi tullut vaihtorahat.

      Albena kokonaisuudessaan on pieni ja rauhallinen paikka. Se on aidattu alue ja paikallisia siellä ei asu lainkaan. Kaikki työntekijät tulevat ulkopuolelta. Erinomainen lapsiperheille.

      Hiekkaranta on mahtavat 6km pitkä ja matala. Rantatuolien hinta on aika kova, 28 lev.(n.14€), mutta bambualusia rannalle, niin tulee halvemmaksi.

      Dobrudja-hotellin aukasta voi nostaa Visalla ja Visa electronilla rahaa automaatista ja muutamassa hopeakoru-kojussa voi myös maksaa niillä. Eli rahaa ei välttämättä kannata hirveästi vaihtaa.

      Ruoka on suht hyvää ja edullista, n.30-50€ nelihenkinen perhe. Ostoskadulla, Flamingosta oikealle, on ravintola missä on eri maiden lippuja, niin siellä on hyvä ruoka ja myös rantakadulla oleva Old house, missä on ruokalista suomeksi.

      Minigolf-radat on ihanat, joskin pientä pintaremonttia vaille. Minijuna-ajelu, juna nro.1, kannattaa tehdä vaikka heti ekana päivänä, niin näkee vähän missä mitäkin on. Se kiertää Albenan alaosassa ja nro.2 menee yläosassa.

      Yksi asia mikä pisti silmiin oli hymyilemättömät työntekijät. Kaupoissa ja joissain ravintoloissa ei hymyn häivää näkynyt kasvoilla vaikka ne on siellä nimenomaan vain ja ainoastaan turisteja varten.

      Tässä pienoinen tietopaketti ja oikein
      hyvää matkaa!

      • koko porukaltako?

        Aivan järetön tuo hinta aurinkotuOlista vai olitko laittanut hinnan koko teidän nelihenkiseltä perheeltä?


      • paikalla ollut
        koko porukaltako? kirjoitti:

        Aivan järetön tuo hinta aurinkotuOlista vai olitko laittanut hinnan koko teidän nelihenkiseltä perheeltä?

        taitaa olla koko perheen hinta, mekin olimme ko. paikassa mutta mentiin ottaa aurinkoa eikä kukaan tullut kyselee mitään niin emme myöskään maksaneet mitään..


      • *tikka*
        koko porukaltako? kirjoitti:

        Aivan järetön tuo hinta aurinkotuOlista vai olitko laittanut hinnan koko teidän nelihenkiseltä perheeltä?

        Se hinta on kahdesta tuolista, joissa pehmusteet aurinkovarjo. Siellä on hinnoiteltu ne erikseen. Eli voit ottaa ilman pehmusteita tai vaikka pelkän varjon. Ja kyllä siihen rahastaja aika äkkiä tuli paikalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      58
      7857
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5941
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      72
      5446
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      109
      4657
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      110
      2379
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1213
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1067
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe