Minulla on kolme vuotias Minttu-kissa,ja saan pian koiranpennun kunhan pikkuinen kasvaa luovutusikäiseksi.Miten totutan kissan ja koiran yhteiseloon?
koira ja kissa
Dalathiel
2109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hei!
meillä on mennyt oikein hyvin kissojen ja koirien yhteiselo.
peremmin niin päin että kissa on ollut kauemmin ja koiranpentu totutettiin sitten kissaan.
niistä tuli niin hyvät ystävykset että kummankin piti ängetä samaan petilaatikkoon!
nyt kun koiramme on jo vanhempi ja viimekesänä meille tuli kissanpentu ei heille kehkeytynyt noin läheistä suhdetta,mutta aivan hyvin kuitenin tulivat toimeen.
Toivottavasti teillä menee yhtä hyvin!
Meillä oli 9 vuotta sitten kissanpentu jonka kaveriksi ostimme koiran. Pienien alkukyräilyjen jälkeen kaikki on sujunut hyvin. Molemmilla on omat ruokapaikat ja koiranpennulle iskostettiin kaaliin, että kissan ruokapaikalle ei ollut menemistä ja että kissat eivät leiki samalla tavalla kuin koirat.
Meni vuosi ja kissa kerkesi tehdä pennut ulkorakennukseen, löysin ne sitten päivän vanhana.
Hieman arkaillaillen toin ne sisälle kun ei tiennyt mitä koira sanoo ja mitä kissaemo. No koira ulisi ja vikisi ja tunki itsensä pesäkoppaan ja emo tyynesti nuoli koiran kuonon siinä pentujen huollon yhteydessä.
Yksi pennuista jäi meille ja se onkin tämän meidän koiramme kissa, ihmisistä viis.
Siis anna eläimille aikaa rauhassa tutustua toisiinsa ja vahdi etteivät ne satuta toisiaan. Molemmille myös paikka jossa on oma rauha.