kihlaus purkautui

minulle jäi sormus

Sain sulholtani hienon -valkokulta/timantti 25 kpl pieniä ja loistavia /3:n karaatin sinisafiiri ja kaksi vähän pienempää sinisafiiria- kihlasormuksen. Malli samanlainen kuin Prinsessa Dianalla mennessään kihloihin Charlesin kanssa sata vuotta sitten.
Kihlauksemme siis purkautui ja sormus jäi minulle. Tietääkö kukaan saanko myydä sen? Vai onko entisen sulhaseni omaisuutta? Voiko tulla myöhemmin vaatimaan takaisin? Minne sellaista arvokasta sormusta voisi tarjota.

9

3945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluat

      olla fiksu ja noudattaa hyviä tapoja, palautat sormuksen muut häneltä saamasi arvokkaammat lahjat ex-sulhasellesi. Jos hän ei sitä takaisin halua, marssi johonkin kultasepänliikkeeseen ja tarjoa sinne ostettavaksi.

      • dfdtwert

        et todellakaan palauta sormusta oli se sitten minkälainen hyvänsä!!!! se on sinulle ostettu ja sinä voit tehä sillä ihan mitä sinua huvittaa,myy se tai heitä roskii jos et muuta keksi!!!!!


      • -.-.-
        dfdtwert kirjoitti:

        et todellakaan palauta sormusta oli se sitten minkälainen hyvänsä!!!! se on sinulle ostettu ja sinä voit tehä sillä ihan mitä sinua huvittaa,myy se tai heitä roskii jos et muuta keksi!!!!!

        sormus on sinun omaisuuttasi. Olet saanut sen lahjana.

        Laki ei perinteisesti ymmärrä hyvistä tavoista mitään.


    • Kulta Seppä

      Voi kyllä tulla vaatimaan, mutta kyllä se on sinun. Sormusten jälleenmyynnissä ei yleensä saa kovin hyvää hintaa ainakaa jos kultasepille myyt. Saat kullan hinnasta puolet ja kivistä aika lähelle niiden alkuperäisen hinnan. Yksityiset maksavat paremmin jos tykkäävät sormuksesta ja ainahan sen kokoa voi suurentaa tai pienentää suhteellisen edullisesti. Sen pitäisi maksaa noin 23 - 40 e, jollei kultaa joudu hirveästi lisäämään.

      Hintaa on tarkemmin vaikea arvoida näkemättä, mutta mene liikkeisiin katselemaan sormuksia niin niiden pohjalta voit arvoida jotain.

      Paremmin en valitettavasti voi arvoida.

    • kun kehtaat

      Palauttiko sulho oman sormuksensa sinulle ? Yleensä sormukset palautetaan puolin ja toisin heti kihlauksen purkautuessa. Löytötavaraa yms. säilytetään puolivuotta. Pistä laatikoon. Ellei ex-sulho vongu sitä takaisin, tee mitä tykkäät. Timanteista voit saada hintaa.

      Kun edellinen kihlaus päättyi onnellisesti-siis purkautui palautimme sormukset. Sain satasen sormuksesta 20 euroa takaisin ja jostain joululahjakaulaketjusta 30 e ja ryyppäsin kaikki.

    • helkutosbt

      mikäli myyt romukultana ja erillisinä timantteina, ei niistä saa hyvää hintaa vaan todella pienen korvauksen. pienet timantit ovat oikeasti tosi edullisia..istutus jne sitten maksaa. isot timantit eri homma.

      nettiin vaan katsomaan ketä myy käytettyjä koruja. niiltä ensin kysymään mitä tarjoavat. kilpailuta yrityksiä!

    • kohta naimisiin:)

      sormus on lahja eikä mikään laina...voi tsiisus mitä urpoja täällä liikkuukin...mites sitten ne jotk aovat tatuoineet sormeensa sormuksen? ja mies on maksanut????

      eksän kanssa ollessa sormus lensi säännöllisin väliajoin metikköön....ja aina sain uuden siis kihlasormuksen ei ehditty edes naimisiin asti mutta ei oo vaatinut rahojaan takaisin:)

    • miksi sormuksestakin eroon?

      Jos tykkäät sormuksesta (kuvailun perusteella kaunis), mikset voisi käyttää sitä jatkossakin? Ei tietenkään vasemmassa nimettömässä, vaan jossain toisessa sormessa.

      Ajatus voi tuntua juuri nyt hurjalta, mutta anna ajan kulua. Laita sormus laatikon perälle, ja ota se esiin parin vuoden kuluttua, ja jos edelleen pidät sen ulkonäöstä, käy muuttamassa kokoa kultasepällä jos on tarvis.

      Sormuksethan on vain sormuksia! Kihlautumisesi on purkautunut, ei se siitä miksikään muutu, vaikka kaunista korua vielä joskus käyttäisitkin.

    • Anonyymi

      Aina kihlaus ei johda avioliittoon. Puretusta kihlauksesta ilmoitetaan lähimmille ja niille, joita se on tavalla tai toisella koskettanut. Eron syitä ei tarvitse selitellä.
      Eri teille lähdettäessä osapuolet palauttava toisilleen ostamansa sormukset. Heillä on oikeus saada takaisin kaikki muutkin toisilleen antamansa lahjat ja kirjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1549
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      200
      1411
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1129
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      833
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe