Ajattelin kurkata missä kunnossa on mäntä, mutta jos on vielä hyvässä kunnossa niin eihän ne männän renkaat lähe pois jos otan männän pois sylinteristä?
Ja sitten vielä millä työkalulla tai konstilla saatte renkaat sievästi takas, että ei mee poikki, kun yamaha merkkiseen skotteriin maksaa männän renkaat ~60e yamaha liikkeessä!
Ja sitten vielä millä työkalulla tai konstilla saatte renkaat sievästi takas, että ei mee poikki, kun yamaha merkkiseen skotteriin maksaa männän renkaat ~60e yamaha liikkeessä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
joku viisas on kertonut että toimivaa laitetta ei kannattaisi korjata...
sama tiedon saat kun mittautat tai mittaat itse puristuspaineet... eikä mene rikki renkaatkaan...
puristukset mitataan tulpanreikään asennettavalla erillisellä mittarilla... jos sinulla ei mittaria ole niin jokaisella itseään kunnioittavalla moposkoottri huollola sellainen laite on en usko että muutamaa euroa enempää pyytävät mittauksesta... mittaukseen menee muutama minuutti... tekevät odottaessa
on mulla mittari ja se näytti ~8.
onko se hyvä tulos vai huono ja mikä on keskiverto tulos?
merkki on mbk stunt.
ja ajettu on jo ~16 000 km
ihan on riittävästi puristuksia ja kuten tuossa toisessakin kerrottiin ei sitä kannata avata jos vikaa ei ole... ole tyytyväinen ja aja vaan :D
ok. no vaihan sitten männän ja sylinterin kun leikkaa kiinni
Miten huomaat onko mäntä hyvässä kunnossa vai ei?, tolla tyylillähän ne koneen saadaan reistailemaan kun turhaan availlaan, ei kuiteskaan vaihdeta tiivisteitä ei putsata paikkoja hyvin.
En ymmärrä miksi toimivat koneet pitää aukoa ja sisälle kurkistella, no kaikki tyylillään...