Blue Star Belorizonte

Matti Matkaaja

Millainen hotelli on kyseessä noin lapsiperhettä ajatellen? Millainen on Santa Marian sää vuodenvaihteessa? Saako siellä tarvittaessa lääkärinapua, jos tarvitsee apua? Soveltuuko paikka liikuntarajoitteiselle?

1

1795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • griola

      on aina lämmin. Säätietoutta on netissä paljon tarjolla, saat hyvät säätilastot mm. Forecanilta. Selaa vähän nettiä. Vuodenvaihteessa on lämmintä, mutta myös tuulista. Keväällä ja kesällä tosi miellyttävä sää.
      Hotelli Belorizontesta en osaa sanoa, mutta siitäkin saat tarvitsemasi tiedot ja kuvat netistä ja esteettömyydestä voit tiedustella matkanjärjestäjältäsi.
      Mutta Santa Marian esteettömyydestä, siis sopivuudesta liikuntaesteiselle, osaan jotakin sanoa. Pääsääntöisesti koko kylä ja uudetkin hotellialueet ovat hyvin tasaista maastoa, portaita ei juuri ole, ei myöskään nousuja ja laskuja. Infran rakentaminen on meneillään, vanhoja katuja korjaillaan ja parannellaan ja uudet ovat rakennettu aika modernisti. Ei liikuntaesteitä. Korkeitaan jossakin pitää kiertää keskeneräisiä katutöitä.
      Kaupat ovat katutasossa, samoin baarit. Useissa ruokaravintoloissa on sekä ala- että yläkerta.
      Ja vielä kerran: täältä netistä saa valtavasti tietoa. Olen itse "säätilakoukussa", pakkomielle käydä vieläkin päivittäin katsomassa Salin säätila, nyt siellä on tasaisesti 25 ja yöllä 22 astetta. Ja sade on ihme!
      Kap Verde on köyhyydestä huolimatta moderni yhteiskunta, lääkäripalveluja on varmasti tarjolla, esim. Posto sanitario de Santa Maria.
      Ei muuta kuin matkaan hyvällä mielellä ja riittävillä tiedoilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      260
      2634
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1611
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1499
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      375
      1341
    5. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1301
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      25
      1167
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      184
      999
    8. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      886
    9. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      843
    10. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      841
    Aihe