Kiipeäminen Mt.Fujille

japanituristi

Onko kukaan kiivennyt Fujille?
Vinkkejä missä kannattaa yöpyä ja kannattaako ostaa retkipalveluna vai mennä ihan ominpäin.

2

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gogoumelta

      Kyllähän tuolla tuli viime vuonna käytyä. Hieman seitsemän jälkeen saavuin Shinjukusta lähteneellä bussilla 5. asemalle ja siitä pikkuhiljaa kiiveten huipulle yhden tienoilla. Auringonnousu 5-6 aikaan ja takasin 5. asemalla 9 jälkeen. Paluumatkalla junassa kyllä sitten nukutti...

      Yöpymisen tarvehan riippuu täysin siitä, mistä aloittaa ja kuinka heikko/kova kestävyys on ja kykeneekö valvomaan. Matkan varrella on majoitustiloja, joissa voi levätä suolaista hintaa vastaan.

      Sekin, haluaako mennä ominpäin vai retkipalveluna riippuu ihan omista mieltymyksistä. Ominpäin ilman muiden tukea meneminen on tottakai jännempää.

      Vinkkinä sitten, että vaikka lähtiessä olisi 35 astetta lämmintä, pakkaa lämmintä vaatetta kunnolla mukaan. Huipun lähestyessä tuuli voimistuu ja se syö jatkuvasti lämpöä. Auringonnousua odotellessa tarvitsee mm. villasukat jalkaan ja pelastuspeite auttaa pitämään lämpöä :)

      Riskejä voi minimoida kanssa. Kiipemisessä voi kompastua ja lyödä polven ym. eli polvisuojus ei ole niin typerä idea? Samaten alastullessa voi helposti taittaa nilkkansa isojen kivien peittämällä polulla, eli nilkkaa tukevat kengät kannattaa ottaa.

    • j-jz

      Jos ei ole ihan sohvaperuna, kiipeää Fujille helposti parissa tunnissa (eteläistä reittiä). Kyydeistä vuorelle ei ole kokemusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      9294
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      5034
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4863
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3734
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3183
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      41
      2933
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2826
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2533
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      68
      2364
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      172
      2197
    Aihe