Minkälainen kuva teillä on yleensä ottaen pyöräpoliiseista. Sain kyllä sakot aiheesta, keulintaa ja ylinopeutta siinä sivussa tietenkin. Pyöräpoliisi käyttäytyi ihan asiallisesti, mutta se toinen panda-autolla. Voi helvetti mikä Elvis.
Pyöräpoliisit
Sakot saanut
21071
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ajelin eräänä kesäisenä iltana pitkin pohojanmaata, aurinkoinen hyvä keli, muuta liikennette ei juuri näkynyt ja alla kulkeva mopotin. Laakeaa ja loivaa mutkaa ja jossain yli kilsan päässä näkyi valkoinen auto joka ajeli samaan suuntaan. Jokaisessa meissä asuva pieni bomberi sai ylivallan ja ainoa ajatus kypärän sisällä oli: hanat kaakkooooon! Mittaria (eikä peilejä) tullut juuri seurattua ja valkoinen pikkuauto oli saavutettu aika äkkiä. Karu totuus alkoi hahmottua yhtäaikaa edellä ajavan auton rekkareiden kanssa, numerot XXX..!? ei perk... toihan on se siviilikyttäauto! Jarrua! Sitten ajeltiin peräkkäin sallittua sataa vähän matkaa. Paniikki kasvoi... Saivatko sheriffit jotenkin nopeuteni? Onko niillä tutkaa taakse päin? Voiko ne ottaa kortin pois / antaa sakot ilman tutkaa, ylinopus kun oli aika ilmeistä. Poliisit hiljensivät vauhdin n. 80 km / h... ja taas ajeltiin vähän matkaa. Nyt alkoi jo tuntua, että ehkä tästä selviää kun mitään pysäyttämiseen viittaavaa ei kuitenkaan tapahdu. Auton vauhti tippuu edelleen, mennään jo kuuttakymppiä, mitä ..ttua ne meinaa, en aja ainakaa ohi ajattelin. Sitten alkaa helvetiilinen ulina ja peilit täyttää siniset vilkkuvalot, mp-poliisi takana! Pulssi nousee jonnekkin 250 tienoille, sepelvaltimoiden voi melkein tuntea tukkeutuvan, mielessä ehtii millisekunnissa käydä kaikki mahdolliset kauhuskenaariot, tähtitieteelliset sakot, ajokortin menettäminen koko kesäksi, kenties vain armollinen niskalaukaus tienpenkalla... Paljonkohan vauhtia ehti kelata? 240, 250, 260? Ajan pyörän tiensivuun ja mopopoliisi karauttaa viereen ja pyytä tarvittavat paperit ja toteaa: KESKINOPEUS oli 131! No sakot kirjoitettiin autossa, mutta kortti pysyi. Mp-poliisin kanssa jutusteltiin vielä mopoista tämän jälkeen, kertoi itselläänkin olleen samanlainen peli työkaluna joskus ja kehui kivaksi peliksi. Ehkä sitä kautta oli hieman ymmärrystä päättömään rykäisyyni? Hieman nareskellen totesi vielä, että (minun) onneksi mittasi vain keskinopeutta.
tuli tossa ajettuu 190kmh tutkaan ja se huomioonottaen olin kyllä positiivisesti yllättynyt poliisin asiallisuudesta.ei ollu tosin prätkäpoliisi jotka ovat tunnetusti sinne nahkapukuunsa friteerattuja natseja.