Neuvoja plz

Heips!

Ajattelin vaan näin etukäteen kysellä kissojen totuttamisesta toisiinsa.
Meille on kuukauden kuluttua tulossa toinen kissa. Tuleva kissa on 12 viikkoinen pentu ja nykyinen kisumme on silloin puolivuotias. Tyttöjä ovat molemmat.
Tottuvatko kissat helposti toisiinsa? Miten olisi paras alkaa tutustuttaa kisuja toisiinsa?

Kiitos avusta jo etukäteen :D
2170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä laitoin feliwayn seinään, en tiedä oliko siitä apua, kun otin pois myöhemmin niin en havainnut mitään muutosta. Meillä oli reilu 2v leikattu kolli jonka kaveriksi otimme 12vko tyttöpennun. Meidän vanha kissa on kyllä tottunut toisiin kissoihin, naapurin kissan kanssa leikkivät ulkona. Molemmat kissamme ovat olleet pentuna toisten kissojen kanssa, mikä varmasti on auttanut totuttamisessa. Aiemmin kun kokeilimme aikuista kissaa, eivät ne tottuneet ollenkaan.

Pennun päästimme kopasta kotona, vanhempi kissa meni nurkan taakse piiloon hetkeksi. Pentu oli rohkea, kotiutui samantien. Annoin kissojen olla samassa tilassa alusta asti, koska tiesin, että vanhempi kissa ei ole "rähisijätyyppiä", vaan ennemminkin väisteli toista. Yritin käyttäytyä mahd. normaalisti, vaikka yhteenotto jännittikin. Leikitin pentua ja isompi kissa seuraili kiinnostuneena. Kolmen päivän päästä ne jo leikkivät keskenään ja söivät yhdessä.

Alussa oli sähinää, mutta se oli sellaista vaaratona, niin annoin olla. Noin nuoret varmaan tottuvat helpommin, leikin avulla varmasti saa sitä joudutettua. Pakottaa ei kuitenkaan kannata vaan mennä kissojen ehdoilla. Vanhalle kissalle omistajan käyttäytyminen varmasti merkkaa paljon, jos käyttäydyt erilailla, kissakin on enemmän varuillaan. Tietty jos tappelua tulee niin pahassa tilanteessa ne pitää erottaa, mutta luulisin että noin nuoret kissat tottuu helposti.

Onko vanhempi kissa leikattu? Se kannattaisi ehkä hoitaa alta pois ennen pennun tuloa. Mikäli kiima sattuu "päälle" juuri totuttamisvaiheessa, voi se aiheuttaa ongelmia. Muuten silittelet vuoronperään kissoja ja vaihdat niiden hajuja toisiinsa. Leikkiä ja herkkuja ja kärsivällisyyttä!

Kannattaa antaa kissojen tutustua paljon keskenään, ihminen siinä välissä saattaa vain hämmentää hommaa. Ja kun ne lopulta alkaa leikkiä, se saattaa vaikuttaa hurjalta, mutta kyllä ne pääosin osaa varoa toista satuttamasta. Tsemppiä ja mukavia aikoja kahden kissan kanssa.

Äänestä

meille tuli tossa viikko sitten tulokas taloon. Meillä oli jo entuudestaan 2 kolli kissaa noin 5 vanhoja. Tämä tulokas oli pentukissa naaras. Pari yötä tulokas vietti kylppärissä ovi suljettuna. Haisteli oven raosta muita kissaoja ja parin päivän päästä annettiin jo pennun kulkea vapaasti. Hetki aikaa kesti ennenkuin kissat tutustuivat toisiinsa, mutta jo nyt viikon jälkeen leikkivät jo toistensa kanssa, ilman erimielisyyksiä ja reviiri sotia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kizza kirjoitti:

Heips!

Ajattelin vaan näin etukäteen kysellä kissojen totuttamisesta toisiinsa.
Meille on kuukauden kuluttua tulossa toinen kissa. Tuleva kissa on 12 viikkoinen pentu ja nykyinen kisumme on silloin puolivuotias. Tyttöjä ovat molemmat.
Tottuvatko kissat helposti toisiinsa? Miten olisi paras alkaa tutustuttaa kisuja toisiinsa?

Kiitos avusta jo etukäteen :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu