Harkitsen kotiteatterin ostamista. Ensisijainen tarkoitus on kuitenkin musiikin kuuntelu; en niin paljon katso tv:tä ja dvd:tä. Kannattaako ostaa joku kotiteatteripaketti tällaiseen musapainotteiseen käyttöön? Budjettini on muutama satanen.
Vai mitä suosittelette? Mistä tiedän, mikä on hyvää ja laadukasta, kun teen ostopäätöstäni?
Vai mitä suosittelette? Mistä tiedän, mikä on hyvää ja laadukasta, kun teen ostopäätöstäni?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaa miettiä tarviiko kanavia paljon. Valmiissa seteissä on kuulemma varsinkin musakäyttö vähän nihkeää. Maku asia tietenki... Jokku tykkää ohuesta saundista mutta kun itse löin eka kerran "oikean" vahvistimen päälle ja kuuntelin musaa sen läpi rupuilla kajareilla koin valaistuksen. Ihan uusia ulottuvuuksia löytyi tutusta musasta.
Eli suosittelen selaamaan käytettyjä laitteita. Itse kasasin satasella setin joka varmasti pesee suurimman osan nuista valmisseteistä. Joku vahvistin esim se viiskanavaa (voi pitää varalla ne loput tulevaisuutta varten) ja itselle sopivat kajarit siihen niin et tule katumaan. Halvalla saat myös jos jaksat tuhista tarpeeksi. Niin ja ok dvdsoitin/pc toimii soittimena ihan hyvin.
Tiedät, mikä on hyvää ja laadukasta, itse kuuntelemalla ennen ostopäätöstä. Tai jos et voi kuunnella niin ihmisten kokemuksista, ei myyntiniekkojen puheista tai megabasso tonniwateista :)
Toivottavasti auttoi.
käytettyjä vahvistimia esim. Yamaha on kestävän merkin maineessa ja ostomyyntilikkeesta voi saada takuun. Olen aivan hulluna ostomyyntiliikkestä ostamaani 90 euron, 20 vuotta vanhaan Yamaha RX 300 viritinvahvariin.
Kajareiksi haet parhaat mitä rahallasi saa, uusista tai käytetyistä. Spekseistä katsot, että taajusvaste on mahdollismman tasainen (max /- 3db poikkeamia) ja menee alle 70 Hz:n, niin ei tarvitse välttämättä subbaria.
Mulla on pc -pohjainen kotiteatteri, takakajareina on halvat pc-kajarit, keskikajarina vanha Panasonic Gx 300 matkaradio. B&W DM 601S2:t mulla on etukajareina Yamaha Rx 300:n kautta.
Olen havainnut, että takakajareissa on efektejä tai taustamusa hiljaisesti miksattuna ja keskikajarista tulee dialogi, joten minusta näihin efektikajareihin ei paljoa kannata panostaa.
Melko säästeliäästi minun DVD-kokoelmassa on 5.1 audiota hyödynnetty. Star Warssseissa parhaiten, rahaakin projektissa on käytetty elokuvistani eniten.
Musakuuntelu on mulla myöskin ykkössijalla.
tuosta on hyvä alottaa.
kyllä se siitä pikku hiljaa
En tiedä budjettiasi, mutta ensimmäinen askel on marssia liikkeeseen, mikä on keskittynyt PELKÄSTÄÄN hifiin ja kotiteatteriin. Sieltä löydät kuuntelutilan, missä pääset aluksi toteamaan, että miltä sen musiikin pitää kuulostaa. Sen pohjalta voi sitten alkaa rakentamaan pakettia mielensä mukaan.
settini:-)
No sitä se teettää, koska ei ole velatonta ok-taloa ja purjevenettä:-)
Älä nyt ihmeessä mitään matkaradioita tms. sinne tunge. Kotiteatterissa tärkeintä lienee se että kaikki kaiuttimet soivat samalla tavalla ts. ovat samanlaisia. Muuten joku erilainen kaiutin saattaa erottua varsin häiritsevästi joukosta. Jos budjetti on rajallinen niin käytettyjä kannattaa katsella. Esim. käytetyt vahvistimet saattavat olla oikein mainioita pelejä. On sitä laadukasta ääntä kuunneltu ennen digiaikaakin.
Selailin tuossa vähän nettikauppoja sua varten ja tämmöset löyty:http://www.pixmania.com/fi/fi/446037/art/jamo/hifi-kaiuttimet-s-406-kir.html
Siinä on varmasti oikean hintaiset ja ehkä kuuloisetkin kaiuttimet ensimmäisiksi eikä noitten kaverina tarvii edes subwooferia.
Vahvistimena menee joku käytetty kotiteatteri/stereovahvistin. Samassa kaupassa on aika halpoja uutenakin.