Eli, miten toimit: kun saavut johonkin vieraaseen kaupunkiin ulkomailla, onko sinulla jo huone varattuna etukäteen jostain, vai haetko hostellin/hotellin jossa on huoneita vapaana?
Kumpi on helpompi, mennä paikan päällä kysymään että olisko vapaata petiä, vaiko varata etukäteen?
Kumpi on helpompi, mennä paikan päällä kysymään että olisko vapaata petiä, vaiko varata etukäteen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Useimmiten olen varannut hostellista huoneen etukäteen, maksanut varausmaksun netissä, loput paikan päällä.
Sesongin ulkopuolella kyllä varmasti vapaita huoneita riittää(riippuu tietty kaupungista)jos menet suoraan hotelliin.
Kyllä kuitenkin suosittelen huoneen varaamista etukäteen.
Ei tulisi mieleenkään mennä mihinkään vieraaseen kaupunkiin ulkomailla ilman että on varannut huoneen etukäteen netistä. Jos en tunne kaupunkia yhtään, niin minullahan kuluu pirusti aikaa sen hinta/laatusuhteeltaan parhaan hotellin löytämiseen.
Teen tuon työn etukäteen netissä. Lisäksi useimmissa hotelleissa, ainakin ketjusellaisissa, mitä aikaisemmin varaa, sen halvemmalla huone lähtee.