Onko tietoa tai kokemusta pyörätuolilla liikkumiseen Pariisissa? Onko paljon rappusia/kynnyksiä? Miten metro/bussit, ovatko matalalattiaisia? Pääseekö museoihin ja muihin perusnähtävyyksiin helposti? Pöyrätuolilaisella on työntäjä, joten pienet kynnykset kyllä ylittyvät.
Vastaukset 2
- mr734
Olin manuaalituolilla Pariisissa kesällä 2006 ja menen taas ensi kuussa uudestaan. Käytiin silloin mm.Musee de Orsayssa (hyvä invawc), Eiffel tornissa, puistoissa (yksi yleinen käymälä,josta löytyi myös invawc,vaikakin vähän nuhjuinen-"portieeri" ei ottanut edes maksua minulta,vaikka "kävelevät" joutuivat maksamaan :)), tavarataloissa (Lafayette ja Printemps-invawc:t löytyy).
Museoihin (joissa kävimme) oli alennetut hinnat pt:lle ja avustaja pääsi ilmatteeksi-ei tosin E.torniin, muistaakseni...). Kaupungin keskustan tiet on hyvin luiskitettu (suojatiet) -varsinkaan avustajan kanssa ei pitäisi tulla mitään ongelmia. Eiffeliin meidät tultiin hakemaan jonosta ja vietiin jonojen ohi lippuluukulle, saatiin liput ja sitten vietiin hlökohtaisesti "takakautta" hisseille, joilla pääsi ylöspäin.Yhteistä puhuttua kieltä ei ollut, mutta eleistä ymmärsimme, että tuli heitä seurata. Pyörätuolilla pääsee "vain" kakkostasolle, miheheni kävi sitten yksin kolmannessa ja odottelin häntä (auringosta nauttien) tokalla tasolla. Invawc löytyy.
Riemukaarelle ei pääse, ainakaan sinne ylös. Itse emme menneet-näytti niin hankalalta kulku (rappuset kuten metrotunneleihin jne.). Metroista vain nro 14 on täysin esteetön, busseja löytyy jo aika hyvin (ne on merkitty selvästi), RER junat itsessään esteettömiä, mutta usein asemat kuulemma vähän hankalia/mahdottomia. Me kävelimme paljon-niin näkee parhaiten aitoa kaupunkia. Ehdimme silti myös nähdä paljon, koska kaikkiin museoihin ja mm. juuri Eiffeliinkin päästiin jonottamatta (tulivat hakemaan jonoista ja kuljettivat ohi jonojen), jotka ovat usein tunnin mittaisia (jopa pitempiä). Louvreen pääsee, mutta emme jaksaneet enää mennä-siellä on sisäänkäynti vähän sivummalla-kuulemma huonosti löydettävissä, mutta on kuitenkin.
Tutustupa sivuihin www.selkaydinvamma.fi >foorumi >"minne mennä lomalla"-otsikon alla oleviin juttuihin. Siellä on aika hyvin tietoa matkailusta ja nimen omaan hlökohtaisia kokemuksia kirjoitettu-myös Pariisista! lisäksi löytyy ainakin yksi engl.kielinen osoitelinkki mm. juuri Riemukaaren esteettömyydestä.
Minua avustajineen kohdeltiin enemmän kuin hienosti lentoasemalta lähtien-ihmiset olivat ystävällisiä, tarjosivat apua, palvelivat siitä huolimatta, että me emme puhu ranskaa eivätkä kaikki siellä englantia. Varsinkin juuri nähtävyyksien työntekijät olivat todella ystävällisiä. En voi kuin suositella nauttimaan matkasta!! Itsekin odotan jo kovasti uutta tulevaa reissua :)! - Vinkkejä
Metro valitettavasti on vanhanaikainen eikä ota huomioon pyörätuolien asettamia vaatimuksia. Lisäksi kannattaa selvittää tarkkaan etukäteen, että hotelli tai asunto, jossa majoittuu, sopii pyörätuolille. Osa taloista on vanhoja ja esim. hissi - jos sellainen on - saattaa olla todella pieni ja ei sovelias pyörätuolille. Mutta muuten olen sitä mieltä että matkaan vaan, paljon nähtävää on tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011236Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️86746Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47657
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja112525Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30521Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23477- 59463