Opiskelemaan

akupuntiota!

Perinteisen kiinalaisen lääketieteen koulutuskeskus järjestää 3,5 vuoden mittaisia akupunktiokoulutuksia Helsingissä ja Kälviällä. Koulutus sisältää kiinalaisen lääketieteen ja akupunktion perusteet. Opetusohjelma perustuu Kiinan yliopistoissa annettavaan kiinalaisen lääketieteen akupunktiokoulutukseen.

Seuraava koulutus Helsingissä alkaa lokakuussa 2008

HUOM!
Infotilaisuus keskiviikkona 11.6.2008 klo.17.00 opettajan klinikalla osoitteessa Iso Roobertinkatu 41. Tervetuloa!!!

11

1941

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akupuntiota!

      Hei,

      kiitos kaikille tilaisuuteen osallistuneille.
      Ilmoittautumisia koulutukseen otetaan kesän ajan vastaan sähköpostitse.
      Lisätietoja: http://tcm.fi/

      • muitakin kouluja on

        mm lahdessa,tampereella,helsingissä ja porvoossa.
        Näissä koulutusta on annettu jo vuosia.


      • kannattaa tutkia
        muitakin kouluja on kirjoitti:

        mm lahdessa,tampereella,helsingissä ja porvoossa.
        Näissä koulutusta on annettu jo vuosia.

        hyvä tovi, minne kiinalaisen lääketieteen koulutukseen hakeutuu. Kouluilla on eroa: akupunktiotyylissä, opetuksen tasossa ja myös jatko-opiskelumahdollisuuksissa. Liian kapeaa osaamista ei kannata hankkia kalliilla hinnalla. Paras on, jos voisi haastatella kouluista jo valmistuneita ja sen perusteella tehdä päätös. Olen tutustunut eri koulujen tasoon, omani olen käynyt Helsingissä. Onnea matkaan!


      • perinteet
        muitakin kouluja on kirjoitti:

        mm lahdessa,tampereella,helsingissä ja porvoossa.
        Näissä koulutusta on annettu jo vuosia.

        Hei vaan,

        Baihui ry:n koulutus taitaa kuitenkin olla edullisimmasta päästä ja osaaminen vahvinta. Mutta kannattaa todella SOITELLA eri koulutusjärjestäjille niin saa hyvin nopeasti kuvan tasosta.


      • edelliseen
        perinteet kirjoitti:

        Hei vaan,

        Baihui ry:n koulutus taitaa kuitenkin olla edullisimmasta päästä ja osaaminen vahvinta. Mutta kannattaa todella SOITELLA eri koulutusjärjestäjille niin saa hyvin nopeasti kuvan tasosta.

        ...niin, selvennykseksi vielä että Baihui ry ja Kiinalaisen lääketieteen koulutuskeskus ovat pitkälti sama asia (samat opettajat jne.)


    • Elissa

      Onko näitä kursseja käynnissä nyt?

    • alalla vaatii

      lääkärin ammatin ja sitä kautta lisäkoulutuksen.
      Harrastamisena omaan itsehoitoon varmasti nämäkin käy.

      • pätevyyden voi

        tosiaan hankkia Suomessa annettavan kiinalaisen lääketieteen 3-4 vuotisen peruskoulutuksen jatkoksi. Suomessa se ei valitettavasti ole mahdollista, mutta etäopiskeluna lääkärintutkinnon voi suorittaa esim. Tukholman Akupunkturakademin kautta. Yrttilääkintä ja sairaalaharjoittelu Kiinassa sisältyy koulutukseen, joka käsittääkseni vie 3 vuotta.

        Toinen mahdollisuus hankkia kiinalaisen lääkärin pätevyys on mennä jatkamaan opintoja suoraan Kiinaan. Mm. Nanjingin tai Pekingin yliopistoihin.

        Länsimainen lääkärikoulutus ei pätevöitä kiinalaiseen lääketieteeseen millään tavalla. Kiinalaisen lääketieteen peruskoulutusta opiskelee vuosittain muutama suomalainen lääkäri vuosittain. Näin lääkärinä saa kattavan koulutuksen mm. akupunktiohoitoon toisin kuin ne lääkärit, jotka valitsevat itselleen länsimaisen akupunktion 5 viikonloppumodulin kestoisen akupunktiokoulutuksen - saman, jota fysioterapeuteillekin tarjotaan.

        Tai siis tietenkin maassa on myös fyssareita, jotka jatkavat 3-4 vuotisen kiinalaisen lääketieteen opintoja omansa lisäksi....vuosittain....

        Näin se menee käytännössä.


    • akupunktiokoulutus

      Hei,

      Akupunktiokoulutuksemme 2. esittelytilaisuus 11.9 klo.17.30 Akupunktioklinikka Tero Inkerin tiloissa (Iso-Roobertinkatu 41, Helsinki). Tervetuloa kuuntelemaan tietoa koulutuksestamme ja keskustelemaan akupunktiosta ja kiinalaisestalääketieteestä yleensä! Tilaisuus on maksuton.

      t.Baihui ry & Perinteisen kiinalaisen läketieteen koulutuskeskus

      • ei lääkäri ennestään

        mutta taideterapeutti, joka on kiinnostunut kiinalaisesta lääketieteestä sekä juuri akupunktiosta, niin jos pääsee opiskelemaan, voiko mistään saada opintotukea ja mihin tämä opiskelu tähtää ?


      • Ja tervetuloa!
        ei lääkäri ennestään kirjoitti:

        mutta taideterapeutti, joka on kiinnostunut kiinalaisesta lääketieteestä sekä juuri akupunktiosta, niin jos pääsee opiskelemaan, voiko mistään saada opintotukea ja mihin tämä opiskelu tähtää ?

        Hei,

        Tule esittelytilaisuuteen 11.9!!!
        Valitettavasti opiskeluun ei voi saada opintotukea mutta koulutuksen voi suorittaa työn ohessa.
        Oppilaina meillä on ihmisiä harrastusmielellä, lisäkoulutusta kaipaavia terveydenhuollon ammattilaisia sekä pelkästään akupunktiohoitajiksi tähtääviä. Viimeinen taso on tietenkin oppilaalle haastavin ja vaatii eniten aikaa myös lähiopetusten välillä.
        Vielä kerran: Tervetuloa 11.9!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6837
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5993
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4579
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4539
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      169
      4334
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1606
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1387
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      44
      1190
    Aihe