ollaaan yritetty "raskautua" pidemmän aikaa jo! olisi ajatus väestöliittoon ottaa syksyllä yhteyttä kesän sulkemisen takia.onko hoitoihin jonkin näköistä "lihavuus" rajaa? olen 165cm pitkä ja painan 95kg. tässä olisi muutama kuukausi aikaa laihdutella! tiedän että pitäisi muutenkin mutta jos on joku raja niin voisi olla helpompaa!!!
ylipainoinen
yksi vaan
9965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi vaan! Minä olen viisi senttiä sinua pidempi ja painoa 120 kiloa ja odotellaan tässä maha-asukin tuloa. Ei se paino vaikuta hedelmöittymiseen. Jatkakaa samaan malliin! Toivotan onnea ja hyvää kesää teille! T:Sanna-Riitta
1.70 ja painoin 85 kun aloitimme ivf't ja lääkäri on kyllä valitettavasti koko ajan maininnut mun ylipainoa yheks syyks kun ei ole onnannut vielä...Hormoonihoitojen mukaan tuli vielä 8 kiloa mitä nyt ois pakko saada pois ennen kun kolmas yritys alkaa elokuun alussa..
Sinulle, muumimamma: kyllä se vaan on niin, että ylipaino on hyvin usein syynä lapsettomuuteen.
Tottakai sinä olet voinut raskautua ylipainosta huolimatta ja hyvä niin! Ei kukaan väitä, että kukaan ylipainoinen ei voisi tulla raskaaksi.
Mutta esim PCO on erittäin yleinen syy lapsettomuuteen ja se saadaan usein kuriin jo pelkällä laihduttamisella. Myöskään lapsettomuushoidoissa käytettävät lääkkeet eivät välttämättä tehoa hyvin, jos ylipainoa on liikaa.
Niin pahalta kuin se kuulostaakin, niin monesti on pelkkää resurssien tuhlaamista aloittaa kalliit ja raskaat lapsettomuushoidot, jos pelkkä laihduttaminen käytännössä voisi riittää avuksi lapsettomuuteen.
Joillakin (julkisilla) klinikoilla on raja, mikä alla painoindeksin pitää olla, ennen kuin hoidot aloitetaan. Yksityiset tuskin ylipainosta välittävät, heille kyllä raha kelpaa :D
Itse painon 92 kg ja pituutta oli vaivaiset 160 cm kun menin Väestoliittoon hoitoihin. Painosta mainittiin, mutta ei se mikään este ollut. Kunnon kohotus kannattaa aina, ei pelkästään lapsen tekemiseksi. Pidä huoli itsestäsi ja tsemppiä.
Julkiselle ollaan myös hakeutumassa syksyllä. Bmi nytten inasen alta 30 (82kg/166cm) ja laihis käynnissä. pari kk aikaa pudottaa..
Eli mietin tässä kanssa,että mikähän se raja julkisilla on?
Ja ylipainollahan ON merkitystä lapsen saantiin. Jo 5-7% pudotus voi auttaa mahdollisuuksiin huomattavasti.(Toki ylipainoisetkin voivat raskautua! Tod.näköisyys vaan pienempi :( )
Siis mitä ilmeisimmin mitään virallista rajaa ei ole olemassa. Hesassa naistenklinikalla ei hoideta ylipainoisia, se on tullut selväksi kun näitä juttuja on lukenut.
Tampereella ei ole rajaa. Minä jos kuka hyvä esimerkki siitä. Pituutta 160 ja painoa 130, eikä hoidoille ollut estettä.
Mun mielestä lääkäreiden pitäis tehdä selväksi jossain esittelylomakkeessaan jo, että onko niillä joku painoindeksi raja, koska pelkkä nenän näyttäminen lääkärille, joka toteaa sut liian lihavaksi lapsettomuushoitoihin ON tosiaan resurssien hukkaamista.
Kannattaa varmaan jo siinävaiheessa kun hakee sinne julkiselle puolelle lähetettä kysyä, tietääkö omalääkäri mikä on käytäntö. Ettei tosiaan turhaan odota eka sitä puoltavuotta hoitojonossa kuullakseen, että "mee kotiin laihtumaan". Tietää sit suoraan hakeutua yksityiselle.
Minä olen nyt muutaman kerran käynyt tampereella TAYS.ssa lapsettomuushoidossa ja siellä ei kertaakaan lääkäri ole ottanut vielä painoa puheeksi, vaikka sitä on lähes 140 kiloa (pituutta 166cm).
Asiallisesti ovat muutenkin toimineet.
Jännitin ja lykkäsin lääkäriin menoa juuri tuon painon vuoksi, mutta olen onnellinen, että vihdoin rohkaisin mieleni ja hain apua.
Mulla on tähän mennessä todettu kilpirauhasen vajaatoiminta, joka myös vaikuttaa raskautumiseen.
olla edes mainitsematta ylipainon mukanaan tuomista riskeistä.
Naistenklinikalla BMI raja on 35, jonka yli eivät hoitoja aloita. Eikä edes lähellä tuota rajaa. Itse siellä vuoden verran "punnittavana" rampannut, valistusta kuuntelemassa, et miten ylipaino vaikeuttaa raskausaikaa, synnytystä, riskiä vauvan terveyteen jne. vaikka tämä aika-ajoin on tuntunut turhauttavalta, niin eihän asiasta eri mieltä voi olla.
Joten kyllä on pakko vähän ihmetellä, jossei lääkärit mitenkään puutu siihen, jos ylipainoa on yli 40 BMI.
Mutta olen samaa mieltä, ehkä niiden pitäisi tosiaan pistää tiukka raja, ja mikäli se ylittyy, ei asiaa hoitoihin ennenkuin paino on tippunut!
Sen verran halusin vielä palata asiaan..
Siis mun mielestä se, että joissakin kuten naistenklinikalla kieltäydytään hoitamasta, ja ilmeisesti myös tutkimasta on siinä mielessä väärin, että aina se ylipaino ei ole syy miksi ei tule raskaaksi(usein kyllä). Eli kyllä mun mielestä tutkimukset pitäis kumminkin tehdä. Jos taustalla sattuukin olemaan esim. miehen simpat tai vaikka tukos munasarjoissa, niin niiden tietäminen olisi monelle kuitenkin helpotus ja auttaisivat asioita omalla tavallaan.
Ja mitä tuli mun kohdalla siihen Tayssin toimintaan. Niin kyllä siellä kerrottiin, riskit ja kehoitettiin laihduttamaan 5-10%. Mutta paino ei ollut tosiaan este hoidoille toisin ku naistenklinikalla.
Sellainenkin asia kannattais mun mielestä meidän ylipainoisten sitten muistaa.. KAIKKI ylipainoiset eivät saa niitä komplikaatioita. Mun raskaus esimerkiksi meni hyvin. Ei edes sokereiden kanssa ollut ongelmia. Vauva oli hyvän kokoinen 53cm ja 3960g, mutta ei siis mikään jätti. Synnyttää jaksoin hyvin ja se meni muutenkin mallikkaasti.
Toki ylipaino tuo suuremman mahdollisuuden riskeihin, mutta jokaisessa raskaudessa voi jotain mennä pieleen. Jos haluaa elää riskitöntä elämää, niin on parasta hautautua peiton alle eikä nousta ikinä.