Olen lentämässä ensi kesänä Air Francella ja KLM:llä matkoja ja luin että kummatkin yhtiöt kuuluvat SkyTeam allianssiin. Kysmykseni siis on että mistä voin hankkia SkyTeamin kortin, jolla voisin kerätä lennoista pisteitä? Nettisivuja hieman plärästin, mutta huonolla englannillani en löytänyt ohjeita kortin hankkimiseen.
Luin jostain että Air France ja KLM olisi nykyään vain yksi yhtiö? Mitääkö paikkaansa? Kun lentolipuissa lukee kyllä ihan erikseen Air France tai KLM.
SkyTeam kortti
6
1721
Vastaukset 6
- blöö
Bonuskortin nimi on Flying Blue.
Kortin voi hankkia netistä (www.airfrance.fi): yläreunasta Flying Blue ja sieltä Enroll online.- sekavaa
Ihmisellähän voisi olla myös Air Francen kortti.
Voiko vanhat Air Francen, Alitalian ym. pisteet siirtää uudelle Flying Blue -kortilla?
Air France on esimerkiksi tunnetusti sellainen, ettei se vastaa mihinkään kyselyihin. Ei sillä taida olla edes Suomessa email-osoitetta?!
- blöö
Niin siis yhtiöt ovat erilliset mutta Air France-KLM omistaa ne molemmat kokonaan. Bonuskortissa on molempien yhtiöiden logot.
Lisätietoa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Air_France-KLM- bonola
Sekä KLM että Air France ovat aika kalliita lentoyhtiöitä, joten uskon että et hirveän usein niillä tule lentämään. Tämän lisäksi Sky Teamiin ei kuulu sellaisia Suomeen lentviä yhtiöitä, joilla oikeastaan lennetään. Voithan sen kortin hommata mutta ensimmäiset ilmaiset lentosi saat noin 5 vuoden kuluttua, matkustaessasi aasiaan/jenkkeihin vähintään kerran vuodessa viiden vuoden ajan.
- pisteillä saa tavaralahjoja?
bonola kirjoitti:
Sekä KLM että Air France ovat aika kalliita lentoyhtiöitä, joten uskon että et hirveän usein niillä tule lentämään. Tämän lisäksi Sky Teamiin ei kuulu sellaisia Suomeen lentviä yhtiöitä, joilla oikeastaan lennetään. Voithan sen kortin hommata mutta ensimmäiset ilmaiset lentosi saat noin 5 vuoden kuluttua, matkustaessasi aasiaan/jenkkeihin vähintään kerran vuodessa viiden vuoden ajan.
Jos pisteitä on vähemmän, eikö niillä saa jotain muuta kuin matkoja?
Samaan kuuluu Tsekin lentoyhtiö, jolla on halvat lentohinnat vaikka mihin: kannattaa kokeilla.
Kyllä Finnairilla valitettavasti on kilpailijoita. - olisi kallis
pisteillä saa tavaralahjoja? kirjoitti:
Jos pisteitä on vähemmän, eikö niillä saa jotain muuta kuin matkoja?
Samaan kuuluu Tsekin lentoyhtiö, jolla on halvat lentohinnat vaikka mihin: kannattaa kokeilla.
Kyllä Finnairilla valitettavasti on kilpailijoita.Miksi kukaan matkustaisi Air Francella, jos se on kallis? Miten joku pysyy pystyssä sillä, että sen hinnat ovat kalliit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1231766Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91867Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja148822- 60800
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35762Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47692Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat42647Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö257639- 68623
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33587